ABC menopauzy Menopauza

Fazy menopauzy

fazy-menopauzy

Klimakterium, czyli wejście w nowy, fascynujący okres życia to długotrwały proces. Jak każdy proces ma swoje fazy. Wyjaśniamy podstawowe pojęcia i usystematyzujemy wiedzę na temat etapów menopauzy.

Menopauza, klimakterium, przekwitanie, fazy menopauzy – to pojęcia, które mogą się nam mylić (nie wspominając, jak bardzo jest to „skomplikowany” słownik dla naszego mężczyzny – oświeć go, podsuwając mu artykuł Kochanie, to już chyba klimakterium!).

Menopauza

To temat rzeka… To nie tylko pojęcie medyczne, proces, w którym zmienia się nasz organizm, zaskakuje nas nasze ciało i dusza, to szereg zmian, których doświadczamy w każdym aspekcie naszego życia.

Dla przypomnienia, menopauza (w sensie klinicznym) to u kobiet dzień następujący po zakończeniu ostatniej w życiu miesiączki. Datę tę ustala się wstecz, po upływie 12 miesięcy bez wystąpienia ponownej menstruacji. Po takim okresie kobieta uznawana jest za niepłodną, bez możliwości zajścia w ciążę.

Natomiast klimakterium to okres kilku lat przed i kilku lat po menopauzie, obejmujący wszystkie zmiany w fizjologii cyklu miesięcznego, samopoczuciu i organizmie kobiety.

Perimenopauza

To okres lat przejściowych prowadzących do menopauzy, jak i po jej wystąpieniu – kilka lat przed i po ostatniej miesiączce w życiu kobiety. W tym czasie większość kobiet zauważa u siebie niektóre objawy zmian hormonalnych, takich jak: uderzenia gorąca, zmiany nastrojów, zmęczenie, bezsenność.

W czasie perimenopauzy produkcja większości hormonów rozrodczych, takich jak estrogeny, progesteron i testosteron spada i staje się mniej regularna, często z nieprzewidywalnymi wahaniami poziomu. W tym okresie zanika płodność, choć nie jest uznawana za zerową do momentu określenia daty menopauzy (12 miesięcy od ostatniego wystąpienia menstruacji).

Objawy perimenopauzy mogą pojawić się już około 35. roku życia, chociaż większość kobiet zaczyna być ich świadoma dopiero 10 lat później. Perimenopauza z widocznymi objawami może trwać od kilku do ponad dziesięciu lat. Może ona przypominać okres dojrzewania, który poprzedza menarche (pierwszy cykl menstruacyjny). Nie można przewidzieć ani określić dokładnego czasu trwania perimenopauzy u danej kobiety, ponieważ nasz organizm rządzi się swoimi prawami.

Premenopauzą

Terminem premenopauzy określa się lata poprzedzające ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, czyli okres spadku ilości hormonów rozrodczych oraz nieregularność w ich wydzielaniu. Wtedy również pojawiają się pierwsze objawy wygasania czynności hormonalnych.

Postmenopauza

Postmenopauza jest okresem rozpoczynającym się po ostatniej miesiączce w życiu kobiety – czas, kiedy jajniki ostatecznie przestają wytwarzać jajeczka.

Jeśli od dwunastu miesięcy nie wystąpiło żadne krwawienie ani plamienie, możemy określić, że jesteśmy w pierwszym roku postmenopauzy. Powodem, dla którego tak późno diagnozuje się, czy kobieta wstąpiła w okres pomenopauzalny, jest charakterystyczna dla tego okresu życia nieregularność występowania miesiączki. Dlatego też potrzebny jest dość długi okres, aby móc stwierdzić, że cykl w rzeczywistości ustał.

