Fitness Jak ćwiczyć?

Bieżnia – poradnik dla początkujących

bieżnia dla początkujących

Chcesz spalić zbędne kilogramy, które zalegają Ci w okolicy pośladków i ud? A może po prostu zależy Ci na poprawie swojej kondycji? Trening na bieżni jest świetny szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w fitness klubie.

Jeżeli jesteś pierwszy raz na siłowni lub w fitness klubie, podejdź do instruktora, który szczegółowo powinien wyjaśnić Ci działanie maszyny i bardzo często – obcojęzyczne napisy na przyrządzie (nie tylko po angielsku!).

Od czego zacząć?

1. Technikę chodzenia spróbują opanować najpierw na podłodze
2. Gdy wejdziesz na bieżnię – złap za uchwyt
3. Naciśnij przycisk start i powoli zwiększ prędkość. Zacznij od mniejszej prędkości – 3km/h, by przyzwyczaić się do ruchomego podłoża i skupić się na właściwej postawie
4. Podkręć tempo do 4,9km/h – normalnej prędkości marszu
5. Zweryfikuj ułożenie ciała

6. Gdy poczujesz się pewniej – zdejmij jedną rękę z uchwytu, następnie – drugą
7. Jeżeli poruszanie stało się dla Ciebie swobodne i naturalne – ugnij ręce
8. Jeżeli możesz – stopniowo zwiększaj prędkość do 5,2km/h, później do 5,5km/h
9. Naucz się kontrolować częstość uderzeń serca przy pomocy czujników mierzących tętno

Redakcja

Chcesz spalić zbędne kilogramy, które zalegają Ci w okolicy pośladków i ud? A może po prostu zależy Ci na poprawie swojej kondycji? Trening na bieżni jest świetny szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w fitness klubie.

Zwróć uwagę na oddech

Oddech powinien być naturalny i skoordynowany z ruchami naszego ciała. Wciągamy powietrze nosem, rozciągamy szeroko klatkę piersiową i wydychamy przez usta. Gdy intensywność treningu wzrasta, naturalne jest, że nasz oddech staje się płytszy. Jego rytm każdy z nas powinien dostosować indywidualnie.

Porady dla zielonych

Należy pamiętać, aby trening zawsze zaczynał się od rozgrzewki w wolnym, spokojnym tempie. Po około 10 minutach możemy zacząć maszerować szybciej. Kiedy jednak zaczyna nas łapać zadyszka – powinnyśmy zwolnić i powrócić do poprzedniego tempa.

Z czasem nasza kondycja poprawi się na tyle, że będziecie mogły sukcesywnie wprowadzić do treningu spokojny trucht, a potem dopiero bieg, najlepiej przeplatany marszem. Pod koniec treningu trzeba pamiętać, aby powrócić do wolnego marszu, który powinien trwać około 4-5 minut. Dzięki temu uspokoimy nasze tętno. Na końcu warto wykonać również ćwiczenia rozciągające nasz grzbiet, uda i łydki.

Redakcja

Komentarze (9)

filodendron

9 lat temu

Kiedyś przyśpieszono mi bieżnię i prawie upadłabym, na szczęście nic mi się nie stało.Bieżnia z odpowiednio dostosowanym tempem jest bardzo dobra.

Pinkie

9 lat temu

Bez względu na to, czy się biega na bieżni czy w terenie, warto robić to „z głową”. Kiedy nie jesteśmy odpowiednio do tego przygotowani (dobre buty, rozgrzewka itd.) łatwo wówczas o wszelkiego typu kontuzje i urazy.

[od Redakcji: post został moderowany ze względu na naruszenie pkt. 7 Regulaminu]

Warto o nich wiedzieć, żeby móc ich unikać:)

mjbz

9 lat temu

Emilly27k napisał(a):
> Ja lubię ćwiczenia na bieżni. Takie są ćwiczenia w biegu, a ćwiczy się super

….ja w przeciwieństwie do Emilly, nie lubię ćwieczeń na bieżni. Jakbym miała biegać, wolałabym w lesie albo w parku.

dulcynea

9 lat temu

Mnie również przekonują te opinie o bieżni . Jak pójdę w poniedziałek na ćwiczenia , spróbuję wypróbować to urządzenie:)!

pati25

9 lat temu

Każda aktywność fizyczna jest dobra dla nas.Wszelkie ćwiczenia.Taki trening na bieżni może okazać się idealnym ćwiczeniem

drobina

9 lat temu

W ostatnim czasie można zaobserwować istny boom na fitness kluby. I to jest fajne! Coraz więcej ludzi stawia na aktywność fizyczną. Trening na bieżni jest świetny :), jednak ze względu na moje stawy nie mogę na bieżni ćwiczyć zbyt długo. Dobrze, że mam r:ower 🙂

Zostaw komentarz