Seks

Biały związek, czyli brak seksu w związku

Biały związek

Zdjęcie autorstwa Vlada Karpovich z Pexels

Biały związek niejedno ma imię. Najlepiej, gdy spotykają się osoby aseksualne, które w ogóle nie odczuwają popędu seksualnego. Wówczas obie strony tworzą relację romantyczną, nie oczekując nic więcej.  Zdarza się jednak, że biały związek wcale nie był taki oczywisty, początkowo nic na niego nie wskazywało. Z czasem jednak jedna strona zdecydowała się na brak seksu w związku, a druga to z jakiegoś powodu zaakceptowała.

Spis treści:

  1. Spadek libido a biały związek
  2. Brak seksu w związku a kompleksy związane z wyglądem
  3. Aseksualizm – dlaczego kobiety odkrywają go dopiero w małżeństwie?
  4. Szkodliwe przekonania dotyczące seksu wyniesione z domu
  5. Zanik popędu seksualnego a długotrwały związek
  6. Problemy z komunikacją a spadek libido
  7. Syndrom Madonny i ladacznicy a biały związek
  8. Związek bez seksu – czy w nim trwać?

Spadek libido a biały związek

Spadek libido potrafi mieć zarówno charakter krótkotrwały, jak i nieco dłuższy. Popęd seksualny zanika, gdy robimy karierę zawodową i to na niej koncentrujemy wszystkie siły.  Spadek libido obserwuje się też u młodych matek, które samodzielnie zajmują się dzieckiem i często borykają się z ogromnym zmęczeniem. Także problemy w życiu rodzinnym czy zawodowym potrafią doprowadzić do zaniku pożądania. Z czasem jednak, gdy sytuacja ulegnie stabilizacji, popęd seksualny powraca. W takiej sytuacji biały związek ma charakter krótkotrwały.

Brak seksu w związku a kompleksy związane z wyglądem

Libido, zwłaszcza w przypadku kobiet, zależy od samooceny i sposobu postrzegania swojego ciała. Zazwyczaj jesteśmy wobec siebie bardzo krytyczne. Mamy ogromne zastrzeżenia do swojego wyglądu oraz zdolności, w rezultacie unikamy seksu, bo nie chcemy się skompromitować. Jednak z czasem przychodzi sukces zawodowy, który dodaje nam pewności siebie. Wówczas też wzrasta libido, a my nabieramy ochoty na seks i biały związek przechodzi do historii.

Aseksualizm – dlaczego kobiety odkrywają go dopiero w małżeństwie?

Aseksualizm to czwarta, pełnoprawna orientacja psychoseksualna. Nie jest żadnym zaburzeniem i osoby, które ją reprezentują stanowią kilka procent społeczeństwa. Mężczyzna od początku wie, czy wykazuje aseksualizm. Kobieta często nie ma takiej świadomości. Może zawrzeć związek małżeński, urodzić dzieci, a mimo to wciąż zastanawiać się, dlaczego seks i gra wstępna jej nie rozbudzają. Tyle mówi się o tym, że kobiety nie potrafią otworzyć się na życie erotyczne, że bardzo często w to wierzymy, zamiast pogodzić się z własnym aseksualizmem. Ze względu na powyższe biały związek często tworzą kobiety aseksualne, które swoją orientację psychoseksualną odkryły dopiero po ślubie, gdy mimo licznych starań, nie rozbudziły swojego libido.

Szkodliwe przekonania dotyczące seksu wyniesione z domu

Aseksualizm to orientacja seksualna, jednak zdarza się, że bywa on mylony z przekonaniami wyniesionymi z domu, które sprawiają, że seks napawa nas obrzydzeniem. W takiej sytuacji przydatna może okazać się psychoterapia, które pozwoli pozbyć się szkodliwego bagażu.

Zanik popędu seksualnego a długotrwały związek

Biały związek to często przypadłość par, które są razem od liceum. Od tamtej pory zdążyły zbudować taką bliskość, że praktycznie zlały się w jedną duszę. Choć świetnie się rozumieją na poziomie emocjonalnym, to w ich przypadku pożądanie jest zerowe.  Wynika to z faktu, że gdy znamy kogoś na wylot, nie ma w nim nic tajemniczego, co rozbudzałoby ogień. Libido karmi się różnicami oraz atmosferą sekretu. Dobrze jest zatem zacząć pewne rzeczy robić samodzielnie, mieć własną przestrzeń i samotnie spotykać się ze znajomymi, wyjeżdżać na wakacje czy praktykować hobby. To pozwala odrodzić pożądanie, które zanikło.

Problemy z komunikacją a spadek libido

Brak seksu w związku to problem także tych par, u których występuje problem z komunikacją. Gdy kobieta zmusza się do współżycia dla dobra relacji, udaje orgazm, w końcu nie może poradzić sobie z frustracją. Partner i seks zaczynają ją brzydzić, więc rezygnuje z tej sfery swojego życia.

Syndrom Madonny i ladacznicy a biały związek

Syndrom Madonny i ladacznicy także może skutkować białym związkiem. Gdy mężczyzna kocha kobieta, wychowuje z nią dzieci, może mieć problem, aby realizować z nią swoje fantazje erotyczne. Jawi mu się bowiem jako Madonna, której nie wolno skalać. W rzeczywistości marzy mu się ladacznica, z którą będzie mógł pozwolić sobie na dziki seks.

Związek bez seksu – czy w nim trwać?

Czasem to mężczyzna jest stroną, która skazuje swoją partnerkę na brak seksu w związku. W takiej sytuacji może ona opowiedzieć mu o swoich potrzebach. Nie może natomiast oczekiwać od niego, że ten odbędzie z nią stosunek. Kobieta musi zaakceptować jego odmowę, co nie znaczy, że ma skazywać się na życie bez seksu. Gdy jest to dla niej ważny aspekt, warto się rozstać i poszukać swojego szczęścia u boku innej osoby.

Dodaj komentarz