Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Grzybica pachwin

grzybica-pachwin

Grzybica to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych. Kiedy pojawia się w pachwinach, może mieć bardzo nieprzyjemny przebieg. Warto wiedzieć jakie są objawy tej choroby i jak się przed nią ustrzec?

Wstydliwa grzybica

Choć to choroba taka sama, jak każda inna i może zdarzyć się każdemu, na słowo „grzybica” większość osób reaguje zażenowaniem i wstydem. Najgorsze, co można zrobić w przypadku zaobserwowania objawów choroby, to leczenie na własną rękę. Niektórzy boją się, że grzybica jest równoznaczna z brakiem higieny. Tymczasem można się nią zarazić w każdym miejscu publicznym – na basenie, na siłowni, w saunie, a nawet w solarium.

Zachowanie ostrożności i wysokiej higieny pomoże uniknąć kłopotów, ale nigdy nie można mieć całkowitej pewności, że grzyby nie pojawią się na naszej skórze. Chorobą można się też zarazić od innej osoby. Warto dbać o siebie, uważać w miejscach publicznych (używać ręcznika w saunie, nosić klapki na basenie i brać prysznic przed wejściem do wody) i nie używać wspólnych ręczników.

Skąd się bierze grzybica pachwin?

Grzybica pachwin lubi wysoką temperaturę, wilgotność, pot, nieprzewiewną, obcisłą bieliznę. Idealnie rozwija się w fałdach skóry, zwłaszcza jeśli w pachwinach pojawiają się otarcia i niewielkie urazy. Dotyka częściej mężczyzn niż kobiety, ale tak naprawdę każdy jest nią zagrożony, nawet dzieci. Grzybicę pachwin powodują najczęściej dwa rodzaje grzyba: Epidermophyton floccosum oraz Trichophyton rubrum. Do zakażenia może dojść również na skutek przeniesienia zmian chorobowych z innych miejsc (np. stóp) przez kontakt z ręcznikiem, gąbką lub rękami.

M. Witczak

Grzybica to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych. Kiedy pojawia się w pachwinach, może mieć bardzo nieprzyjemny przebieg. Warto wiedzieć jakie są objawy tej choroby i jak się przed nią ustrzec?

Typowe objawy grzybicy

Grzybica pachwin zazwyczaj rozpoczyna się od świądu i zaczerwienienia okolic pachwin. Następnie pojawiają się zmiany zapalne i rumień. Kolejny etap to pojawienie się grudek i pęcherzyków. Skóra w miejscu zmienionym chorobowo jest ciemnoczerwona, czasami brązowa, może się łuszczyć. Zmiany grzybicze mogą być bardzo rozległe i wybiegać daleko poza pachwiny. Nieleczone ognisko zapalne rozszerza się na uda, pośladki, plecy i podbrzusze. U mężczyzn grzybica atakuje penisa, rzadziej mosznę.

Grzybica w okolicach pachwin to choroba przewlekła i zakaźna. Nieleczona grzybica szybko się rozprzestrzenia i prowadzi do poważnych powikłań. Nie warto ryzykować – lepiej odwiedzić dermatologa.

M. Witczak

Komentarze (5)

pati25

11 lat temu

Grzybica to wstydliwa choroba.O tym,że może być grzybiica pachwin nie wiedziałam.Ja nie chodzę na basen a także się nie pocę więc małe prawdopodobieństwo,że się zarażę.
Dbam o higienę

Mindi

11 lat temu

Jest wiele typów grzybic i czasem bardzo trudno się uchronić. Są takie miejsca jak solarium czy basen i czasami kontakt gołego ciała jest równoznaczny z zarażeniem. Nie jesteśmy świadomi do póki nie zaczynają się przykre objawy. Jestem ostrożna ale nie wiem czy to wystarczy.

Emilly27k

11 lat temu

Ciekawy artykuł. Nie wiedziałam,że osoba mająca grzybicę pachwin może narazić się na tyle negatywnych niebezpieczeństw.

mejgosia

11 lat temu

łał! Straszna ta grzybica! Czytając o warunkach jakie lubi , strasznie się przestraszyłam! Szczególnie,że lubi ciepło i pot! Jestem potencjalną ofiarą, bo w okresie meno, strasznie się pocę i jest mi gorąco! Musze uważać, aby nie zetknąć się z tym paskudztwem! 🙂

drobina

11 lat temu

Artykuł poszerzył moje wiadomości na temat grzybicy.
Staram się jak najlepiej dbać o higienę, a już szczególnie podczas wizyty na pływalni. Przede wszystkim zawsze używam klapek. Przed wejściem do wody i po wyjściu z basenu biorę prysznic. Bardzo starannie się wycieram, szczególnie ważne są stopy – nie mogą być mokre, bo to sprzyja powstawaniu grzybicy.

Zostaw komentarz