Dieta O jedzeniu warto wiedzieć
Wszystko o kiszonkach

Kiszenie (lub kwaszenie) to jedna z najpopularniejszych metod konserwacji i przechowywania żywności. Czy jest zdrowa? Na czym polega?
Co to jest kiszenie?
Kiszenie polega na fermentacji mlekowej na skutek działania bakterii w środowisku beztlenowym, które rozkładają cukry zawarte w produktach na kwas mlekowy. Ten ostatni przyczynia się do zahamowania procesów gnicia i zachowania żywności w dobrym stanie przez długie miesiące. Oprócz kwasu mlekowego efektem kiszenia są też: niewielka ilość alkoholu oraz kwas octowy, które dobrze wpływają na smak kiszonych produktów. Aby proces kiszenia się powiódł ważne są takie czynniki, jak ilość cukrów w produktach, ilość użytej wody oraz utrzymanie temperatury 15-20°C w początkowej fazie kiszenia (2-3 dni).
Jakie produkty kisimy najczęściej?
Kiszone warzywa są zdrowe i zawierają dużo witamin, m.in. witaminę C i E oraz sole mineralne. W czasie zimy, kiedy jesteśmy pozbawieni świeżych i zdrowych produktów to właśnie kiszonki dostarczają nam ważnych składników i pomagają wzmacniać odporność oraz przyspieszają przemianę materii. W Polsce spotykamy się najczęściej z kiszonymi ogórkami i kiszoną kapustą, choć fermentacji można poddać także wiele innych warzyw: paprykę, pomidory, fasolkę szparagową, cukinię, buraki, grzyby. Wystarczy, że produkty będą świeże i dobrej jakości.
Monika Witczak
Kiszenie (lub kwaszenie) to jedna z najpopularniejszych metod konserwacji i przechowywania żywności. Czy jest zdrowa? Na czym polega?
Sprawdzone sposoby kiszenia
Kiszeniem od setek lat zajmowali się nasi przodkowie, przekazując najlepsze przepisy z pokolenia na pokolenie. Podstawą w kiszeniu jest przygotowanie odpowiedniego środowiska. Warzywa kisimy najczęściej w dużych szklanych słojach, a kapustę w specjalnych beczkach. Proces fermentacji przebiega w warunkach beztlenowych, dlatego do warzyw dolewamy wodę z solą (solankę, która przyspiesza fermentację), z kolei kapustę należy mocno ubić, by wypuściła naturalne soki.
Do kiszonek warto dodać przyprawy: czosnek, koperek, chrzan, kminek, gorczycę. Z kolei kapustę można od razu ukisić z dodatkiem drobno startej marchewki. Po trzech dniach kiszenia w temperaturze do 20°C przetwory przenosimy do chłodnego i zaciemnionego pomieszczenia – najlepiej do piwnicy, by tam spokojnie dojrzewały.
Kiszenie jest zdrowe i potrzebne. Warto nauczyć się kiszenia, by cieszyć się długo świeżością warzyw, którym fermentacja nadaje charakterystycznego smaku.
Monika Witczak
« Cukrzyca typu I i II w ujęciu dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
elle@elle
9 lat temu
Ja naturalnie kisze sol i fermentacja,zazdnych zakwaszaczy typu ocet do ogorkow lub kapusty nie uzywam
pati25
10 lat temu
Uwielbiam kiszonki.Kiszoną kapustę,ogórki,paprykę,grzybki.
Takie kiszonki są iidealne jako dodatek do obiadu
Tess
10 lat temu
W kiszonych warzywach samo zdrowie. Ja także kiszę kapustę i ogórki 🙂
drobina
10 lat temu
Lubię kiszonki. Najczęściej kiszę ogórki, fasolkę szparagową i paprykę. Kiszonki to smakowity dodatek do obiadu
– zwłaszcza w zimie smakują znakomicie, tym bardziej, gdy są z własnej działki:-X:-)
helas
10 lat temu
Ostatnio koleżanka dała mi słoiczek ukiszonych warzyw –
marchewka, fasolka szparagowa, kalafior, kapusta, cebula.
Naprawdę pyszne, będę musiała ją poprosić o przepis :-d
Mindi
10 lat temu
W moim domu kiszę tylko ogórki i kapustę. Wiem jednak, że można kisić wiele warzyw a nawet podobnież zioła.