Life Style Psychologia

Postrzeganie menstruacji w różnych kulturach

postrzeganie-menstruacji-w-roznych-kulturach

Mówimy, że co kraj to obyczaj. Odmienne uwarunkowania społeczne wykształciły różne postrzeganie okresu menstruacji. Czy wiesz jak postrzegana jest miesiączka w różnych kulturach?

Europa

W Europie miesiączka postrzegana jest jako czas wstydliwy, trudny dla kobiety. Poniekąd jest ona tematem tabu, kobiety próbują ukryć ten fakt, niechętnie też o nim mówią. Swoje trzy grosze dokładają reklamy telewizyjne umacniając ten stereotyp hasłami o poczuciu dyskrecji i idealnym ukrywaniu miesiączki.

W niektórych krajach Europy m.in. w Grecji wśród konserwatywnych prawosławnych, istnieje przekonanie, że kobiety w czasie menstruacji nie powinny przyjmować Komunii Świętej. Jednak obecnie wiele z tych kobiet nie stosuje się do tego zalecenia. W Portugalii tradycyjnie kobieta miesiączkująca nie mogła brać udziału w świniobiciu, a nawet spoglądać na obrządzane mięso, aby go nie popsuć.

Ciekawym zjawiskiem jest sposób postrzegania miesiączkujących kobiet w społeczności Romów. Mężczyźni unikają kontaktu nie tylko z kobietą w czasie czy po porodzie, ale również w trakcie miesiączki. Kobiety nie mogą dotykać mężczyzn oraz przedmiotów mających z nimi kontakt. Można sądzić, że jest to pewnego rodzaju wykluczenie Romek ze społeczności. Nic bardziej mylnego – dzięki temu mają poczucie władzy oraz są powszechnie szanowane.

Dariusz Bartczak

Mówimy, że co kraj to obyczaj. Odmienne uwarunkowania społeczne wykształciły różne postrzeganie okresu menstruacji. Czy wiesz jak postrzegana jest miesiączka w różnych kulturach?

Afryka

Kobiety plemienia Beng, z Wybrzeża Kości Słoniowej, podczas miesiączki przygotowują specjalne danie, które mogą spożywać tylko kobiety które już miesiączkowały. Lud Dogon z Zachodniej Afryki buduje specjalne baraki w których mieszkają w odosobnieniu miesiączkujące kobiety.

Grupa etniczna Asanti z Ghany traktują krew kobiet jako ochronę przed złem. Ponadto pierwszą miesiączkę uroczyście świętują, a ciało młodej kobiety zdobią skomplikowanymi wzorami.

Bliski Wschód

W krajach islamskich kobiety mające menstruację nie mogą przebywać w sali modlitewnej w meczecie, nie mogą się modlić, pościć ani dotykać Koranu. Ponadto powinny powstrzymać się od współżycia z mężem, a po zakończeniu miesiączki wziąć rytualną kąpiel.

W niektórych żydowskich rodzinach dziewczynka miesiączkująca po raz pierwszy w życiu, zostaje lekko uderzona przez rodziców w policzek. Ma to odgonić złe duchy oraz przypomnieć dziewczynce, że staje się gotowa do małżeństwa.

Wśród ortodoksyjnych Żydów spotyka się rytuał Nidy, który nakazuje unikania przez mężczyzn kontaktów z kobietami w trakcie i około tydzień po zakończeniu miesiączki. Kobieta może zbliżyć się do mężczyzny dopiero po dokonanej kąpieli w łaźni, stanowi to symbol obmycia się z nieczystości jaką postrzegana jest menstruacja. Wytyczne te dotyczą również małżonków, zabraniając tym samym płciowej bliskości w czasie miesiączki.

Dariusz Bartczak

Mówimy, że co kraj to obyczaj. Odmienne uwarunkowania społeczne wykształciły różne postrzeganie okresu menstruacji. Czy wiesz jak postrzegana jest miesiączka w różnych kulturach?

Daleki Wschód

Hinduizm nakłada na kobiety miesiączkujące zakaz uczestnictwa w uroczystościach religijnych w ciągu 4 pierwszych dni cyklu. W niektórych regionach Nepalu kobiety miesiączkujące podlegają rytuałowi Chaupad i pozostają odosobnione (najczęściej w szopach), ponieważ są uważane za nieczyste. W tym czasie kobietom nie wolno dotykać mężczyzn, a nawet wejść na dziedziniec ich własnych domów.

W czasie trwania miesiączki muszą przyjmować wyłącznie suchy rodzaj pożywienia, sól i ryż. Ponadto nie mogą korzystać z ciepłych koców i kąpać się. Te praktyki są szeroko krytykowane wśród większości społeczności Nepalu.

Wykluczenie kobiet ze świątyń praktykowane jest również w Japonii, bowiem krew menstruacyjna jest utożsamiana ze śmiercią, co jest pozostałością pogańskich wierzeń.

Kobiety ze społeczności Rungus z Borneo czas miesiączki spędzają przesiadując na specjalnie zbudowanych listwach bambusowych.

Dariusz Bartczak

Mówimy, że co kraj to obyczaj. Odmienne uwarunkowania społeczne wykształciły różne postrzeganie okresu menstruacji. Czy wiesz jak postrzegana jest miesiączka w różnych kulturach?

