Kultura Styl życia

Zimowe powieści utrzymane w świątecznym klimacie, które warto przeczytać

zimowe powieści

Pogoda nas nie rozpieszcza, ostatnio zmienia się jak w kalejdoskopie. Jednego dnia dokucza nam silny mróz,  drugiego temperatura wzrasta do kilku stopni powyżej zera. Silne wiatry, deszcz, śnieg z deszczem  – wszystko to sprawia, że w tym roku ciężko poczuć atmosferę zbliżających się świąt. Tymczasem do Bożego Narodzenia pozostało zaledwie 10 dni. Zimowe powieści utrzymane w świątecznym klimacie pomogą nam wprowadzić się w odpowiedni nastrój. Które książki warto przeczytać?

 

Zimowe powieści utrzymane w świątecznym klimacie. Obudź się, Kopciuszku – Natalia Sońska Obudź się Kopciuszku

Chcesz poczuć zapach tradycyjnych, świątecznych potraw, oczyma wyobraźni ujrzeć zaśnieżone Zakopane i na chwilę zapomnieć o szarudze za oknem? Powieść Natalii Sońskiej pt. Obudź się, Kopciuszku jest właśnie dla ciebie. Jego główną bohaterką jest Alicja, do której przyjaciele od czasu do czasu zwracają się „Lila”.  To niezwykle zaangażowana pani doktor, która całe dnie poświęca pracy w szpitalu.  Tak bardzo ucieka w problemy pacjentów i życie zawodowe, że dobrowolnie bierze za wszystkich dyżury w Boże Narodzenie i Sylwestra.  Jej nietypowa postawa z jednej strony cieszy kolegów z pracy, ponieważ dzięki Alicji mogą oni pobyć ze swoimi bliskimi, przełamać się opłatkiem i wręczyć świąteczne prezenty.  Z drugiej strony jej zachowanie zaczyna być postrzegane jako dziwne.

Alicja zapiera się rękami i nogami przed wykorzystaniem przysługującego jej urlopu. Tego roku jednak przyjaciele zawczasu zadbali o to, aby pani doktor odpoczęła, witając Nowy Rok wraz z nimi w stolicy polskich gór – Zakopanem. Alicji nie do końca odpowiada takie rozwiązanie, nie przepada ona za hałasem, tłumem ludzi i imprezami do białego rana. Zamierza się jednak poświęcić, aby przyjaciele nie mogli mieć jej niczego za złe.  Podczas pobytu w Zakopanem pani doktor poznaje taternika. Między nią a przystojnym mężczyzną zaczyna iskrzyć. Gdy Alicja spostrzega, że opuściła bezpieczną przestrzeń,  że pozwoliła komuś zanadto zbliżyć się do siebie, ucieka z lokalu i niczym Kopciuszek pozostawia swojemu wybrankowi parę butów. Jak potoczą się dalsze losy pani doktor? Co sprawia, że unika ona ludzi? Dlaczego nie chce spędzić Bożego Narodzenia z najbliższymi? Obudź się, Kopciuszku to powieść obyczajowa utrzymana w świątecznym klimacie.  Z jej pomocą przez chwilę poczujemy pod butami śnieg i przeniesiemy się w przepiękne górskie scenerie.

Większy kawałek nieba – Krystyna Mirek większy kawałek nieba

Krystyna Mirek, podobnie jak Magdalena Kordel, pisze powieści ku pokrzepieniu serc.  Stworzone przez nią historie wzruszają czytelnika i jednocześnie pokazują mu, że każdą przeciwność losu można pokonać i odnaleźć swoje szczęście w najmniej spodziewanym momencie. Akcja powieści Większy kawałek nieba także rozgrywa się zimą.  W zaśnieżonym Krakowie, pomimo utrzymujących się mrozów, w powietrzu pojawia się zapach wiosny. Wprawdzie bohaterowie muszą jeszcze przetrwać luty, ale aura powoli zaczyna przepełniać ich serca nadzieją.  Większy kawałek nieba to historia kilku osób, których losy niespodziewanie się krzyżują. Natalia od 3 lat jest narzeczoną Wiktora i chciałaby, aby ukochany w końcu się zadeklarował. Niestety, ten ani myśli o oświadczynach. Na dodatek Natalię przeraża perspektywa dzielenia mieszkania z nastoletnim synem Wiktora, Oliwierem. Chłopak, choć niewątpliwie należy do osób inteligentnych, jest dość specyficzny i skłonny do złośliwości.

