capoeira-taniec-czy-sztuka-walki

Dążenie do bycia lepszym, estetyka ruchu jego piękno przyciąga coraz więcej osób do dziwnego tańca, który jest sztuką walki i życia – i zapewnia spore spalanie kalorii.

Współcześnie wybór atrakcyjnych zajęć z dziedziny fitness i wellness jest naprawdę bardzo duży. Każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Ciekawą propozycją dla osób w każdym wieku są zajęcia Capoeiry. To aktywność wywodząca się z afrykańskich rytualnych tańców wojennych, które zaadoptowały się w Brazylii – zamaskowana tańcem sztuka walki, którą niewolnicy przez długie lata udoskonalali. To forma ekspresji kulturowej – taniec-walka, gra, będąca połączeniem boksu, tai-chi, samby i muzyki amerykańskiej. Niewolnicy przeciwstawiali się swym oprawcom praktykując ten niebezpieczny taniec, który miał zaskoczyć przeciwnika. Po okresie niewolnictwa przez długie lata uliczni złodzieje i bandyci posługiwali się tą sztuką walki okrywając ją złą sławą. Współcześnie Capoeira to sztuka i filozofia życia, w której muzyka odgrywa bardzo istotna rolę.

Czy to aktywność dla kobiet?

Oczywiście – sztuka walki daje kobietom nie tylko możliwość samoobrony, ale stwarza również niepowtarzalną szansę na lepsze zdrowie i wyższą jakość życia poprzez wzrost sprawności fizycznej. A także na pozbycie się stresów, wyładowanie emocji i relaksację przy muzyce. Płynność i dynamika ruchów całego ciała charakteryzuje najlepiej Capoeirę.

W Polsce zaczęto uprawiać ją od połowy lat 90. Obecnie ta afrobrazylijska kultura ma wielu zwolenników w całym kraju. To również ciekawy pomysł na wakacyjny wypoczynek. Poprzez stronę internetową www.capoeira.org.pl/ można zgłosić chęć udziału w tygodniowym obozie szkoleniowym w Mielcu (również dla początkujących) i nauczyć się tej sztuki walki ćwicząc na plaży pod okiem brazylijskich instruktorów. Plan szkoleniowy obejmuje treningi capoeira, treningi akrobatyczne i samoobrony, zajęcia dodatkowe z dziedziny samba, maculele, berimbau, muzyki.
W programie przewidziano wykłady, dyskusje i projekcje multimedialne poszerzające wiedzę na temat capoeira, jej zasad, tradycji i rytuałów. W toku licznych zajęć znajduje się również czas na wypoczynek i zabawę.

dr Paweł F. Nowak