żywność funkcjonalna

Hipokrates z Kos rzekł kiedyś: „Niech żywność będzie twoim lekiem, a lek twoją żywnością. Jak może zrozumieć choroby człowieka ten,kto nie bierze pod uwagę tej zasady i ignoruje ją?”. Czy właśnie to zainspirowało inżynierów żywności funkcjonalnej?

W ciągu kilku lat Europejczycy stworzyli własny program badawczy pod nazwą FUFOSE (Functional Food Science in Europe). Główną jego przesłanką było wprowadzenie terminu żywności funkcjonalnej i możliwie najbardziej precyzyjne określenie nowej definicji.

Uważa się obecnie, że żywność może być uznana za funkcjonalną, jeśli zostało udowodnione i potwierdzone badaniami jej korzystne działanie, które zdecydowanie odróżnia się od tradycyjnego. Najprościej mówiąc, żywność ta – oprócz swojej odżywczej i kalorycznej wartości – powinna wpływać na poprawę stanu zdrowia, poprawę samopoczucia oraz przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka chorób. Należy również pamiętać, że żywność funkcjonalna bezwzględnie musi mieć formę żywności konwencjonalnej, czyli przypominać swoim wyglądem produkty tradycyjne.

Używając terminu żywności funkcjonalnej, nie można mieć na myśli na przykład tabletek czy kapsułek. Na koniec należy zwrócić uwagę na to, że żywność funkcjonalna została stworzona po to, aby stanowić element codziennego zbilansowanego jadłospisu. Nie powinno się jej używać do tworzenia nowych „cudownych diet”, a jedynie traktować jak dotąd, mając jednocześnie świadomość, że oprócz wspaniałego smaku spożywany produkt przyczyna się także po poprawy stanu naszego zdrowia.

Znając definicję żywności funkcjonalnej, należałoby poświęcić chwilę na zastanowienie się, dlaczego właściwie warto wprowadzać na rynek nowe produkty tego typu? Pierwszą i najważniejszą przyczyną jest oczywiście poprawa stanu zdrowia każdego człowieka.

Kolejna to starzenie się społeczeństw i rosnące nakłady na opiekę medyczną. Spożywając żywność przyczyniającą się do zahamowania rozwoju niektórych chorób, łatwo obniżyć te koszty. Z tym argumentem bezpośrednio wiąże się kolejny, czyli obniżenie liczby występowania schorzeń wynikających z niewłaściwego trybu życia, źle dobranej diety czy chorób cywilizacyjnych.

mgr inż. technologii żywności Małgorzata Kowalska