Dieta O jedzeniu warto wiedzieć

Wszystko o kiszonkach

wszystko-o-kiszonkach

Kiszenie (lub kwaszenie) to jedna z najpopularniejszych metod konserwacji i przechowywania żywności. Czy jest zdrowa? Na czym polega?

Co to jest kiszenie?

Kiszenie polega na fermentacji mlekowej na skutek działania bakterii w środowisku beztlenowym, które rozkładają cukry zawarte w produktach na kwas mlekowy. Ten ostatni przyczynia się do zahamowania procesów gnicia i zachowania żywności w dobrym stanie przez długie miesiące. Oprócz kwasu mlekowego efektem kiszenia są też: niewielka ilość alkoholu oraz kwas octowy, które dobrze wpływają na smak kiszonych produktów. Aby proces kiszenia się powiódł ważne są takie czynniki, jak ilość cukrów w produktach, ilość użytej wody oraz utrzymanie temperatury 15-20°C w początkowej fazie kiszenia (2-3 dni).

Jakie produkty kisimy najczęściej?

Kiszone warzywa są zdrowe i zawierają dużo witamin, m.in. witaminę C i E oraz sole mineralne. W czasie zimy, kiedy jesteśmy pozbawieni świeżych i zdrowych produktów to właśnie kiszonki dostarczają nam ważnych składników i pomagają wzmacniać odporność oraz przyspieszają przemianę materii. W Polsce spotykamy się najczęściej z kiszonymi ogórkami i kiszoną kapustą, choć fermentacji można poddać także wiele innych warzyw: paprykę, pomidory, fasolkę szparagową, cukinię, buraki, grzyby. Wystarczy, że produkty będą świeże i dobrej jakości.

Monika Witczak

Kiszenie (lub kwaszenie) to jedna z najpopularniejszych metod konserwacji i przechowywania żywności. Czy jest zdrowa? Na czym polega?

Sprawdzone sposoby kiszenia

Kiszeniem od setek lat zajmowali się nasi przodkowie, przekazując najlepsze przepisy z pokolenia na pokolenie. Podstawą w kiszeniu jest przygotowanie odpowiedniego środowiska. Warzywa kisimy najczęściej w dużych szklanych słojach, a kapustę w specjalnych beczkach. Proces fermentacji przebiega w warunkach beztlenowych, dlatego do warzyw dolewamy wodę z solą (solankę, która przyspiesza fermentację), z kolei kapustę należy mocno ubić, by wypuściła naturalne soki.

Do kiszonek warto dodać przyprawy: czosnek, koperek, chrzan, kminek, gorczycę. Z kolei kapustę można od razu ukisić z dodatkiem drobno startej marchewki. Po trzech dniach kiszenia w temperaturze do 20°C przetwory przenosimy do chłodnego i zaciemnionego pomieszczenia – najlepiej do piwnicy, by tam spokojnie dojrzewały.

Kiszenie jest zdrowe i potrzebne. Warto nauczyć się kiszenia, by cieszyć się długo świeżością warzyw, którym fermentacja nadaje charakterystycznego smaku.

Monika Witczak

Komentarze (6)

elle@elle

9 lat temu

Ja naturalnie kisze sol i fermentacja,zazdnych zakwaszaczy typu ocet do ogorkow lub kapusty nie uzywam

pati25

10 lat temu

Uwielbiam kiszonki.Kiszoną kapustę,ogórki,paprykę,grzybki.
Takie kiszonki są iidealne jako dodatek do obiadu

drobina

10 lat temu

Lubię kiszonki. Najczęściej kiszę ogórki, fasolkę szparagową i paprykę. Kiszonki to smakowity dodatek do obiadu
– zwłaszcza w zimie smakują znakomicie, tym bardziej, gdy są z własnej działki:-X:-)

helas

10 lat temu

Ostatnio koleżanka dała mi słoiczek ukiszonych warzyw –
marchewka, fasolka szparagowa, kalafior, kapusta, cebula.
Naprawdę pyszne, będę musiała ją poprosić o przepis :-d

Mindi

10 lat temu

W moim domu kiszę tylko ogórki i kapustę. Wiem jednak, że można kisić wiele warzyw a nawet podobnież zioła.

Zostaw komentarz