babcia-bajke-opowiada

Bajki, baśnie i inne zmyślone historie są nieodłączną częścią dzieciństwa. Uczą one odpowiedzialności, moralności, odwagi i dla malucha są bardzo rzeczywiste. Pomagają również rozwiązać logopedyczne czy emocjonalne problemy dziecka.

Kiedy dziecko jest niegrzeczne

Brak dodatkowych bodźców jest szczególnie ważny, gdy dziecko cierpi na nadpobudliwość psychoruchową. Może warto mu wtedy opowiedzieć bajkę, w której maluch odnajdzie sam siebie?

(fragment) Baltazar przez to, że siedział na końcu, wysiadł jako ostatni. Przed nim w parze ustawili się jeż Gucio i zajączek Maksiu. Szli, wesoło ze sobą rozmawiając. Nagle Baltazar wsadził głowę pomiędzy kolegów i chcąc przyłączyć się do rozmowy, pchnął Maksia. – Hej ty! Zębaczu! – zwrócił się do zajączka.
Zdenerwowany Maksiu zawołał: – Pani Łasico! Baltazar kolejny raz nazwał mnie Zębaczem. Mam tego dość! Nie chcę więcej się z nim bawić! Niech trzyma się ode mnie z daleka! – Baltazarze – powiedziała pani Łasica. – Czy pamiętasz, że wczoraj rozmawialiśmy o tym, jak nieładnie jest naśmiewać się z czyichś cech? To dla nikogo nie jest miłe. – Wiem, pamiętam, bardzo przepraszam. Jakoś nie pomyślałem o tym, co robię. Chciałem tylko przyłączyć się do rozmowy, a koledzy mnie nie zauważali.

Powyższy fragment pokazuje typowe zachowanie dziecka z ADHD, które często jest uznawane za niegrzeczne, niewychowane. Rodzice często mogą się spotykać z niechęcią wobec ich dziecka, a i sama babcia może mieć problem z opanowaniem małego dzikusa.

Joanna Pastuszka-Roczek