Korupcja w FIFA. Czy Rosja i Katar stracą mundial?

korupcja-w-fifa-czy-rosja-i-katar-straca-mundial

Przyznanie organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Katarowi od wielu miesięcy budzi ogromne kontrowersje. Dziennikarze i kibice od początku podejrzewali korupcję. Jeśli ich przypuszczenia potwierdzi audyt FIFA, Katar i Rosja mogą stracić prawo do organizacji mundialu.

Choć historia światowego futbolu jest bardzo bogata i nierzadko pojawiały się podejrzenia o łapówkarstwo, nigdy dotąd nie odebrano organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej żadnemu krajowi, który przypadł ten zaszczyt. Czy dojdzie do precedensu i państwa, które są głodne prestiżu, stracą to, na czym tak bardzo im zależało?

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w cieniu korupcji i łamania praw człowieka

Choć międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka od miesięcy biją na alarm i apelują o odebranie praw organizacji mundialu Rosji i Katarowi, FIFA ani razu nie pokłoniła się nad problemem. Tymczasem odebranie Putinowi tak prestiżowej imprezy, jaką niewątpliwie są Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, mogłoby przynieść lepsze skutki od niektórych unijnych sankcji. Rosja w charakterze gospodarza mundialu to spełnienie marzeń jej prezydenta, który pragnie, aby jego kraj był postrzegany jako wielkie imperium. Z kolei przy budowie stadionów w Katarze niemal każdego dnia giną ludzie, najczęściej obcokrajowcy, których zmusza się do niewolniczej pracy.

Plany rządzących i ich mocarstwowe ambicje mogą jednak pokrzyżować nie ludzie obdarzeni empatią, lecz FBI i osoby przeprowadzające audyt w FIFA. Jeśli ten ostatni wykaże, że w Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej doszło do korupcji podczas wyborów gospodarzy turniejów przewidzianych na 2018 i 2022 rok, może dojść do futbolowego trzęsienia ziemi. Niewykluczone jest odebranie praw do organizacji ww. imprez Rosji i Katarowi.

Odebranie mundialu – groźny precedens?

Zdania nt. odebrania Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej wcześniej wybranym organizatorom są podzielone. Niektórzy działacze obawiają się, że doszłoby do brzemiennego w skutkach precedensu. W przyszłości przegrani mogliby podważać wybory FIFA, zarzucając jej korupcję. Z drugiej strony bezkarność przyczyni się do dalszego rozwoju procederu wręczania łapówek. Nie tylko skorumpowani działacze, ale również państwa, które ich przekupują muszą ponosić konsekwencje.

Marlena

10 KOMENTARZE

 1. Korupcja w sporcie jest wstrętna (zresztą w innych dziedzinach życia również) i niszczy piękno każdej dyscypliny. W piłce nożnej często zdarzają się kolejki cudów i ewidentnie niesprawiedliwe decyzje sędziów. Mam nadzieję, że audyt w FIFA – jeżeli wykaże, że rzeczywiście doszło do korupcji przy przyznawaniu organizacji tak prestiżowych imprez – zaowocuje podjęciem działań, które uzdrowią tę organizację i będą przestrogą dla przyszłych działaczy…

 2. Od dawno było wiadomo, że źle się w piłce nożnej dzieje. Tam gdzie są duże pieniądze tam często dochodzi do przekrętów, nadużyć, niesprawiedliwego sędziowania i korupcji 🙁 W Polsce z resztą też nie jest lepiej. Swoją drogę nie mogę zrozumieć dlaczego piłkarze zarabiają miliony? Przecież to zawód jak każdy inny. Wiem, wiem sponsorzy, reklamy i tak dalej…. Może, gdyby w piłce nożnej ( i innych dyscyplinach sportu) nie szło o takie ogromne pieniądze to i nie byłoby takich afer…..

 3. Mnie się wydaje, że bez bardzo spektakularnych i stanowczych kroków – a takimi na pewno byłoby odebranie Katarowi i Rosji możliwości organizowania mistrzostw – niewiele się wskóra. To wszystko jest już tak przesiąknięte korupcją, że tylko silny wstrząs i zdecydowane działanie może coś zmienić. I zgadzam się z Sireną46 – te ogromne pieniądze, jakie wiążą się z piłką nożną sprzyjają, niestety, aferom i nieuczciwym praktykom.

 4. W sporcie siedzę „od urodzenia” i to nie tylko rekreacyjnie. Kiedyś sama czynnie uprawiałam sport i jako nastolatka także odczułam przekręty na własnej skórze :\:-X – oczywiście nie na taką skalę, ale różne kombinacje „działaczy”, wielu ambitnym sportowcom złamały karierę.
  Smutna to prawda, ale oszustwa i korupcja w sporcie były, są i będą. Piłka nożna jest chyba nimi najbardziej zagrożona, bo tu są największe pieniądze. Podejrzewałam (pewnie nie tylko ja :-X ), że FIFA także robi przekręty, ale nie pomyślałam, że aż tak wielkie(woot)
  Nie wierzę, że Katar i Rosja stracą prawa do organizacji mundialu, wszak za sportem, oprócz wielkich pieniędzy stoi…polityka:-X
  „…reszta jest milczeniem”:-X

 5. Za dużo polityki i interesów finansowych w sporcie. Zawsze sport był dla mnie zdrową i szczerą rywalizacją a teraz przestaję szanować tę dziedzinę życia. Już od pewnego czasu słyszało się o nieprawidłowościach w sporcie, zwłaszcza piłce nożnej, najwyższy czas zrobić z tym porządek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