Migrena

Znów migrena? Pomoże Ci masaż

znow-migrena-pomoze-ci-masaz

Jak ciężkie jest życie z migreną wiedzą tylko osoby, które muszą się z nią borykać. Jednym z naturalnych sposobów na zmniejszenie dolegliwości bólowych i zapobieganie kolejnych napadów okazuje się być masaż.

Osoby cierpiące na migrenę najczęściej sięgają po różnego rodzaju proszki przeciwbólowe i drogie leki, które w zamierzeniu mają im pomóc w przezwyciężeniu choroby. Niestety środki farmakologiczne nie zawsze działają, ponieważ w większości przypadków nie jest znana przyczyna występowania migreny – trudno więc leczyć jej źródło. Można za to starać się łagodzić jej objawy i zapobiegać kolejnym atakom bólu przy pomocy naturalnych środków.

Masaż jest znany ze swoich właściwości rozluźniających, relaksujących i przeciwbólowych. Jest wykorzystywany nie tylko jako sposób na wypoczynek w gabinetach odnowy, ale także jako zabieg rehabilitujący. Zalety masażu dobrze znają lekarze, fizykoterapeuci i kosmetyczki. Ta metoda wpływa świetnie na naszą skórę, pobudza układ krwionośny i limfatyczny, rozluźnia mięśnie, wprowadza ciało w stan relaksacji.

Każdy, kto cierpi z powodu migrenowych bólów głowy, powinien spróbować rozluźniającego i pobudzającego krążenie masażu ogólnego. Spokojny i bezstresowy tryb życia jest bardzo ważny w przypadku profilaktyki migreny, a masowanie ciała to idealny sposób na pełne rozluźnienie.

M. Borowik

Jak ciężkie jest życie z migreną wiedzą tylko osoby, które muszą się z nią borykać. Jednym z naturalnych sposobów na zmniejszenie dolegliwości bólowych i zapobieganie kolejnych napadów okazuje się być masaż.

Na naszej głowie i twarzy jest kilka punktów, które odpowiednio uciskane, mogą przynieść ulgę w bólu głowy. To kolejny przykład na to, jak korzystnie masaż wpływa na kondycję ciała. Receptory masowane profilaktycznie mogą przyczynić się do zmniejszania częstotliwości napadów migrenowych, natomiast w czasie ataku bólu uśmierzają dolegliwości.

  • Centralny punkt na czole tzw. Trzecie oko – najważniejszy punkt na głowie, znajdujący się między brwiami. Masujemy go kolistymi ruchami, delikatnie i rytmicznie, przez kilka minut.
  • Skronie – wykonujemy koliste ruchy albo tzw. „ósemki”.
  • Brwi – gładzimy brwi palcami od nasady nosa aż do skroni.
  • Masaż czaszki – wykonujemy okrężne ruchy, podobnie jak w przypadku mycia głowy; zaczynamy od tylnej części czaszki (tam znajduje się najważniejszy punkt – łączenie z szyją) i przechodzimy powoli do przedniej części i z powrotem.
  • Masaż karku – rozmasowujemy miejsca, w których wyczuwamy największe napięcie, wykonując ruchy koliste wzdłuż karku.

Warto zauważyć, że niektóre z tych gestów w okolicach twarzy wykonujemy niemal automatycznie, gdy zaboli nas głowa, dopadnie przemęczenie czy np. zbyt długo patrzymy w komputer. Naturalne jest masowanie skroni czy gładzenie brwi, nawet nie zastanawiamy się nad znaczeniem takich czynności. A w ten sposób nasz organizm sam próbuje dodać sobie sił i uśmierzyć ból za pomocą najlepszego i najbardziej naturalnego środka – dotyku.

M. Borowik

Komentarze (10)

sirena46

8 lat temu

Muszę wypróbować przy następnej migrenie zastosować masaż.
Spróbować warto tym bardziej jeśli innym pomaga. A przy ataku migreny człowiek wszystko by zrobił, żeby tylko to się skończyło. :)))

Emilly27k

11 lat temu

Coś tym jest ,że masaże działają. Można spróbować z tym Drobinka pozytywnym nastawieniem,liczmy na to,że nie będzie nas boleć głowa:)

drobina

12 lat temu

Muszę powiedzieć, że czasami próbowałam masażu i nieraz skutkowało,ból mijał. Najbardziej chyba jednak pomaga pozytywne nastawienie do wszystkiego co nas otacza. Mniej stresów i zmartwień – mniej napadów migreny.

Emilly27k

12 lat temu

Muszę powiedzieć, że jak ja mam migrenę to biorę tabletkę lub idę się położyć.Pomaga mi przespanie się.Wydaje mi się z czasem,że spałam 4 godziny,a tu raptem upłynęło 30 minut:)

Krystyna63

12 lat temu

Zgadzam się Teresko, przy migrenie sprawa jest bardziej złożona. Ale dla mnie taki masaż jest idealnym dopełnieniem do leczenia, ja już jakiś czas leczę się sumatryptanami – sumamigrenem. Wezmę tabletkę, położę się wygodnie w jakimś ciemnym pokoju i tutaj przydaje się mąż, który właśnie delikatnie masuje skronie. Przez tyle lat udało mi się wypracować taki sprawdzony system 🙂

pati25

12 lat temu

Wiadomo,że wszelkie masaże mają korzystny wpływ.Przy migrenie warto wypróbować taki masaż.Ja co prawda migrenowych bólów nie mam ale przy zwykłym bólu głowy wypróbuję ten masaż,gdyż czassami przez trzy dni boli mnie głowa i żadne tabletki nie pomagają.Może to taka lekka odmiana migreny

tereska56

12 lat temu

Ciekawe pomysły na masaż. Wiadomo – jak boli głowa, często ratunkiem jest tabletka przeciwbólowa. Ale przy bólach migrenowych sprawa jest bardziej skomplikowana.

Zostaw komentarz