postmenopauza

To okres życia kobiety po wystąpieniu ostatniego krwawienia miesięcznego. Postmenopauza przypada na kilkanaście lat aktywności społecznej i zawodowej kobiety. W tym czasie musimy o siebie szczególnie dbać i zmienić styl życia (jeśli jeszcze tego nie zrobiłyśmy) na zdrowszy.

Kiedy zaczyna się postmenopauza?

Postmenopauza jest okresem rozpoczynającym się po ostatniej miesiączce w życiu kobiety – czas, kiedy jajniki ostatecznie przestają wytwarzać jajeczka.

Jeśli od dwunastu miesięcy nie wystąpiło żadne krwawienie ani plamienie, możemy określić, że jesteśmy w pierwszym roku postmenopauzy. Powodem, dla którego tak późno diagnozuje się, iż kobieta wstąpiła w okres pomenopauzalny, jest charakterystyczna dla tego okresu życia nieregularność występowania miesiączki. Dlatego też potrzebny jest dość długi okres, aby móc stwierdzić, że cykl w rzeczywistości ustał.

U kobiet, które nie mają macicy i z tego powodu nie mają miesiączki, rozpoczęcie okresu pomenopauzalnego można stwierdzić za pomocą badania krwi. Umożliwia ono wykrycie wysokiego poziomu hormonu folikulotropowego w organizmie, będącego charakterystycznym objawem u kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Spadek oraz wahania poziomu kobiecych hormonów rozrodczych są procesem raczej długotrwałym, dlatego też wygasanie czynności hormonalnych nie zachodzi w trybie natychmiastowym, lecz trwa przez pewien czas, nawet do kilku lat.

Kobieta powinna dbać o siebie zawsze – bez względu na wiek. Jednak w okresie postmenopauzy nasze ciało ma większe potrzeby. Naszym zadaniem jest wsłuchać się w siebie. Pamiętaj, że nikt nie zatroszczy się o siebie tak, jak Ty sama…

Po pierwsze dieta

Zdrowa dieta to podstawa. Możesz jeść pysznie, zdrowo, bez odmawiania sobie przyjemności. Pamiętaj o regularnym spożywaniu posiłków (jedz 5 posiłków w ciągu dnia) – „zapominanie” o jedzeniu w ciągu dnia, może być przyczyną anemii, a także negatywnie wpływać na Twoją kondycję psychiczną oraz potęgować uczucie głodu wieczorem – a kiedy dopadnie Cię już „wilczy apetyt” to zjesz więcej niż powinnaś i będziesz się czuć nieprzyjemnie „ociężała”.

Uważaj na słodycze. Oczywiście, nie popadajmy w skrajności – pozwól sobie na „coś słodkiego” od czasu do czasu, np. do kawy (w końcu każdej z nas leży się chwila przyjemności). Jednak pochłanianie słodkości w dużych ilościach może wywoływać nie tylko uczucie znużenia czy zmęczenie, ale także powodować zaburzenia dermatologiczne;
Dozuj sobie także picie kawy i alkoholu, które może być przyczyną nadmiernej pobudliwości i rozdrażnienia.

W okresie postmenopauzy zmniejsza się poziom hormonów (estrogenów), ale odpowiednio zbilansowana dieta pomoże Ci uzupełnić te braki.

Spożywaj produkty bogate w fitoestrogeny. To organiczne związki chemiczne, które zawarte w niektórych produktach działają podobnie jak estrogeny.

Do produktów zawierających fitoestrogeny należą m.in.:

  • soja – w postaci mleka sojowego, tofu, ziaren,
  • siemię lniane,
  • pełne ziarna zbóż,
  • orzechy,
  • jabłka, wiśnie, czereśnie,
  • warzywa strączkowe, np. fasola,
  • pietruszka i marchew

Nie pal!

Nikotyna w okresie postmenopauzy szczególnie negatywnie wpływa na wygląd cery, która szybko traci swoją elastyczność, staje się szara i po prostu brzydka. Także Drogie Panie, rzucamy palenie, jeżeli chcemy cieszyć się piękną i zdrową buzią.

Odwiedzaj lekarza

Nieustannie przypominamy, że ginekolog to lekarz najbliższy kobiecie, dlatego odwiedzaj go jak najczęściej. Miej świadomość tego, że brak wykonywania standardowych badań, a także brak stałej opieki lekarskiej zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń metabolicznych, chorób serca, zaburzeń układu kostnego czy nowotworów.

Ruch to zdrowie i każdy Ci to powie

Aktywność fizyczna w okresie postmenopauzy ma istotny wpływ na Twoją kondycję fizyczną i psychiczną. Dlatego nie siedź w fotelu, tylko ruszaj się jak lubisz i ćwicz regularnie!

Zuzanna Górka