Bezsilność
Zdjęcie autorstwa Kat Smith z Pexels

Bezsilność to najtrudniejsza emocja, z jaką musimy się borykać. Budzi bowiem silny społeczny sprzeciw. Wszystkich nas wychowuje się w przeświadczeniu, że nie możemy wykazywać bezsilności. Mamy zebrać w sobie wszystkie siły, aby zmienić bieg wydarzeń.  Jak sobie poradzić z bezsilnością?

Spis treści:

  1. Czym jest bezsilność?
  2. Odpowiedzialność za własne życie – jak jej nie zrzucić na barki losu?
  3. Pogodzenie się z rzeczywistością
  4. Jak odróżnić rzeczy zależne od nas od tych, na które nie mamy wpływu?
  5. Bezsilność a poczucie klęski
  6. Oczyszczający płacz – jak pomaga zredukować napięcie nerwowe?

Czym jest bezsilność?

Aby zrozumieć bezsilność, należy uświadomić sobie, że istnieją rzeczy, na które nie mamy wpływu. Np. niezależnie od tego, co zrobimy, nasz partner może nie zerwać z alkoholem i nadal oddawać się w szpony nałogu. Nie mamy wpływu na to, co myślą i robią inni ludzie. Możemy jedynie zarządzać własnym życiem i to również w ograniczonym zakresie. Nie zmienimy np. rozstawu swoich kości czy wzrostu. To cechy, z którymi należy się pogodzić.

Odpowiedzialność za własne życie – jak jej nie zrzucić na barki losu?

Istnieją jednak rzeczy, na które mamy wpływ. Wiele rzeczy można wytrenować, nawet nie będąc specjalnie zdolnymi w tym względzie. Np. każdy z nas może nauczyć się poprawnie liczyć czy pisać. Nawet jeśli nie wykazujemy talentu językowego, możemy nauczyć się angielskiego na tyle, by znać podstawowe określenia. Czasem wymaga to podjęcia przez nas większej pracy. Nie należy jednak poddawać się przy pierwszych przeciwnościach losu.

Pogodzenie się z rzeczywistością

Niezależnie od podjętych działań, możemy jednak nigdy nie nauczyć się portretować. To jest już pewna umiejętność, którą uzyskują nieliczni. Warto jednak podkreślić, iż nie każdy z nas musi umieć rysować. To talent, bez którego można normalnie żyć. Bez umiejętności liczenia już dużo trudniej egzystować, bo zawsze musimy umieć policzyć, czy ktoś nas nie oszukał np. przy wypłacie wynagrodzenia.

Jak odróżnić rzeczy zależne od nas od tych, na które nie mamy wpływu?

Klucz do sukcesu stanowi umiejętność odróżnienia rzeczy, na które mamy wpływ od tych, które biegną niezależnie od nas.  Z tymi drugimi należy się po prostu pogodzić. Nie zawsze jest to łatwe, ponieważ mimowolnie buntujemy się, gdy napotykamy na ograniczenia. Musimy jednak spojrzeć prawdzie w oczy i zrozumieć, że nie jesteśmy wszechmogący. Pewne rzeczy są od nas niezależne.  Gdy pogodzimy się z tym, nauczymy się nieco pokory, to wówczas nawet trudne sytuacje przestaną być dla nas takie bolesne.

Bezsilność a poczucie klęski

Bezsilność to trudna emocja, ponieważ towarzyszy jej nierzadko poczucie klęski. Trzeba jednak zaakceptować rzeczywistość. To nie jest miłe, że nie możemy wyleczyć swojego ciężko chorego dziadka. Chcielibyśmy, aby wrócił do zdrowia. Jednak jedyne, co możemy zrobić, to pogodzić się z nową sytuacją i spędzać z nim czas w sposób wartościowy.

Oczyszczający płacz – jak pomaga zredukować napięcie nerwowe?

Z wiekiem uczymy się rozponawać  rzeczy, które od nas zależą od tych, które znajdują się poza naszą jurysdykcją.  Dzięki tej umiejętności nie obarczamy się poczuciem winy za sytuacje niezależne od nas.  Bezsilność często idzie w parze z płaczem. Jednak nie należy wstydzić się łez, te bowiem działają oczyszczająco. Pozwalają zrzucić z siebie ogromny ciężar, zredukować napięcie nerwowe.