Kultura Styl życia

Godzina zagubionych słów – Natasza Socha

Godzina zagubionych słów

Natasza Socha stworzyła książkę, która łączy w sobie elementy powieści świątecznej z atmosferą Dnia Wszystkich Świętych. Odnajdziemy tutaj magię oraz wiele wzruszających rozmów. Godzina zagubionych słów to lektura, w której autorka szczegółowo dopracowała portrety psychologiczne głównych bohaterów. Niesie ze sobą wiele cennych prawd życiowych.

Gdy odchodzi bliska nam osoba, a my nie zadaliśmy jej wielu pytań…

Czasem życie bywa niesprawiedliwe i odbiera nam kogoś, kogo bardzo kochamy w momencie, gdy nie porozmawialiśmy z nim na wiele istotnych tematów. Taka sytuacja spotkała bohaterów powieści Godzina zagubionych słów. Katarzyna niespodziewanie traci matkę, która umiera w wyniku wstrząsu anafilaktycznego. Siostra Marcina ginie w wypadku kolejowym w Danii. Mąż Anny nieoczekiwanie umiera w wypadku samochodowym. Aleksy traci swojego przyjaciela, a Borys matkę biologiczną, którą dopiero odnalazł.

Możliwość odbycia godzinnej rozmowy ze zmarłym

Każdy z głównych bohaterów ma niezamknięte sprawy z przeszłości, które bardzo mu ciążą.  Nie potrafi pogodzić się ze śmiercią bliskiej sobie osoby. Bardzo często wynika to z faktu, że nie odbył z nią ważnej dla siebie rozmowy. Wszyscy bohaterowie chcieliby zyskać możliwość zadania kluczowych pytań, które ich gnębią.  Zyskują taką szansę w przeddzień Wigilii, gdy zaczyna padać pierwszy śnieg. Każdy z nich udaje się w kierunku odrapanej ławki, na której siedzi zmarła osoba.

Szansa naprawy relacji z matką

Katarzyna może uporządkować swoje relacje z matką, które nigdy nie należały do najłatwiejszych. Dlaczego jej rodzicielka ciągle ją strofowała i pouczała, jak ma prowadzić dom? Co stało za tak nieprzychylną postawą jej matki? Jakie tajemnice skrywają obie kobiety?

Dlaczego siostra oddaliła się od brata?

Dlaczego siostra Marcina zawsze trzymała się na uboczu i zerwała kontakt z rodziną, gdy wyjechała do Danii? Co przesądziło o tym, że w testamencie zakazała informować bliskich o swoim pogrzebie?  Czy była złą osobą, a może to ją nieświadomie skrzywdzono?

Dlaczego on zdradzał?

Anna nie potrafi pogodzić się ze śmiercią męża. Choć przez lata oddalali się od siebie, to zabolała ją ta strata, zważywszy, że w momencie wypadku jej partner jechał z kochanką. Dlaczego zdecydował się na romans z kobietą, która w niczym nie była od niej lepsza? Dzięki godzinie zagubionych słów Anna może znaleźć odpowiedź na trapiące ją wątpliwości.

Wyrzuty sumienia związane ze śmiercią bliskiej osoby

Natomiast Aleksy nosi w sobie ogromne poczucie winy. Przed śmiercią Fabiana mocno się z nim pokłócił o kobietę, która spotykała się równolegle z obydwoma mężczyznami. Uważa, że to właśnie silne emocje towarzyszące sprzeczce doprowadziły do śmierci przyjaciela. Czy tak było w rzeczywistości?

Dlaczego biologiczna matka porzuciła swoje dziecko?

Borys w końcu odnalazł biologiczną matkę. Jego radość nie trwała jednak długo, wkrótce ginie ona w wypadku samochodowym. Bardzo ubolewa nad tym, że podczas spotkania po latach milczał i nie zadał jej wielu pytań, które kłębią się w jego głowie. Zyskuje jednak możliwość naprawienia swojego błędu. Czego dowie się o Tamarze i okolicznościach porzucenia go przed laty? Czy zdobyte informacje pomogą mu wybaczyć biologicznej matce?

Godzina zagubionych słów to powieść, która wzrusza i porusza najczulsze struny w sercu czytelnika.  Czy bohaterom uda się nadrobić stracony czas, uzyskać przebaczenie i wybaczyć zmarłym? Natasza Socha pokazuje skomplikowane ludzkie losy i zasady funkcjonowania naszej psychiki. Godzina zagubionych słów to powieść, która skłania do pojednania z bliskimi, dopóki mamy na to czas. Nigdy bowiem nie wiemy, co przyniesie jutro. Godzina zagubionych słów to dość nietypowa powieść świąteczna, prezentem gwiazdkowym jest bowiem możliwość odbycia rozmowy z bliską osobą, która już odeszła z tego świata. Natasza Socha po raz kolejny udowodniła, że nie boi się podejmować trudnych tematów i potrafi zrobić to w sposób wyważony.

Komentarze (3)

Lanza

2 lata temu

Z przyjemnością poznam najnowszą powieść Nataszy Sochy. Czytałam jej wcześniejsze książki i bardzo przypadły mi do gustu, zwłaszcza „Zamrożona” i „Troje na huśtawce”:)

Rosia58

2 lata temu

Wspaniale byłoby móc dokończyć pewne rozmowy z bliskimi, którzy już nie żyją. Czuję, że to bardzo wzruszająca książka.

Zostaw komentarz