Poradniki Styl życia

Wyłudzają dane osobowe, powołując się na polisę ubezpieczeniową

Wyłudzają dane osobowe, powołując się na polisę ubezpieczeniową

Od pewnego czasu w Polsce dochodzi do wyłudzeń danych osobowych przez rzekomych przedstawicieli towarzystw ubezpieczeniowych. Jak działają? Na co zwrócić uwagę? I czego pod żadnym warunkiem nie należy robić, aby nie narażać się na poważne problemy? Jak wyłudzają dane osobowe, powołując się na polisę ubezpieczeniową?

Tajemnicze towarzystwo ubezpieczeniowe

Pomimo że mamy RODO, to wciąż wielu z nas zdarza się odebrać numer od nieznanych numerów. Oszuści często mówią, że są przedstawicielami towarzystwa ubezpieczeniowego, ale nie podają jakiego. Gdy pytamy ich o to, skąd mają nasz numer, w końcu dzięki RODO jesteśmy bardziej świadomi swoich praw, dowiadujemy się, że z ogólnopolskiej bazy danych swoich klientów.

Problem z usunięciem numeru telefonu z bazy danych

Gdy chcemy przerwać połączenie i prosimy na usunięcie naszego numeru telefonu, oszust się nie zgadza, powołując się na to, że sami wyraziliśmy taką zgodę przy podpisywaniu polisy. On ma prawo do nas dzwonić i jeśli chcemy zgodę odwołać, musimy podać dane swojej polisy ubezpieczeniowej, wówczas on wprowadzi je do systemu.

Wyłudzają dane osobowe, prosząc o weryfikację polisy

Jeśli słabiej znamy swoje prawa, to często słuchamy oszusta, on mówi o konieczności zaktualizowania polisy na życie i prosi nas o podanie wszystkich danych osobowych z umowy ubezpieczeniowej.  W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest się powołać na zmiany w prawie oraz odwieść klienta od wizyty w placówce stacjonarnej z powodu epidemii COVID-19. Coraz więcej spraw załatwiamy zdalnie i przyzwyczailiśmy się też do zawierania umów na odległość. Niestety, wielu oszustów na tym żeruje.

Nikomu nie podawaj swoich danych osobowych

Jeśli ktoś do ciebie dzwoni z prośbą o podanie twoich danych, to wiedz, że coś jest nie tak. To on powinien przedstawić się imieniem i nazwiskiem, podać nazwę konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, wskazać numer polisy oraz datę jej zawarcia.  To nie działa w drugą stronę. Swoje dane zawsze trzymaj w tajemnicy!

Jeśli chcesz wyjaśnić kwestię umowy, sama zadzwoń pod sprawdzony numer ubezpieczyciela

Nigdy nie podawaj nikomu swoich danych osobowych przez telefon, nawet jak dzwonisz do biura obsługi klienta sklepu internetowego pracownik potrzebuje tylko numeru zamówienia, nie twoich danych osobowych.  Jeśli rzekomy ubezpieczyciel dzwoni w sprawie polisy, nic mu nie podawaj, nie zawieraj z nim żadnych umów. Rozłącz się i zadzwoń do swojego ubezpieczyciela, albo odwiedź go stacjonarnie. Opowiedz o dziwnej rozmowie telefonicznej i zapytaj, czy mają z tym coś wspólnego. Możesz też w międzyczasie przepisać numer telefonu, który do ciebie dzwonił, do przeglądarki Google i sprawdzić, czy nie znajduje się w jakimś zestawieniu nachalnych numerów lub oszustów. Istnieją różnego rodzaju portale, gdzie ludzie szczegółowo opisują rozmowy i ostrzegają się przed naciągaczami, nachalnymi akwizytorami etc. Jeśli numer widnieje na takiej liście, masz pewność, że nic nie musisz robić.

Wyłudzanie danych osobowych umożliwia zaciąganie kredytów na inne osoby

Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, bo na ich podstawie ktoś może wyłudzić na ciebie kredyt online lub zawrzeć umowę na odległość np. na ratalną sprzedaż smartfona.  To bardzo niebezpieczne.

Oszuści, którzy powołują się na polisy ubezpieczeniowe, często brzmią dość wiarygodnie, dlatego wiele osób daje się nabrać. Dopiero gdy natrafią na osobę dobrze znającą swoje prawa lub taką, która nigdy się nie ubezpieczała na nic, to jest ona w stanie przejrzeć ich zamiary.

Dodaj komentarz