Menopauza Menopauza w umyśle
Lęk przed menopauzą

Choć menopauza funkcjonuje w świadomości społecznej za sprawą licznych artykułów, ze zjawiskiem tym nadal wiążą się obawy. Klimakterium bywa utożsamiane z utratą kobiecości. Jak zaakceptować zmiany, które dokonują się w naszym ciele?
Menopauza stanowi etap w życiu kobiety, w którym ustaje praca gonad, czyli narządów rozrodczych odpowiedzialnych za produkcję komórek jajowych. Zanim miesiączka zaniknie, okres staje się nieregularny, nader obfity lub zbyt skąpy. Jajniki przestają produkować hormony: w pierwszej kolejności progesteron, później ustaje synteza estrogenów. Wskutek opisanych zmian dochodzi do zaburzeń regulacji autonomicznego układu nerwowego, które znajdują odzwierciedlenie w sferze emocjonalnej. Jednocześnie niedobór estrogenów sprzyja rozwojowi osteoporozy, gdyż za ich sprawą wapń odkłada się w kościach i tym samym wzrasta ich odporność mechaniczna.
Dolegliwości, które towarzyszą klimakterium
Przekwitaniu towarzyszą uciążliwe objawy. Kobiety, które przechodzą menopauzę, uskarżają się na uderzenia gorąca, bóle głowy, spadek libido, ogólne rozdrażnienie czy nadmierną płaczliwość. Przed laty lekceważono objawy klimakterium. Na szczęście współczesna medycyna zna sposoby, które pozwalają uniknąć uciążliwych dolegliwości.
Czym są fitoestrogeny?
Fitoestrogenami nazywamy substancje organiczne wytwarzane przez rośliny, które w organizmie ludzkim działają podobnie jak estrogeny. Te naturalne substancje wiążą się z receptorami estrogenowymi neuronów podwzgórza i w ten sposób oddziałują na jajniki. W związku z tym, iż w organizmie łagodzony jest niedobór żeńskich hormonów płciowych, zmniejszają się dokuczliwe dolegliwości w postaci uderzeń gorąca, bólów głowy czy ogólnego rozdrażnienia. Jednocześnie zmniejsza się ryzyko rozwoju osteoporozy, czyli choroby charakteryzującej się ubytkiem masy kostnej.
Milena L.
Choć menopauza funkcjonuje w świadomości społecznej za sprawą licznych artykułów, ze zjawiskiem tym nadal wiążą się obawy. Klimakterium bywa utożsamiane z utratą kobiecości. Jak zaakceptować zmiany, które dokonują się w naszym ciele?
Czy warto sięgać po preparaty bogate w fitoestrogeny?
Warto podkreślić, iż dieta bogata w warzywa i owoce nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na fitoestrogeny. Szacuje się, iż optymalna dawka fitoestrogenów wynosi 60 mg. W związku z tym należy poprosić lekarza o dobór odpowiedniego preparatu na bazie fitoestrogenów. W naszej strefie klimatycznej nie uprawia się soi, toteż zarówno soja, jak i izoflawony z niej pozyskiwane mogą wywoływać reakcje alergiczne. Ginekolodzy polecają produkty, które opierają się na lignanach, czyli fitoestrogenach wyodrębnionych z siemienia lnianego.
Przykładem takiego preparatu jest suplement diety Ligunin, który zawiera ekstrakt z nasion lnu (Linum usitatissimum) standaryzowany na 20% lignanów. W związku z tym, iż specyfik posiada właściwości antyoksydacyjne, stanowi doskonałe uzupełnienie diety osób dbających o dobry stan serca.
Pamiętajmy, że wraz z ostatnią miesiączką nie przestajemy być kobietami. Współczesna medycyna zna preparaty, które pozwalają zachować wysoką jakość życia.
Milena L.
« Naturalne afrodyzjaki
pati25
9 lat temu
Nie jest to lęk lecz raczej obawa przed tym jak ja sobie poradzę z przykrymi objawami menopauzy.Ze zmianami jakie przyniesie ten etap.Nie słuchajmy opowieści innych o tym jak inni przechodzili menopauzę,jaki to był dla nich trudny czas.Bo lęk nasz będzie większy.A przecież każda kobieta przechodzi menopauzę inaczej..Są jeszcze różne sposoby łagodzenia objawów menopauzy
Tess
10 lat temu
Przechodziłam menopauzę gdy się o tym nie mówiło i nie pisało. Są chwilami takie trudne chwile ale tak naprawdę wszystko mija i się o tym zapomina. Gdy się jest z kobietami w podobnym wieku to widzi się, ze każda przechodzi także takie zmiany i gorsze sampoczucie.
filodendron
10 lat temu
Ja również nigdy nie miałam lęku przed menopauzą, może dlatego ,że moje miesiaczki były okropnie bolesne i obfite ,cieszę sie ,że mam je już za sobą.
drobina
10 lat temu
Nigdy nie odczuwałam lęku przed menopauzą i nie mam z nią problemów. Staram się dbać o dietę, ale może warto pmyśleć o produktach zawierających lignany?