postrzeganie-menstruacji-w-roznych-kulturach

Mówimy, że co kraj to obyczaj. Odmienne uwarunkowania społeczne wykształciły różne postrzeganie okresu menstruacji. Czy wiesz jak postrzegana jest miesiączka w różnych kulturach?

Europa

W Europie miesiączka postrzegana jest jako czas wstydliwy, trudny dla kobiety. Poniekąd jest ona tematem tabu, kobiety próbują ukryć ten fakt, niechętnie też o nim mówią. Swoje trzy grosze dokładają reklamy telewizyjne umacniając ten stereotyp hasłami o poczuciu dyskrecji i idealnym ukrywaniu miesiączki.

W niektórych krajach Europy m.in. w Grecji wśród konserwatywnych prawosławnych, istnieje przekonanie, że kobiety w czasie menstruacji nie powinny przyjmować Komunii Świętej. Jednak obecnie wiele z tych kobiet nie stosuje się do tego zalecenia. W Portugalii tradycyjnie kobieta miesiączkująca nie mogła brać udziału w świniobiciu, a nawet spoglądać na obrządzane mięso, aby go nie popsuć.

Ciekawym zjawiskiem jest sposób postrzegania miesiączkujących kobiet w społeczności Romów. Mężczyźni unikają kontaktu nie tylko z kobietą w czasie czy po porodzie, ale również w trakcie miesiączki. Kobiety nie mogą dotykać mężczyzn oraz przedmiotów mających z nimi kontakt. Można sądzić, że jest to pewnego rodzaju wykluczenie Romek ze społeczności. Nic bardziej mylnego – dzięki temu mają poczucie władzy oraz są powszechnie szanowane.

Dariusz Bartczak

10 KOMENTARZE

 1. Masakra! Krwawa masakra! 😀
  Cieszę się, że zamieszkuję Europę 😛
  I jednocześnie stwierdzam, że choc dla mnie nie jest to wstydliwe to nie obnoszę się z tym na prawo i lewo, zresztą kogo by to miało interesować i co to za temat do pogawędki :)) Ktoś mądry wymyślił kiedyś tampony, i czasami nawet nie pamiętam, że mam okres 😀

 2. Podobno wymyślono te zasady w czasach,gdy ludzie szybko umierali z powodu chorób,przecież tysiące lat temu nie było odpowiednich leków.Zasady te chroniły kobietę przed infekcjami, a dla mężczyzn kontakt z krwią chorej kobiety,też był niebezpieczny z powodów zdrowotnych.Widziałam o tym program w telewizji.W sumie to bardzo dobra metoda-nastraszyć ludzi i się dzięki temu nie rozchorują.

 3. Okazuje się, że mity dotyczące menstruacji w mniej cywilizacyjnie zaawansowanych krajach są jeszcze bardziej hardcorowe niż u nas!;).
  Są jednak pewne podobieństwa. Ten sposób spędzania pierwszych dni cyklu na ruszcie z bambusowych listew przypomniał mi śmieszno – straszną sytuację z czasów kryzysu, kiedy to moja koleżanka z klasy stwierdziła, że jeśli nie zdobędzie podpasek na czas, to będzie musiała przynieść usprawiedliwienie od mamy, że nie chodziła do szkoły przez 3 dni, bo miała okres i musiała go spędzić na desce klozetowej!;))) Ehhh……:)
  Ciekawi mnie tylko, czy te kobiety mają na tyle samodyscypliny, że przestrzegają tych różnych zasad, czy mogą ściemniać, że się im okres spóźnia albo już minął……czy ktoś je sprawdza?:P

 4. nie miałam pojęcia że tak się to postrzega na świecia. Ale muszę się przyznać, że ja mam pewinien zabobon i mi się sprawdza, a raczej sprawdzał! Otóż moja babcia zawsze mnie przestrzegała,że jak mam okres to nie wolno piec ciasta, no i starałam się tego nie robić. Zabobon tez dotyczył zapraw, czyli latem miałam spokój, bo jak były zaprawy to zawsze mówiłam że mam okres!

 5. Też się cieszę, że mieszkam w Polsce. Dziwaczne te obyczaje w różnych krajach. Najbardziej mnie rozbawiło świniobicie w Portugali. Ja tylko przestrzegam jednej zasady – w czasie okresu nie idę do fryzjera, bo z trwałej nici. O ogórkach też słyszałam.

 6. cyt. „Wśród ortodoksyjnych Żydów spotyka się rytuał Nidy, który nakazuje unikania przez mężczyzn kontaktów z kobietami w trakcie i około tydzień po zakończeniu miesiączki. Kobieta może zbliżyć się do mężczyzny dopiero po dokonanej kąpieli w łaźni, stanowi to symbol obmycia się z nieczystości jaką postrzegana jest menstruacja.”…o tym przeciez mówi Biblia, którą wszyscy chrześcijanie znają 😉

 7. Z ciekawością przeczytałam ten artykuł.Dowiedziałam siuę o tym jak postrzegana jjest miesiączka na świecie.To nieprawdopodobne aby tak traktować kobiety w tym czasie..Aby ich izolować,zabraniać im odwiedzać świiątynię,przyjmować Komunię.To w Polsce nie do pomyślenia.Dobrze,że mieszkam w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