O czym mówi nam pożądanie
Zdjęcie autorstwa Ana Paula Lima z Pexels

Pożądanie zazwyczaj kojarzy nam się z popędem seksualnym. Tymczasem może być rozpatrywane w znacznie szerszym kontekście. To jedna z emocji, które odczuwamy w swoim codziennym życiu. Dotyczy nie tylko osób, ale też rzeczy. O czym mówi nam pożądanie?

Spis treści:

  1. Pożądanie a układ nagrody
  2. Co kieruje pożądaniem? Miłość czy chciwość?
  3. Uprzedmiatawianie człowieka i sprowadzanie go do roli seksualnej
  4. Nadmierne poświęcenie dla obiektu pożądania
  5. Gonienie króliczka
  6. Jaką rolę pełni pożądanie?
  7. O czym mówi nam pożądanie?

Pożądanie a układ nagrody

Pożądanie ściśle wiąże się z funkcjonowaniem układu nagrody. W związku z tym pragniemy tych osób i rzeczy, które mają nam sprawić przyjemność. Np. nowej torebki znanej marki, ponieważ jest piękna i wiemy, że stworzy spójną stylizację z naszymi elementami garderoby. Pożądamy też odkurzacza, który sam sprząta, aby móc cieszyć się większą ilością czasu wolnego. Co ciekawe, to uczucie obejmuje swoim zasięgiem także status społeczny. Możemy pożądać awansu, prestiżowego stanowiska lub uznania społecznego.

Co kieruje pożądaniem? Miłość czy chciwość?

Choć mogłoby się wydawać, że pożądanie jest związane z miłością, to nie zawsze tak to wygląda. Owszem, pragniemy tego mężczyzny, którego kochamy. Niemniej czasem chcemy coś mieć tylko po to, aby to posiąść. Np. wcale nie potrzebujemy sukienki z edycji limitowanej domu mody. Niemniej przemawia przez nas chciwość. Ktoś sprzedaje ją za bezcen, więc ją odkupujemy.

Uprzedmiatawianie człowieka i sprowadzanie go do roli seksualnej

Kiedy kogoś lub czegoś pożądamy, zazwyczaj się tym zachwycamy. Z drugiej strony w przypadku ludzi, których pragniemy, pojawia się niekorzystne zjawisko, jakim jest uprzedmiatawianie.  Przestajemy zważać na cudze uczucia i potrzeby. Nie interesujemy się tym, co dana osoba sobą reprezentuje. Pragniemy ją posiąść, nierzadko także pod kątem seksualnym.

Nadmierne poświęcenie dla obiektu pożądania

Dla obiektu naszych westchnień jesteśmy w stanie wiele zrobić. Czasem ociera się to aż o przesadę. Np. dla nowej torebki znanego domu mody pracujemy ponad siły, rezygnując ze spotkań z przyjaciółmi. Dla mężczyzny, który nam się podoba i pociąga nas seksualnie, jesteśmy gotowe znosić ciągłe poniżanie.  Pożądanie często nas zaślepia i odbiera racjonalny ogląd danej sytuacji.

Gonienie króliczka

Pożądanie niesie ze sobą jeszcze jedną pułapkę. Nierzadko dużo więcej przyjemności sprawia nam dążenie do celu, aniżeli jego osiągnięcie.  Gdy coś już posiadamy, to nie wydaje nam się takie atrakcyjne jak na samym początku. Sprawia to, że nieustannie potrzebujemy nowych obiektów fascynacji, lecz zachwycamy się nimi tylko przez chwilę.

Jaką rolę pełni pożądanie?

Jaką funkcję pełni pożądanie? Okazuje się, że ta emocja ma swoje biologiczne uzasadnienie. Gdyby nie popęd seksualny, nasz gatunek nie uległby przedłużeniu. A tak uprawiamy seks, zachodzimy w ciążę i rodzimy dzieci. Pożądanie daje nam również motywację do działania. Gdybym nie marzyła o własnym mieszkaniu, nie miałabym sił, aby pracować więcej niż 8 godzin dziennie. Jednak to pragnienie mnie mocno napędza.

O czym mówi nam pożądanie?

W przypadku pożądania warto zastanowić się nad kilkoma aspektami. Po pierwsze, czy nie ulegam zbyt łatwo zachciankom? Czy nie kupuję zbyt wielu ubrań czy torebek? Po drugie, czy silne pożądanie wprowadza mnie w stan euforii, a może lęku? Ten drugi pojawia się w przypadku osób, które tracą kontakt z rzeczywistością, gdy czegoś mocno pragną. Zachcianki sprowadzają te osoby na manowce. Po trzecie, brak pożądania może sygnalizować zmęczenie lub zalążek depresji. Gdy na nic nie mam ochoty, nic mnie nie cieszy, to niewątpliwie dzieje się coś złego, czemu warto się bliżej przyjrzeć.