Kontrast temperaturowy w stylizacjach
Zdjęcie autorstwa juan mendez z Pexels

Kontrast temperaturowy w stylizacjach czyni je dużo ciekawszymi w odbiorze. Choć mogłoby się wydawać, że nie należy łączyć ze sobą chłodnych odcieni i ciepłych, to w rzeczywistości można uzyskać bardzo oryginalne zestawienia. Trzeba tylko znać kilka prostych trików modowych. W naszym artykule postanowiliśmy je przybliżyć.

Spis treści:

  1. Jakie kolory są chłodne, a jakie ciepłe?
  2. Kontrast temperaturowy w stylizacjach – połączenie niebieskiego i pomarańczowego
  3. Stonowane odcienie łatwiej ze sobą zestawić
  4. Łączenie kolorów kontrastowych – fiolet i żółty
  5. Czy czerwień pasuje do zieleni?

Jakie kolory są chłodne, a jakie ciepłe?

Ogólna klasyfikacja pozwala wyróżnić kolory chłodne, do których zaliczamy fiolet, niebieski i zieleń. Natomiast za ciepłe barwy uważa się czerwony, pomarańczowy i żółty. Co ciekawe, czerwony i zielony leżą na styku koła barw. Oznacza to, że występują w chłodniejszych i cieplejszych odcieniach.  Np. oliwka (zielony) jest ciepła, a szmaragdowa zieleń chłodna. Natomiast krwista czerwień uchodzi za chłodną, podczas gdy pomidorowa za ciepłą. Styliści zauważyli, że łącząc ze sobą przeciwległe kolory z koła barw, można uzyskać bardzo ciekawy efekt w stylizacji.

Kontrast temperaturowy w stylizacjach – połączenie niebieskiego i pomarańczowego

Kontrast temperaturowy w stylizacjach można uzyskać, zestawiając ze sobą niebieski i pomarańczowy. Jeśli chcemy postawić na 50% pomarańczowego i 50% niebieskiego w mocnych, nasyconych odcieniach, musimy wybrać ubrania nowoczesne. Takie, które mają ciekawą formę i przypominają te ze światowych wybiegów. Nie każdy jednak jest tak odważny. Poza tym kontrasty najbardziej pasują kontrastowej wiośnie i kontrastowej zimie.

Stonowane odcienie łatwiej ze sobą zestawić

Stylizację można jednak nieco stonować. Wybierając denimową koszulę i dyniowe spodnie, uzyskujemy spokojniejsze połączenie niebieskiego z pomarańczowym. Możemy również rozbielić jeden z kolorów, wówczas wygląda on dużo spokojniej. Błękitna marynarka do pomarańczowej spódnicy prezentuje się dużo mniej krzykliwie. Możemy pójść również w kierunku przyciemniania. Granat zestawiony z pomarańczowym zawsze prezentuje się z klasą. Niektórzy wolą stawiać na drobne akcenty kolorystyczne. Np. do niebieskiej sukienki wybierają pomarańczową torebkę lub oranżowy pasek.

Łączenie kolorów kontrastowych – fiolet i żółty

Fiolet zestawiony z żółcią może wyglądać bardzo efektownie. Jeśli to zestawienie wydaje ci się karkołomne, warto przypomnieć sobie wszystkie kwiaty, które mają żółty środek i fioletowe płatki. Takie połączenia naturalnie występują w naturze i cieszą oko. Na połączenie mocnego fioletu z kolorem słonecznym mogą sobie pozwolić jedynie kontrastowe zimy i kontrastowe wiosny. Powinny one jednak pamiętać, aby przy twarzy umieszczać kolor ze swojej palety. W przypadku zimy będzie to fiolet, w przypadku wiosny żółty. Spokojniejsze zestawienia uzyskujemy, stawiając na przytłumione, rozjaśnione lub przyciemnione odcienie. Możemy również nosić drobne akcenty kolorystyczne. Np. do fioletowej sukienki zima może założyć żółty pasek. Będzie wyglądało to ciekawie i nietuzinkowo.

Czy czerwień pasuje do zieleni?

Czerwień i zieleń pasują do siebie, ale najtrudniej je zestawić, by wyglądało to dobrze. W taki połączeniu najlepiej czuje się kontrastowa zima. To typ chłodny, który nie musi obawiać się oryginalnych połączeń, ponieważ jego włosy i cera występują w bardzo stonowanych odcieniach.  Najtrudniej łączyć zieleń z czerwienią w proporcji 1 na 1. Dużo łatwiej dobrać drobne akcenty kolorystyczne. Np. czerwoną torebkę i szminkę do zielonej sukienki. Pamiętajmy jednak o tym, aby będąc chłodnym typem urody, zestawiać ze sobą chłodną czerwień z chłodną zielenią. Natomiast ciepłe typy powinny postawić na połączenie ciepłej czerwieni i ciepłej zieleni. Ciekawie wygląda również czerwona koszula do zielonej spódnicy w czerwone kwiaty. Na obu elementach powieleniu ulega kolor czerwony, co czyni stylizację bardziej spójną. Projektanci często wypuszczają sweter w chłodnym, zielonym odcieniu z czerwonym, ciepłym kwiatkiem jako elementem dekoracyjnym. Takie zestawienie wygląda dobrze, bo ciepły akcent ma charakter minimalny. Jak widać, kontrast temperaturowy w stylizacjach potrafi dać niezwykle ciekawe rezultaty.