wizyta u ortodonty z dzieckiem
Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Na pierwszą wizytę u ortodonty wybieramy się z dzieckiem przed jego siódmymi urodzinami, kiedy zwykle pojawiają się pierwsze zęby stałe. W tym czasie ortodonta może ocenić, czy u naszej pociechy występują wskazania do leczenia ortodontycznego. Jeśli jednak już wcześniej coś nas zaniepokoi w zgryzie dziecka, pierwszej wizyty nie powinniśmy odkładać, a tym bardziej liczyć na to, że z czasem problem sam zniknie. Sprawdźmy, czego spodziewać się podczas pierwszych konsultacji w gabinecie ortodonty.

 

Kiedy z dzieckiem do ortodonty? 

Czas na pierwsze konsultacje u ortodonty z dzieckiem to moment, kiedy zaczynają się pojawiać pierwsze zęby stałe. W praktyce potrzebne są średnio 4 wizyty, by ortodonta mógł ocenić, czy konieczne jest wdrożenie leczenia, czy potrzebny jest aparat ortodontyczny dla dzieci.

Co konkretnie sprawdza lekarz? Przede wszystkim to, czy wszystkie zęby mają dla siebie odpowiednio dużo przestrzeni. Jeżeli nie, konieczne jest wdrożenie leczenia interceptywnego, które ma za zadanie przygotować miejsce na zęby stałe. Lekarz sprawdza również, czy górne i dolne zęby są równe względem siebie po zaciśnięciu szczęki; czy nie widać przesunięć lub wychyleń. Ortodonta ocenia też, czy u dziecka nie występują problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym oraz czy młody człowiek nie ma problemu z oddychaniem.

Dlaczego leczenia ortodontycznego dziecka nie można zaniechać?

Leczenia ortodontycznego dziecka nie można zaniechać, ponieważ doprowadzi to do problemów z uzębieniem, z którymi człowiek zmaga się latami, także jako osoba dorosła. Gdy szukamy informacji o tym, jak działa aparat ortodontyczny, po przeczytaniu niektórych treści możemy odnieść wrażenie, że chodzi jedynie o estetykę zębów, ich przyjemne dla oka ułożenie. Wszak na aparaty ortodontyczne decydują się również osoby dorosłe, dla których problematyczny jest wyłącznie ich wygląd.

W leczeniu ortodontycznym dziecka nie chodzi jedynie o to, by miało ładne ząbki. Niewłaściwe ułożenie zębów wiąże się z trudnościami z ich prawidłowym myciem, a problemy z higieną mogą prowadzić do stanów zapalnych i chorób dziąseł, a także próchnicy. Skoro mowa o próchnicy – przyczyną jej rozwoju jest też nierównomierne ścieranie się zębów, które skutkuje osłabieniem szkliwa.

Do tego krzywe, nieleczone przez ortodontę zęby w dzieciństwie, mogą wpływać nawet na cały układ pokarmowy człowieka. Utrudnione przeżuwanie to finalnie utrudnione trawienie, wszak przeżuwanie jest początkową fazą trawienia.

Dobre firmy działające w tym obszarze rynku, jak choćby Dental Fraternity wiedzą, że nie powinniśmy szukać wzorów na to, ile kosztuje aparat ortodontyczny, bo cena całego leczenia zależy od różnych czynników.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u ortodonty?

Jeżeli do zabrania dziecka na pierwszą wizytę u ortodonty zniechęca nas myśl, że będzie bało się odwiedzenia kolejnego gabinetu lekarskiego, przygotujmy je do tego. To naturalne, że chcemy naszym pociechom zaoszczędzać strachu i stresu, ale naturalna powinna być też nasza rodzicielska odpowiedzialność.

Zdania na temat tego, jakiego języka używać, by przekonać kilkulatka do wizyty u lekarza, są podzielone. W niektórych poradnikach przeczytamy, że powinniśmy z młodym człowiekiem rozmawiać jak z osobą dorosłą, w innych, że lepiej „opowiadać mu bajki”. Którą opcję wybierzemy, zależy od rozwagi i uwagi – naszej i naszego dziecka.