znaczenie-witamin-i-wapnia-w-prawidlowym-funkcjonowaniu-kosci

Wapń i niektóre witaminy to najważniejsze składniki dla zdrowych i mocnych kości. Dlaczego to właśnie te substancje są tak pożyteczne? Jak zbudowane są kości i co się dzieje w ich wnętrzu?

Jakie witaminy wpływają na funkcjonowanie kości?

Dla prawidłowego działania układu kostnego niezbędna jest witamina D3. Spełnia ona dwa bardzo ważne zadania: wspomaga wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego do krwioobiegu oraz bierze udział w powstawaniu nowych komórek kościotwórczych. Jej niedobór powoduje osłabienie kości i utrudnienia w ich regeneracji.

Szczególną rolę w organizmie odgrywa też witamina K2. To dzięki niej wapń jest wiązany w kościach, co ma ogromne znaczenie dla ich gęstości. Witamina K2 współdziała również z witaminą D. Zapobiega powstawaniu chorób kości z osteoporozą na czele. Niedobory witaminy K wpływają niekorzystnie na twardość kości i spowalniają procesy tworzenia nowej tkanki kostnej.

Jak wzmacniać kości?

Najważniejsze dla zdrowia kości jest dostarczanie do organizmu odpowiednich dawek najbardziej potrzebnych składników. Wapń jest niezbędny dla każdego człowieka przez całe życie – nie tylko w okresie dojrzewania i wzrostu. Zgodnie z zaleceniami dorosły człowiek powinien przyjmować 1000 mg wapnia na dobę. W okresie intensywnego wzrostu, ciąży, karmienia piersią, w czasie menopauzy i po przekwitaniu ilość dostarczanego wapnia powinna być nawet większa.

Podstawowym źródłem wapnia jest nabiał oraz niektóre ryby, jednak w praktyce w naszej diecie bardzo często brakuje takich produktów. Aby uzupełnić niedobory tego najważniejszego składnika kości warto przyjmować także odpowiednie preparaty. CaDiK{nofollow} zawiera aż 1000 mg wapnia, co czyni go bardzo dobrym uzupełnieniem codziennej diety. Dodatkowo preparat jest wzbogacony o witaminę D3 oraz witaminę K2, czyli o dwóch najlepszych sojuszników wapnia w walce o mocne kości.

Tekst sponsorowany