7-grzechow-amatorow-aktywnosci-rekreacyjnej

Każdy, kto zaczyna swą przygodę z fitnessem, chce od razu widzieć efekty pracy. Jednak brak cierpliwości doprowadza do zniechęcenia i zaprzestania ruchu, a w połączeniu z brakiem zdrowego rozsądku – grozi nawet kontuzjami.

Ćwiczenia ruchowe od dawna stanowią jedno z głównych zaleceń w profilaktyce zdrowotnej – z punktu widzenia zdrowia aktywny tryb życia przynosi wiele korzyści. Korzyści, co ważne, we wszystkich trzech wymiarach zdrowia, zarówno fizycznym, psychicznym i społecznym, a nawet duchowym.

Bezczynność ruchowa doprowadza nasz organizm do degradacji biologicznej. Często zapominamy o tym, że jesteśmy istotami biologicznymi, że stanowimy sobą nierozerwalną część natury.

Wszyscy posiadamy naturalną potrzebę bycia w ruchu, jednakże współczesna cywilizacja techniczna odgradza nas od natury, tłumi i zagłusza naturalne potrzeby.

Zatem aktywność fizyczną nie tylko powinniśmy traktować jako hobby, ale jako powinność – niezbędny biologiczny obowiązek. Jednak nie wszystkie ćwiczenia są zdrowe i dobre dla wszystkich. Tylko indywidualne dostosowanie programu zajęć ruchowych jest kluczem do sukcesu.

Z wielkiej palety różnorodnych rodzajów i form aktywności z pewnością można coś wybrać, nawet dla najbardziej wybrednych. Warto pamiętać, iż na wstępie należy się obowiązkowo skonsultować z lekarzem czy nie mamy przeciwwskazań zdrowotnych do określonego wysiłku fizycznego.

dr Paweł F. Nowak