Medycyna estetyczna Nowa Ja

Implanty piersi – lekarstwo na kompleksy czy już przesada?

implanty-piersi-lekarstwo-na-kompleksy-czy-juz-przesada

Wiadomo nie od dziś, że każda kobieta chce być piękna, a co najważniejsze jej wygląd fizyczny ma olbrzymi wpływ na ogólne samopoczucie oraz kondycję psychiczną. Często więc panie decydują się na chirurgiczne udoskonalenia wybranych części ciała, aby móc emanować pewnością siebie i zwracać uwagę płci przeciwnej. W jaką zatem partię kobiecego organizmu najczęściej ingerują chirurdzy plastyczni? Odpowiedź jest prosta – w piersi!

Autostrada dla postępu medycyny

Obecna medycyna jest tak zaskakująco brnąca ku wszelkim innowacjom, że nawet sami często nie wierzymy, że w tak szybkim tempie znajdują się skuteczne sposoby na wizualne ulepszanie niemal wszystkich części ludzkiego ciała. Jeśli chodzi o powiększanie piersi, specjaliści starają się umiejętnie dobierać rodzaje implantów do kobiecych organizmów, a protezy mają być przede wszystkim trwałe oraz jak najbardziej oddające konsystencją i wyglądem prawdziwą pierś. Na jakie implanty się zatem zdecydować?

Zabieg powiększenia piersi

Znany też pod nazwą augmentacji czy mammoplastyki, polega na chirurgicznym umieszczeniu implantów pod każdą piersią w celu zwiększenia jej rozmiaru i poprawy kształtu. Jeśli chodzi o rodzaj wypełnienia takiego implantu wyróżniamy:

  • żel silikonowy (jego zaletą jest spoistość silikonu w implancie np. podczas jego poruszania się),
  • roztwór soli fizjologicznej (tutaj zaletą jest małe cięcie, ponieważ implant jest napełniany roztworem soli fizjologicznej, aż po jego włożeniu do piersi),
  • kombinowane tzw. ekspandery Bakera (zawierają żel silikonowy a po jego włożeniu, za pomocą specjalnego wentylu dopełnia się roztworem soli fizjologicznej).

Podstawowy podział

Podstawowym kryterium podziału jest kształt implantów i można wyróżnić:

  • Okrągłe (mogą być wkładane pod gruczoł piersiowy i pod mięsień),
  • Anatomiczne – naturalne jak kropla (wkładane częściowo pod mięsień),
  • Asymetryczne (dla każdej piersi inny implant, zawsze wkładane pod gruczoł piersiowy).

Wielkość implantu jest podawana w mililitrach, a z kolei jego wybór nie zależy od jego wielkości, ale od wymiaru. Przy doborze wielkości bierze się pod uwagę budowę anatomiczną ciała, tzn. wysokość, szerokość klatki piersiowej, proporcje postawy, wielkość miednicy, wielkość gruczołów piersiowych i oczywiście oczekiwania pacjentki. Najczęściej używane wielkości to 200-300ml.

Podział ze względu na powierzchnię

Powierzchnia implantu może być gładka, teksturowana oraz tytaniczna, lecz w dzisiejszych czasach pierwszeństwo daje się powierzchni teksturowanej przypominającej aksamit, która zmniejsza ryzyko powstania kontraktury kapsułkowej. Pozwala też uzyskać efekt przylegania do naturalnej piersi oraz wyeliminowania problemu z poruszaniem się silikonu. Dużo rzadziej powstaje wokół protez tego typu obkurczająca się torebka, ale ich wadą jest to, że trudniej je włożyć z krótkiego cięcia jak również to, że z ich implantacją związane jest nieco większe ryzyko infekcji i krwiaka.

Zalety gładkich protez

Natomiast zaletą gładkich protez jest to, że można je założyć z krótszego cięcia, mniejsze jest też ryzyko infekcji i krwiaka po operacji.

Z czasem okazało się jednak, że wokół gładkich protez częściej dochodzi do rozwoju obkurczającej się torebki – najczęstszego niekorzystnego następstwa wszczepienia implantów piersi. Protezy z gładkimi ściankami nie “przyrastają” również do tkanek organizmu, co może rzutować niekorzystnie na odległe wyniki estetyczne np. widoczne przez skórę piersi pofałdowanie ich powierzchni, czy znaczne opuszczenie się protez. W chwili obecnej protezy gładkie używane są bardzo rzadko (głównie jako protezy solne wszczepiane endoskopowo przez pępek).

Paweł Chudy

Komentarze (9)

filodendron

11 lat temu

Do 40-tki miałam mały biust, potem urósł mi do trójki.Mimo tego małego biustu zawsze podobałam się mężczyznom i nigdy do głowy by mi nie przyszły robić operacje powiększające biust.Teraz to jest chora moda, gdy młode dziewczyny okaleczają swoje ciała i narażają się na niebezpieczeństwa.Rozumiem kobiety po mastektomnii, ale dziewczyny – które robią to tylko dlatego ,żeby się spodobać jakiemuś durnemu chłoptasiowi to okropne i głupie.

Annagata

11 lat temu

A ja sobie myślę,że to wcale nie jest lekarstwo na kompleksy.Nigdy nie ma pewności,że takie implanty nie pękną.A poza tym okaleczanie się na własne życzenie,to chyba nie jest normalne.

pati25

11 lat temu

Jakiś czas temu nawoływali kobiety,które w określonym czasie (podli kiedy) mają zgłasszać się do lekarza bo te implanty które mają są jakieś wadliwe.Kilku kobietom popękały

ell@

12 lat temu

Przy pierwszych implantach zdarzało się, że torebki pękały a zawartość rozpraszała się po organizmie. Brrr! Okropne.
Uważam, że wszczepianie implantów piersi powinno być standardową procedurą dla każdej z amazonek – natychmiast po mastektomii.
A wszystkie pozostałe przypadki są dla mnie blisko … samookaleczania się.

Meguszka

12 lat temu

Kobieta może mieć małe piersi, ale wystarczy, że po pierwsze dobrze czuje się sama ze sobą, a po drugie potrafi maskować mankamenty, a uwypuklić dobre strony swej postury 😉 Chyba lepiej mieć mały biust i czuć się swobodnie niż obwisły i narażać się na bóle kręgosłupa. Oczywiście zawsze każdej z nas czegoś brakuje, coś byśmy chciały poprawić lub zmienić. Ale lepiej doceniać w sobie to, co dobre niż wciąż narzekać, bo niestety takie marudzenie niekorzystnie wpływa i na nasze samopoczucie, również zdrowie jak i nasze otoczenie. Małe jest piękne, prawda? 🙂

pati25

12 lat temu

Ja jestem zadowolona z rozmiaru moich piersi.Nie jest mi potrzebna żadna korekta.Nawet gdybym była niezadowolona to bym się nie zdecydowała na taki zabieg.

drobina

12 lat temu

Masz rację Summer, też nigdy bym się nie zdecydowała na chirurgiczne udoskonalanie piersi. Każda z nas chciałaby być piękna, ale nie takim kosztem. co to, to nie!

summer

12 lat temu

Jak pomyślę o okaleczaniu moich piersi to mam ciarki na grzbiecie! Któraś tu niedawno napisała na portalu, że niektóre z kobiet mają małe piersi i wyglądają mało kobieco, ale ja już wolę mieć małe i naturalne niż jakieś protezy!:(

Zostaw komentarz