aktywnosc-fizyczna-we-dwoje

Warto być sprawnym – dla utrzymania jak najdłużej dobrego zdrowia, którego nie można kupić, lecz da się wypracować, ale być aktywnym fizyczne także z wielu innych względów. jest cały wachlarz powodów, dla których warto się zmotywować do ruchu – ograniczenia są w nas samych, organizacji czasu i mentalności.

Niewiele osób w Polsce jest aktywnych fizycznie. Regularnie aktywnych jest ok. 10%, więc w porównaniu z wysokorozwiniętymi krajami Skandynawii, Ameryki Północnej, innych państw UE jesteśmy z tyłu. W Finlandii odsetek regularnie ćwiczących wynosi 45%, a zatem dla co drugiego Fina ruch to po prostu styl życia.

Wytępić lenia łatwiej w duecie

Człowiek z natury jest istotą leniwą. Rzadko kto lubi się męczyć i pocić, nawet jeśli mamy w głębi ducha świadomość, że dla zdrowia kilka razy w tygodniu trzeba się regularnie pomęczyć. O wiele łatwiej jest ćwiczyć z drugą osobą czy nawet w większej grupie. Treningowy partner to ktoś niezastąpiony, dzięki któremu szybciej i łatwiej osiągniemy upragnione cele treningowe. Najlepiej, gdy naszym partnerem do ćwiczeń jest bliska nam osoba np. współmałżonek czy partner.

dr Paweł F. Nowak