Fitness Taniec

Capoeira – taniec czy sztuka walki?

capoeira-taniec-czy-sztuka-walki

Dążenie do bycia lepszym, estetyka ruchu jego piękno przyciąga coraz więcej osób do dziwnego tańca, który jest sztuką walki i życia – i zapewnia spore spalanie kalorii.

Współcześnie wybór atrakcyjnych zajęć z dziedziny fitness i wellness jest naprawdę bardzo duży. Każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Ciekawą propozycją dla osób w każdym wieku są zajęcia Capoeiry. To aktywność wywodząca się z afrykańskich rytualnych tańców wojennych, które zaadoptowały się w Brazylii – zamaskowana tańcem sztuka walki, którą niewolnicy przez długie lata udoskonalali. To forma ekspresji kulturowej – taniec-walka, gra, będąca połączeniem boksu, tai-chi, samby i muzyki amerykańskiej. Niewolnicy przeciwstawiali się swym oprawcom praktykując ten niebezpieczny taniec, który miał zaskoczyć przeciwnika. Po okresie niewolnictwa przez długie lata uliczni złodzieje i bandyci posługiwali się tą sztuką walki okrywając ją złą sławą. Współcześnie Capoeira to sztuka i filozofia życia, w której muzyka odgrywa bardzo istotna rolę.

Czy to aktywność dla kobiet?

Oczywiście – sztuka walki daje kobietom nie tylko możliwość samoobrony, ale stwarza również niepowtarzalną szansę na lepsze zdrowie i wyższą jakość życia poprzez wzrost sprawności fizycznej. A także na pozbycie się stresów, wyładowanie emocji i relaksację przy muzyce. Płynność i dynamika ruchów całego ciała charakteryzuje najlepiej Capoeirę.

W Polsce zaczęto uprawiać ją od połowy lat 90. Obecnie ta afrobrazylijska kultura ma wielu zwolenników w całym kraju. To również ciekawy pomysł na wakacyjny wypoczynek. Poprzez stronę internetową www.capoeira.org.pl/ można zgłosić chęć udziału w tygodniowym obozie szkoleniowym w Mielcu (również dla początkujących) i nauczyć się tej sztuki walki ćwicząc na plaży pod okiem brazylijskich instruktorów. Plan szkoleniowy obejmuje treningi capoeira, treningi akrobatyczne i samoobrony, zajęcia dodatkowe z dziedziny samba, maculele, berimbau, muzyki.
W programie przewidziano wykłady, dyskusje i projekcje multimedialne poszerzające wiedzę na temat capoeira, jej zasad, tradycji i rytuałów. W toku licznych zajęć znajduje się również czas na wypoczynek i zabawę.

dr Paweł F. Nowak

Komentarze (7)

babka

11 lat temu

Bardzo lubię capoeire ale niestety tylko patrzeć 🙂 Ruchy w niej są takie płynne, zwinne. Nie znam filozofii capoeiry, muszę trochę poczytać.

mjbz

12 lat temu

Tak, taniec fascynujacy. Widziałam to na żywo nie raz. Robi wrażenie. Pociagnięto mnie do kółka…chyba powinnam wypić jakiegoś drina wcześniej ;).

Annagata

12 lat temu

Kiedyś w telewizji widziałam tańczących capoeire młodych ludzi.trzeba mieć niezłą kondycję,żeby tak się ruszać.Ale sam taniec jest fascynujący!!!

alaala

12 lat temu

mój syn chodzi na capoeire i bardzo sobie chwali te zajecia, a ja chwale sobie, że nei siedzi cały czas przed komputerem 🙂

Zostaw komentarz