bieg-maratonski-czy-dla-kazdego

Bieg maratoński to ekstremalny wysiłek fizyczny. Bieg na historycznym dystansie 42.195km jednych przeraża ogromem kilometrów do pokonania, dla innych przeciwnie – jest atrakcyjnym wyzwaniem. Zdrowy organizm odpowiednio przygotowany bez uszczerbku na zdrowiu zniesie ten wysiłek – bez względu na wiek.

W biegu maratońskim na wspólnym starcie stoją wyczynowi sportowcy – zawodnicy walczący o cenne nagrody, jak i amatorzy – w znacząco przeważającej liczbie. Amatorzy to osoby o różnym poziomie sprawności i też niepełnosprawności. Coraz częściej w biegach maratońskich organizatorzy umożliwiają pokonanie dystansu nie tylko na wózku inwalidzkim, ale również na rolkach lub maszerując z kijkami.

Spore limity czasowe pokonania ponad 40-kilometrowego dystansu (np. 6 lub 7 godzin) pozwalają na udział tym osobom, które nie są w stanie całej trasy pokonać biegiem ciągłym. Niektórzy biegną ile wystarczy sił w nogach, odpoczywając w marszu, znów biegną i takim marszo-truchtem pokonują ten olimpijski dystans. Satysfakcja na mecie i medal za ukończenie dla niektórych niewyobrażalnego dystansu rekompensuje zmęczenie i ból związany z obtarciami czy dające o sobie znać mięśnie itp.

Aby wziąć udział w biegu wystarczy mieć ukończone 18 lat i podpisać oświadczenie, że jest się zdrowym i biegnie na własną odpowiedzialność, dokonać stosownej opłaty startowej i – to wszystko…

dr Paweł F. Nowak