zaburzenia-koncentracji-a-menopauza

O ile zdajemy sobie sprawę z tego, że menopauza może być przyczyną wahań nastroju, depresji, nerwowości, to rzadko sobie zdajemy sprawę z tego, że bardzo istotny wpływ ma także na naszą pamięć i koncentrację.

Trudno nam się skupić, czujemy się rozkojarzone, poirytowane. Zapominamy o drobiazgach, gubimy coś. Składamy to na karb zdenerwowania, albo obawiamy się, że coś niedobrego się dzieje z naszą pamięcią.

Stres hormonalny

Na ogół potrafimy sobie radzić z sytuacjami stresowymi, zdenerwowaniem, jeśli wiemy, z czego ono wynika. W okresie menopauzy niestety często czujemy zdenerwowanie, które pojawia się w wyniku zmian poziomu hormonów. Nie potrafimy znaleźć przyczyny irytacji, zdenerwowania, przez co czujemy się jeszcze gorzej.

Kobiecy organizm jest pobudzony, zaczynają się kłopoty z przemianą materii, a co za tym idzie – nasz mózg nie otrzymuje odpowiedniej porcji energii, witamin i mineerałów. To jest główna przyczyna naszych problemow z koncentracją.

Mózg w okresie menopauzy

Mózg jest narządem, jak wszystko inne w naszym ciele i tak samo, jak nerki czy żołądek, potrzebuje odpowiedniego traktowania, żeby dobrze funkcjonować. Stały poziom stresu, konieczność radzenia sobie z wahaniami nastroju, bardzo go wyczerpują. Wysyła sygnały, że potrzebuje energii – stąd tak często mamy ochotę na cukier, tłuste potrawy.

Joanna Pastuszka-Roczek