Iga z kolei przyjeżdża do Krakowa z Anglii tylko na chwilę. Chce spłacić długi, których narobił jej ojciec, który niemal każdego dnia uczestniczy w alkoholowych libacjach.  Uzależnienie od trunków wysokoprocentowych sprawiło, że Iga tak naprawdę nigdy nie miała ojca.  Mimo to czuje się za niego odpowiedzialna i w miarę swoich skromnych możliwości stara się mu pomagać finansowo. Iga przytłoczona rodzinnymi problemami i podróżą z Anglii, postanawia wstąpić do restauracji na krakowskim rynku.  Gdy zastanawia się nad wyborem dania, dostrzega ogłoszenie o pracę. Właściciel restauracji, Wiktor, poszukuje właśnie kelnerki. Kobieta pod wpływem chwili decyduje się na rozmowę z mężczyzną.  Iga tak bardzo przypada Wiktorowi do gustu, iż zostaje zatrudniona w restauracji. Pomiędzy pracownicą a szefem rodzi się specyficzna więź. Czy dojdzie do ślubu Natalii z Wiktorem?  Czy alkohol po raz kolejny stanie na drodze szczęścia Igi? Większy kawałek nieba to I tom przygód Wiktora i Igi. W wakacje ukazała się jego kontynuacja pt. Wszystkie kolory nieba.

Anioł do wynajęcia – Magdalena Kordel anioł do wynajęcia

Anioł do wynajęcia to piękna i wzruszająca powieść obyczajowa. Magdalena Kordel stworzyła współczesną Opowieść wigilijną.  Bohaterką Anioła do wynajęcia jest 18-letnia Michalina, która błąka się po ulicach Warszawy. Gdy dostrzega ją właścicielka kwiaciarni, Gabrysia,  postanawia jakoś pomóc młodej kobiecie. Zaprasza ją do lokalu, gdzie częstuje ją ciepłą herbatą. Gabriela ucieka się do podstępu, aby pomóc Michalinie. Mówi dziewczynie, że klient, który przed chwilą opuścił lokal, zostawił dla niej pieniądze.  Gabrysia wręcza Michalinie nie tylko plik banknotów, ale też swoją ciepłą kurtkę. Młoda kobieta kierowana przeczuciem udaje się do kościoła, gdzie modli się o zesłanie anioła, który zapewni jej ciepły kąt na czas zimy. Gdy wychodzi ze świątyni, staje się świadkiem wypadku starszej pani.  Jak potoczą się dalsze losy Michaliny? Czy Bóg postawi na jej drodze anioła? Jakie tajemnice skrywa w sobie młoda kobieta? Co zmusiło ją do  życia na ulicy?  Co przytrafiło się starszej pani? Anioł do wynajęcia to powieść, w której Magdalena Kordel pokazuje, że każdy może był aniołem stróżem niosącym pomoc potrzebujących. Dzięki wzajemnej życzliwości jesteśmy w stanie przeżyć nawet największe zakręty i wyjść cało z tarapatów. Jeśli poszukujecie książki z optymistycznym przesłaniem, to Anioł do wynajęcia napełni nim wasze serca.

Nina Kotowska

 

Komentarze (5)

pati25

4 lata temu

Takie książki utrzymane w świątecznym klimacie są idealnym prezentem pod choinkę.Streszczenia tych książek zachęcają do ich przeczytania 🙂

Goplana

4 lata temu

Krystyna Mirek pisze naprawdę bardzo dobre książki. „Większy kawałek nieba” trzymał mnie w napięciu do ostatniej strony, choć to powieść obyczajowa, nie kryminał.

Danusiate

4 lata temu

Lubię książki utrzymane w klimacie bożonarodzeniowym. Mimo że mam już swoje lata często w okresie przedświątecznym wracam do książki „Noelka” Małgorzaty Musierowicz: zawsze mnie wzrusza, bawi i nastraja świątecznie. Ale chętnie sięgnę też po wymienione opowieści, bo brzmią bardzo optymistycznie.

    AduSia

    4 lata temu

    Też znam „Noelkę” i chętnie do niej powracam. Małgorzata Musierowicz to autorka ponadczasowa – przynajmniej dla mnie:)

migotka

4 lata temu

Nie czytałam żadnej książki Krystyny Mirek, ale chętnie to zmienię, skoro pisze podobnie jak Magdalena Kordel. Tę drugą autorkę znam doskonale. Ostatnio przeczytałam „Anioła do wynajęcia” i podzielam zachwyt autorki artykułu.

Zostaw komentarz