Australia i Oceania

Lud Mae Enga z Nowej Gwinei używa krwi menstruacyjnej jako trucizny przed wrogami. Australijscy Aborygeni pozazdrościli kobietom miesiączki ponieważ w czasie obrzędów naśladują kobiecą menstruację, nacinając swoje penisy dla spowodowania krwawienia.

Ciekawostki

Do ciekawych wniosków doszli badacze, którzy zapytali kobiety z różnych kultur o wybór metody antykoncepcyjnej i związanych z tym zaburzeń miesiączkowania. W 10 krajach, od 53% w Wielkiej Brytanii do 91% w Indiach, kobiety nie chcą używać metod, które powodują brak miesiączki. Wynika z nich to, że menstruacja jest ważnym wydarzeniem w życiu kobiet na całym świecie i tylko niewiele z nich chciałby z niej zrezygnować. Choć towarzyszy jej pewien dyskomfort, jest ona ważnym wykładnikiem zdrowia. Stanowi comiesięczny sygnał pełnego zdrowia kobiety.

No i jak Wam się podobają kulturowe stereotypy?

Źródło: ginekologia.wieszjak.pl

Dariusz Bartczak

Komentarze (10)

pati25

8 lat temu

Z ciekawością przeczytałam ten artykuł.Dowiedziałam siuę o tym jak postrzegana jjest miesiączka na świecie.To nieprawdopodobne aby tak traktować kobiety w tym czasie..Aby ich izolować,zabraniać im odwiedzać świiątynię,przyjmować Komunię.To w Polsce nie do pomyślenia.Dobrze,że mieszkam w Polsce

mjbz

8 lat temu

cyt. „Wśród ortodoksyjnych Żydów spotyka się rytuał Nidy, który nakazuje unikania przez mężczyzn kontaktów z kobietami w trakcie i około tydzień po zakończeniu miesiączki. Kobieta może zbliżyć się do mężczyzny dopiero po dokonanej kąpieli w łaźni, stanowi to symbol obmycia się z nieczystości jaką postrzegana jest menstruacja.”…o tym przeciez mówi Biblia, którą wszyscy chrześcijanie znają 😉

drobina

8 lat temu

Też się cieszę, że mieszkam w Polsce. Dziwaczne te obyczaje w różnych krajach. Najbardziej mnie rozbawiło świniobicie w Portugali. Ja tylko przestrzegam jednej zasady – w czasie okresu nie idę do fryzjera, bo z trwałej nici. O ogórkach też słyszałam.

mejgosia

8 lat temu

nie miałam pojęcia że tak się to postrzega na świecia. Ale muszę się przyznać, że ja mam pewinien zabobon i mi się sprawdza, a raczej sprawdzał! Otóż moja babcia zawsze mnie przestrzegała,że jak mam okres to nie wolno piec ciasta, no i starałam się tego nie robić. Zabobon tez dotyczył zapraw, czyli latem miałam spokój, bo jak były zaprawy to zawsze mówiłam że mam okres!

summer

8 lat temu

Okazuje się, że mity dotyczące menstruacji w mniej cywilizacyjnie zaawansowanych krajach są jeszcze bardziej hardcorowe niż u nas!;).
Są jednak pewne podobieństwa. Ten sposób spędzania pierwszych dni cyklu na ruszcie z bambusowych listew przypomniał mi śmieszno – straszną sytuację z czasów kryzysu, kiedy to moja koleżanka z klasy stwierdziła, że jeśli nie zdobędzie podpasek na czas, to będzie musiała przynieść usprawiedliwienie od mamy, że nie chodziła do szkoły przez 3 dni, bo miała okres i musiała go spędzić na desce klozetowej!;))) Ehhh……:)
Ciekawi mnie tylko, czy te kobiety mają na tyle samodyscypliny, że przestrzegają tych różnych zasad, czy mogą ściemniać, że się im okres spóźnia albo już minął……czy ktoś je sprawdza?:P

filodendron

8 lat temu

Podobno wymyślono te zasady w czasach,gdy ludzie szybko umierali z powodu chorób,przecież tysiące lat temu nie było odpowiednich leków.Zasady te chroniły kobietę przed infekcjami, a dla mężczyzn kontakt z krwią chorej kobiety,też był niebezpieczny z powodów zdrowotnych.Widziałam o tym program w telewizji.W sumie to bardzo dobra metoda-nastraszyć ludzi i się dzięki temu nie rozchorują.

Meguszka

8 lat temu

Masakra! Krwawa masakra! 😀
Cieszę się, że zamieszkuję Europę 😛
I jednocześnie stwierdzam, że choc dla mnie nie jest to wstydliwe to nie obnoszę się z tym na prawo i lewo, zresztą kogo by to miało interesować i co to za temat do pogawędki :)) Ktoś mądry wymyślił kiedyś tampony, i czasami nawet nie pamiętam, że mam okres 😀

nowa

8 lat temu

Szczerze mówiąc to nie podobają mi się te stereotypy ! Cieszę się ,że mieszkam w kraju , gdzie nie jesteśmy z tego powodu izolowane, wytykane i poddawane żadnym rytuałom.Jest to przecież naturalna rzecz w życiu każdej kobiety.

Zostaw komentarz