Osteoporoza Profilaktyka osteoporozy
Znaczenie witamin i wapnia w prawidłowym funkcjonowaniu kości

Wapń i niektóre witaminy to najważniejsze składniki dla zdrowych i mocnych kości. Dlaczego to właśnie te substancje są tak pożyteczne? Jak zbudowane są kości i co się dzieje w ich wnętrzu?
Jak działają kości?
Każda kość jest zbudowana z wielu tkanek: tkanki kostnej, tkanki łącznej (tzw. okostnej), istoty zbitej, istoty gąbczastej oraz wielu istotnych minerałów. Kość nie ma jednolitej budowy. Tkanka kostna rozwija się już w życiu płodowym, by osiągnąć swoją szczytową masę dopiero u dorosłego człowieka w wieku ok. 30 lat. Można powiedzieć, że kości są w nieustannej budowie – z tkanki kostnej są usuwane stare tkanki i zastępowane nowymi. Naukowcy wyliczyli, że mniej więcej co 12 lat przebudowie ulega cały szkielet człowieka. Po 50 roku życia zdolność do odbudowywania kości stopniowo maleje i z biegiem czasu więcej tkanek niszczeje, niż się tworzy. Dla procesu odbudowy tkanki kostnej największe znaczenie mają minerały i witaminy, dzięki którym w ogóle możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie kości.
Jaką rolę dla kości odgrywa wapń?
Wapń to podstawowy budulec kości. Nawet 99% wapnia w organizmie człowieka znajduje się w tkance kostnej. Od zawartości wapnia w kościach zależy ich twardość i podatność na złamania czy deformacje. Nasz organizm ma za zadanie utrzymywanie stałego poziomu wapnia. Jeśli z jakiegoś powodu poziom ten spada uwalniane są rezerwy magazynowane w kościach. Niestety jeśli wchłanianie wapnia jest zbyt długo upośledzone dochodzi do odwapnienia kości, a w rezultacie tkanka kostna staje się słaba, podatna na urazy i złamania. Dochodzi także do rozwoju osteoporozy, krzywicy, a w najgorszym razie do zachwiania funkcjonowania całego organizmu.
Tekst sponsorowany
Wapń i niektóre witaminy to najważniejsze składniki dla zdrowych i mocnych kości. Dlaczego to właśnie te substancje są tak pożyteczne? Jak zbudowane są kości i co się dzieje w ich wnętrzu?
Jakie witaminy wpływają na funkcjonowanie kości?
Dla prawidłowego działania układu kostnego niezbędna jest witamina D3. Spełnia ona dwa bardzo ważne zadania: wspomaga wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego do krwioobiegu oraz bierze udział w powstawaniu nowych komórek kościotwórczych. Jej niedobór powoduje osłabienie kości i utrudnienia w ich regeneracji.
Szczególną rolę w organizmie odgrywa też witamina K2. To dzięki niej wapń jest wiązany w kościach, co ma ogromne znaczenie dla ich gęstości. Witamina K2 współdziała również z witaminą D. Zapobiega powstawaniu chorób kości z osteoporozą na czele. Niedobory witaminy K wpływają niekorzystnie na twardość kości i spowalniają procesy tworzenia nowej tkanki kostnej.
Jak wzmacniać kości?
Najważniejsze dla zdrowia kości jest dostarczanie do organizmu odpowiednich dawek najbardziej potrzebnych składników. Wapń jest niezbędny dla każdego człowieka przez całe życie – nie tylko w okresie dojrzewania i wzrostu. Zgodnie z zaleceniami dorosły człowiek powinien przyjmować 1000 mg wapnia na dobę. W okresie intensywnego wzrostu, ciąży, karmienia piersią, w czasie menopauzy i po przekwitaniu ilość dostarczanego wapnia powinna być nawet większa.
Podstawowym źródłem wapnia jest nabiał oraz niektóre ryby, jednak w praktyce w naszej diecie bardzo często brakuje takich produktów. Aby uzupełnić niedobory tego najważniejszego składnika kości warto przyjmować także odpowiednie preparaty. CaDiK{nofollow} zawiera aż 1000 mg wapnia, co czyni go bardzo dobrym uzupełnieniem codziennej diety. Dodatkowo preparat jest wzbogacony o witaminę D3 oraz witaminę K2, czyli o dwóch najlepszych sojuszników wapnia w walce o mocne kości.
Tekst sponsorowany
« Lęk przed menopauzą
pati25
9 lat temu
Ciekawe informacje.Właśnie tego potrzebują nasze kości.Wapnia i tych witamin.Mam nadzieję,że osteoporoza mi nie grozi.Przyjmuję suplementy wapnia z witaminą D3
mejgosia
9 lat temu
Właśnie wczoraj byłam u mojego lekarza i zalecił mi wapń z wit D3. Szkoda że nie przeczytałam tego wcześniej, bo kupiłabym właśnie CADIK, w aptece dostałam jakiś inny preparat . Nastepnym razem kupię CADIK bo ma jeszcze w sobie krzem!:-)
Mindi
9 lat temu
Nie robiłam badań ale po przeczytaniu artykułów i książek o zdrowych kościach myślę, że jestem w strefie ryzyka. Mało przebywam na powietrzu w godzinach południowych, więc tym bardziej muszę pomyśleć o suplemencie z dawką wapnia.
drobina
9 lat temu
Interesujący artykuł. Chociaż mam mocne kości i osteoporoza raczej mi nie grozi, ale chyba wartO:)pomyślec o preparacie CaDiKo_O