Zuzanna Górka

Komentarze (9)

mjbz

12 lat temu

cyt. z art „menopauza to u kobiet dzień następujący po zakończeniu ostatniej w życiu miesiączki. Datę tę ustala się wstecz, po upływie 12 miesięcy bez wystąpienia ponownej menstruacji”…Linet :))). Tak bym chciała już mieć tą menopauzę 🙂

pati25

12 lat temu

Ale się uśmiałam linet z tych Twoich dowodów.Zapewne będzie to f a s c y n u j ą c y okres w życiu kobiety wchodzącej w ten etap życia hi hi:)

linet

12 lat temu

Sądząc z powyższych wpisów i wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom, chciałam ogłosić,że właśnie otwiera się przed Wami wspaniały, przebogaty,
f a s c y n u j ą c y etap w życiu. Oto kilka dowodów:
Uderzenia gorąca to pracujący rzutami system naturalnego dogrzewania organizmu ,przydatny szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Nie wszystkie organizmy wyposażone są w taki mechanizm, tylko te uprzywilejowane przez upływ czasu.
Bezsenność to czas na wasze inspiracje, pole do popisu dla bogatej wyobraźni, która w ciszy i spokoju może się wreszcie twórczo rozwijać. Ileż to ciekawych rzeczy można wymyślić w ciągu jednej nieprzespanej nocy, a jeśli będzie ich więcej?
Wahania nastroju to proces stabilizowania samopoczucia na optymalnym poziomie każdego dnia i ćwiczenia z cierpliwości dla waszej rodziny.
Spadek libido, to teraz spokojne,przespane noce dla waszych zmęczonych mężów, którzy na próżno czekali na nie przez tyle długich lat.
Na rynku pracy przestaniecie być wreszcie poszukiwanym towarem, a to dla was szczęśliwy czas na realizację marzeń o byciu panią domu, babcią czy pogotowiem dla waszych dzieci.
Pojawiające się tu i ówdzie problemy zdrowotne to doskonały pretekst do częstszego wychodzenia z domu, nawiązywania nowych znajomosci w poczekalniach u lekarzy, ciekawych rozmów na temat różnych chorób, wymiany doświadczeń.
No i wreszcie przestaniecie wyglądać jak nieopierzone smarkule, na które faceci patrzą z politowaniem. Dopiero teraz nie opędzicie sie od koneserów dojrzałej kobiecej urody ,od miłośników wartości i dobrego gatunku, które ta dojrzałośc w Was zbudowała.
Czyz to nie f a s c y n u j ą c y okres w waszym życiu? Zachęcam do czerpania pełnymi garściami.:)

pati25

12 lat temu

Ja uważam,że to określenie fascynujący okres jest tylko dla osób przed menopauzą bądź wchodzących w ten etap podbudowujące,że to jakiś cudowny okres w życiu kobiety ta menopauza.Ale my,które mamy menopauzę doskonale wiemy jak to jest.Jednak nie zmieniajmy postrzegania na menopauzę przez oosoby,które niebawem wejdą w ten okres

mejgosia

12 lat temu

ja też uważam że lepiej przeczytać fascynujący etap, niż np. nowy, bo nowy to taki jakiś niepewny, a fascynujący przyciąga uwage w sposób zniewalający! wg.sjp.pl

drobina

12 lat temu

Określenie fascynujący okres brzmi lepiej niż inny lub nowy etap życia
i podnosi nas na duchu.
Przypomiał mi się stary dowcip Zenona Laskowika z kabaretu Tey: Traktor jest zepsuty, bo ma jedno koło zepsute, ale równie dobrze można powiedzieć, że traktor jest znakomity, bo ma trzy koła dobre. I jak brzmi!!

pauzka

12 lat temu

Taak ! to określenie ,, fascynujący okres w życiu kobiety” , przyznam
bardzo mnie rozbawiło., jestem optymistką ale nie aż taką –
aby pałać fascynacją do tych wszystkich zmian jakie mnie czekają.
Artykuł fajnie systematyzuje wiedzę odnośnie określeń.

linet

12 lat temu

Bardzo pouczający i porządkujący naszą wiedzę artykuł.
I tylko nie mogę się zgodzić, że to jest taki fascynujący okres życia. Dla mnie „fascynujący” to taki, na który niecierpliwie czekam, witam z entuzjazmem, to tyle co jakiś nieodparcie intrygujący, ekscytujący, urzekający wpływ.
Owszem, ten etap może być ciekawy i niebanalny, ale nie nadawajmy mu znaczeń, których nie może mieć, choćby z racji upływającego czasu. Czas odbiera po trochu urok wszystkiemu.
A o menopauzie ,jako fascynującym okresie mozna mówić z dużego jeszcze dystansu czasowego.
Pani Zuzanno, doceniamy i dziękujemy ,że chce nas Pani podnieść na duchu:)

Zostaw komentarz