NTM Profilaktyka NTM

Trenuj pęcherz i mięśnie miednicy!

trenuj pęcherz

Nietrzymanie moczu to problem nie tylko wstydliwy, ale również kłopotliwy higienicznie. Kiedy tracimy kontrolę nad pęcherzem, wydaje nam się, że tracimy kontrolę nad życiem. Na szczęście możemy ją odzyskać – stosując odpowiednie ćwiczenia.

Trzymanie moczu jest bardzo silnie wdrukowane w naszą psychikę – przez cały okres treningu czystości wpaja się nam, że jest to rzecz wstydliwa, niepoważna, wręcz nieprzyzwoita. Małe dzieci często bardzo ciężko przechodzą ten okres. Nabyte wówczas umiejętności powstrzymywania wypróżnienia świadczą o naszej dorosłości i dojrzałości. Brak kontroli nad pęcherzem odbieramy jako upokarzający powrót do czasów dzieciństwa.

Tym straszniejsza jest nasza świadomość, że nie potrafimy kontrolować naszego pęcherza. Przyczyny mogą być różne, najczęściej wynikają z przeróżnych chorób towarzyszących, jednak zawsze są rzeczą wstydliwą i upokarzającą nas we własnych oczach.

Najbardziej dokuczliwym uczuciem, oprócz palącego wstydu, jest bezsilność i brak poczucia kontroli nad wydalaniem. Wielu chorych przeżywa strach przed ośmieszeniem się w miejscu publicznym, ogranicza wyjścia z domu.

Mało który chory zdaje sobie sprawę, że częściową kontrolę może odzyskać dzięki odpowiednim ćwiczeniom i dyscyplinie wypróżniania. Wydaje się mu, że pęcherz moczowy to nieszczelny worek, który nie poddaje się jego woli. Większość osób dotkniętych tą przypadłością cierpi na lżejsze odmiany NTM, dlatego bardzo dobrze jest zacząć trening pęcherza jak najwcześniej, by nie pogarszać stanu zdrowia.

Trening pęcherza opiera się przede wszystkim na kontrolowaniu częstotliwości oddawania moczu. Ustala się ją na podstawie dziennika mikcji, który wypełniamy samodzielnie, notując epizody nietrzymania, ilość wypitych płynów, wizyty w toalecie.

Seni

Nietrzymanie moczu to problem nie tylko wstydliwy, ale również kłopotliwy higienicznie. Kiedy tracimy kontrolę nad pęcherzem, wydaje nam się, że tracimy kontrolę nad życiem. Na szczęście możemy ją odzyskać – stosując odpowiednie ćwiczenia.

W konsultacji z lekarzem ustalamy, w jakich godzinach oddawać mocz, by nie dopuścić do przepełnienia pęcherza. Nasz organizm bardzo szybko się uczy działać według zegarka i automatycznie przystosowuje się do rytmu dnia. Dzięki temu powoli znika lęk przed epizodem nietrzymania, wraca poczucie kontroli.

Przy treningu pęcherza warto równocześnie ćwiczyć mięśnie miednicy, by wzmocnić cały układ płciowo-moczowy. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, które najbardziej są narażone na problemy związane z tym układem. Szczególnie istotne dla zdrowia są ćwiczenia mięśni Kegla.

Jak w każdym przypadku, tak i tutaj ćwiczenie czyni mistrza, dlatego warto przeprowadzać ćwiczenia w każdym miejscu i o każdej porze. nie od razu Rzym zbudowano, więc nie należy spodziewać się olbrzymiej poprawy, jednak regularne, systematyczne ćwiczenia małymi kroczkami poprawią Twoją kondycję.

Im mniej odczuwamy lęku przed niechcianym epizodem, tym lepsze będą rezultaty. Doskonale sprawdzają się w tym celu wkładki urologiczne, które lepiej niż higieniczne wchłaniają wilgoć i neutralizują zapach moczu. Marka Seni posiada szeroki wachlarz produktów, które są dopasowane do potrzeb każdej kobiety: różnią się one stopniem chłonności, rozmiarem, a dzięki “oddychającej” warstwie zewnętrznej minimalizują ryzyko występowania problemów skórnych.

Wkładki urologiczne są miękkie w dotyku, przyjazne alergikom i osobom ze skłonnościami do odparzeń. Jednak największą ich zaletą jest zapewnienie komfortu użytkownika oraz minimalizacja lęku spowodowanego chorobą.

Seni

Komentarze (9)

kaczuszka

11 lat temu

no proszę, wreszcie się dowiedziałam, po co są te mięśnie Kegla – teraz jeszcze poczytam sobie, jak je ćwiczyć. NTM to bardzo poważny problem dla psychiki kobiety, dobrze, że można skutecznie z tym walczyć.

filodendron

11 lat temu

Każdy narząd nieużywany słabnie lub zanika, dlatego trzeba je ćwiczyć.Dzisiaj leżąc i oglądająć telewizję zrobiłam 200 tych skurczów.Trochę mnie pobolały mięśnie ,ale krótko.

esme

11 lat temu

Wydaje mi sie ze mamy do czynienia z problemem, ktory w duzej mierze jest pochodna naszej mentalnosci, tego ze wstydzimy sie swojego ciala. Naturalnym cwiczeniem miesni kegla jest seks jak rowniez masturbacja. Dla wielu kobiet to wciaz temat tabu i cos nie do przyjecia. Pomijajac juz aspekt przyjemnosci ktory traca pozwalajac swojej seksualnosci wygasac -jakwidzimy- ma to rowniez wplyw na zdrowie.

drobina

11 lat temu

Ciekawy artykuł. Warto go polecić swoim koleżankom i znajomym. Moja lekarka zawsze przypomina pacjentkom o ćwiczeniach mięśni Kegla.

pati25

11 lat temu

Nietrzymanie moczu to problem,który sprawia wiele kłopotu.I to w różnych sytuacjach.Mówi się i pisze o NM już coraz więcej.Aby nie dopuścić do powstania problemu NM warto ćwiczyć mięśnie Kegla

filodendron

11 lat temu

Nie sądzę ,że jest to wstydliwy problem ,teraz o tym niedotrzymaniu moczu słyszy się często.W telewizji reklamują te specjalne podpaski,prawie codziennie.Dobrze że problem nagłośniono .W przychodniach wiszą plakaty zachęcajace kobiety do operacji,która likwiduje ten problem.Nareszcie znalazło się rozwiązanie i kobiety nie muszą się już dłuzej wstydzić i męczyć.

Zostaw komentarz