postrzeganie-menstruacji-w-roznych-kulturach

Mówimy, że co kraj to obyczaj. Odmienne uwarunkowania społeczne wykształciły różne postrzeganie okresu menstruacji. Czy wiesz jak postrzegana jest miesiączka w różnych kulturach?

Europa

W Europie miesiączka postrzegana jest jako czas wstydliwy, trudny dla kobiety. Poniekąd jest ona tematem tabu, kobiety próbują ukryć ten fakt, niechętnie też o nim mówią. Swoje trzy grosze dokładają reklamy telewizyjne umacniając ten stereotyp hasłami o poczuciu dyskrecji i idealnym ukrywaniu miesiączki.

W niektórych krajach Europy m.in. w Grecji wśród konserwatywnych prawosławnych, istnieje przekonanie, że kobiety w czasie menstruacji nie powinny przyjmować Komunii Świętej. Jednak obecnie wiele z tych kobiet nie stosuje się do tego zalecenia. W Portugalii tradycyjnie kobieta miesiączkująca nie mogła brać udziału w świniobiciu, a nawet spoglądać na obrządzane mięso, aby go nie popsuć.

Ciekawym zjawiskiem jest sposób postrzegania miesiączkujących kobiet w społeczności Romów. Mężczyźni unikają kontaktu nie tylko z kobietą w czasie czy po porodzie, ale również w trakcie miesiączki. Kobiety nie mogą dotykać mężczyzn oraz przedmiotów mających z nimi kontakt. Można sądzić, że jest to pewnego rodzaju wykluczenie Romek ze społeczności. Nic bardziej mylnego – dzięki temu mają poczucie władzy oraz są powszechnie szanowane.

Dariusz Bartczak