tampon

Tampon jest kawałkiem chłonnego materiału o cylindrycznym kształcie, który przeznaczony jest dla kobiet w czasie menstruacji. Sprasowana bawełna, z której jest wykonany, z łatwością absorbuje krew miesiączkową. Ten środek higieniczny jest znacznie dyskretniejszy od podpasek, dlatego często sięgają po niego kobiety uprawiające sport. Tampon wprowadza się do pochwy, której mięśnie utrzymują go na miejscu. Wystający na zewnątrz sznureczek umożliwia jego łatwe wydostanie. Niestety, w rzadkich przypadkach może on się urwać. Zakleszczony tampon jest bardzo kłopotliwy, szczególnie, gdy się spieszymy. Jak go wyciągnąć?

Menstruacja to efekt zmian zachodzących w śluzówce macicy pod wpływem hormonów wytwarzanych w jajnikach. Błona śluzowa macicy przed owulacją staje się rozpulchniona. Jeśli jednak nie dojdzie do zapłodnienia, ulega złuszczeniu i wydaleniu na zewnątrz poprzez pochwę. Obecna w wydzielinie miesiączkowej krew jest wynikiem pękania drobnych naczyń krwionośnych. Menstruacja trwa od 3 do 7 dni. Każda kobieta musi zastanowić się, który środek higieniczny da jej w tym czasie poczucie komfortu. Czy tampon jest dobrym wyborem?

Tampony – jakie mają zalety?

Tampon to sprasowany fragment bawełny o cylindrycznym kształcie. Stosowany jest w celu absorpcji wydzieliny miesiączkowej. Kobieta umieszcza go w pochwie, a na zewnątrz pozostaje przytroczony do tamponu sznureczek. Pociągnięcie za niego umożliwia łatwe usunięcie środka higienicznego. Tampony są dostępne w różnych rozmiarach. Ich odpowiednią wielkość wybiera się zależnie od stopnia nasilenia krwawienia. Są bardzo dyskretne i nie podrażają delikatnej skóry okolic intymnych. Wchłaniają większą ilość płynu menstruacyjnego niż podpaski i zapobiegają powstawaniu przykrego zapachu. Z tego powodu po tampony sięgają zwykle kobiety uprawiające sport i niechcące rezygnować z obcisłych ubrań w czasie okresu.

Wady tamponów

Fakt, że tampony umieszcza się w pochwie, może być zarówno ich plusem, jak i minusem. Te środki higieniczne zapewniają dyskrecję i pochłaniają dużą ilość wydzieliny miesiączkowej. Niestety, nie są zalecane paniom, które często cierpią na infekcje intymne. Tampon może podrażnić nabłonek pochwy, co sprzyja rozwojowi nieprawidłowej flory bakteryjnej. W czasie silnych krwawień może też przemoknąć, dlatego warto wtedy dodatkowo zakładać podpaskę. Najgroźniejszym skutkiem ubocznym korzystania z tamponów jest zespół wstrząsu toksycznego. Objawia się on zawrotami głowy, bólem brzucha, gorączką i osłabieniem. Może wystąpić, gdy tampon pozostanie w naszej pochwie powyżej 10 godzin. Stan ten zagraża życiu, dlatego w razie jego wystąpienia kobieta musi bezwzględnie zostać przewieziona do szpitala.

Jak założyć tampon?

menstruacja

Przed założeniem tamponu musimy dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem. Warto o tym pamiętać, ponieważ zaniechanie higieny może doprowadzić do rozwoju zakażenia intymnego. Następnie przyjmujemy najwygodniejszą dla nas pozycję. Możemy aplikować tampon opierając nogę o wannę lub kucając. Przed jego włożeniem zawsze upewnijmy się, że sznureczek jest do niego mocno przymocowany. Środek higieniczny przytrzymujemy palcem wskazującym i kciukiem, a drugą ręką odchylamy wargi sromowe. Kierujemy tampon w stronę krzyża i za pomocą palca umieszczamy odpowiednio głęboko. Jeśli założyłyśmy go właściwie, nie powinnyśmy go w ogóle czuć. Środek powinno dać się łatwo usunąć poprzez pociągnięcie za sznureczek. Tampony należy zmieniać co 4 do 8 godzin. Odpowiednio dobrany rozmiar zapobiegnie ich przemakaniu przed tym czasem.

Zakleszczony tampon – jak go wyciągnąć?

Kobiety, które sięgają po tampon pierwszy raz, powinny wybrać jak najmniejszy jego rozmiar. Dzięki temu aplikacja będzie o wiele łatwiejsza. Ważne jest rozluźnienie mięśni, dlatego nie należy stresować się niepowodzeniami. Niekiedy jednak pojawiają się problemy z wyciągnięciem tamponu. Czasem nie jest on dostatecznie nasiąknięty wydzieliną, co sprawia, że nie ma odpowiedniej elastyczności. W takim przypadku możemy spróbować wyjąć go później, jednak koniecznie przed upływem 8 godzin. Bardzo rzadko zdarza się, że urwie się sznureczek tamponu. Zakleszczony środek higieniczny może być niebezpieczny dla naszego zdrowia, jeśli pozostanie w pochwie zbyt długo. Dlatego musimy spróbować wyciągnąć go palcami. Przyjmujemy do tego taką pozycję, jak podczas zakładania tamponu. Jeśli nie umiemy go wyjąć same, musimy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Szybkie usunięcie środka zapobiegnie zespołowi wstrząsu toksycznego.

Karolina Solga