grzybica-pachwin

Grzybica to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych. Kiedy pojawia się w pachwinach, może mieć bardzo nieprzyjemny przebieg. Warto wiedzieć jakie są objawy tej choroby i jak się przed nią ustrzec?

Wstydliwa grzybica

Choć to choroba taka sama, jak każda inna i może zdarzyć się każdemu, na słowo „grzybica” większość osób reaguje zażenowaniem i wstydem. Najgorsze, co można zrobić w przypadku zaobserwowania objawów choroby, to leczenie na własną rękę. Niektórzy boją się, że grzybica jest równoznaczna z brakiem higieny. Tymczasem można się nią zarazić w każdym miejscu publicznym – na basenie, na siłowni, w saunie, a nawet w solarium.

Zachowanie ostrożności i wysokiej higieny pomoże uniknąć kłopotów, ale nigdy nie można mieć całkowitej pewności, że grzyby nie pojawią się na naszej skórze. Chorobą można się też zarazić od innej osoby. Warto dbać o siebie, uważać w miejscach publicznych (używać ręcznika w saunie, nosić klapki na basenie i brać prysznic przed wejściem do wody) i nie używać wspólnych ręczników.

Skąd się bierze grzybica pachwin?

Grzybica pachwin lubi wysoką temperaturę, wilgotność, pot, nieprzewiewną, obcisłą bieliznę. Idealnie rozwija się w fałdach skóry, zwłaszcza jeśli w pachwinach pojawiają się otarcia i niewielkie urazy. Dotyka częściej mężczyzn niż kobiety, ale tak naprawdę każdy jest nią zagrożony, nawet dzieci. Grzybicę pachwin powodują najczęściej dwa rodzaje grzyba: Epidermophyton floccosum oraz Trichophyton rubrum. Do zakażenia może dojść również na skutek przeniesienia zmian chorobowych z innych miejsc (np. stóp) przez kontakt z ręcznikiem, gąbką lub rękami.

M. Witczak