Alternatywna medycyna Natura i eko

Fitoestrogeny i ich właściwości

fitoestrogeny-i-ich-wlasciwosci

Ostatnio coraz głośniej się mówi o wykorzystaniu roślinnych odpowiedników kobiecych hormonów w ramach terapii objawów menopauzy. Czym właściwie są fitoestrogeny i jakie mają właściwości?

Charakterystyka fitoestrogenów

Fitoestrogeny należą do grupy tak zwanych fitohormonów. Są to związki organiczne, których działanie reguluje wzrost i rozwój roślin. Jednym z najpopularniejszych fitohormonów jest kwas salicylowy, wykorzystywany w produkcji aspiryny czy spirytusu salicylowego. Występuje on w naturalny sposób w korze i liściach wierzby białej.

Fitoestrogeny to hormony roślinne o budowie i właściwościach bardzo zbliżonych do estrogenów, czyli grupy hormonów produkowanych głównie przez kobiece jajniki. Należą do nich izoflawony, lignany, pochodne kumenu i laktony rezorcyny.

Możemy znaleźć je w soi, soczewicy, ziarnach niektórych zbóż, pluskwicy groniastej a także czerwonej koniczynie. Niewielkie ilości występują również w jabłkach, wiśniach, gruszkach. Bardzo bogatym źródłem lignanów jest siemię lniane, z kolei najwięcej flawonoidów znajdziemy w soi i produktach sojopochodnych (tofu, mleko sojowe).

Działanie fitoestrogenów

Główną zaletą tych roślinnych hormonów jest to, że wykazują działanie bardzo zbliżone do estrogenu. Kiedy kobieta zaczyna doświadczać niedoboru hormonów płciowych podczas menopauzy, fitohormony mogą przejąć ich funkcję.

Aby jednak to się stało, nasz organizm musi je odpowiednio przetworzyć. Większość procesu odbywa się w układzie pokarmowym, stamtąd wędrują w krwiobiegu tam, gdzie nasze ciało ich potrzebuje – a zapotrzebowanie jest spore.

Oleofarm

Ostatnio coraz głośniej się mówi o wykorzystaniu roślinnych odpowiedników kobiecych hormonów w ramach terapii objawów menopauzy. Czym właściwie są fitoestrogeny i jakie mają właściwości?

Estrogen odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie większości narządów kobiecych, w tym układu moczowo-płciowego, pracę jelit, budowę kości, funkcjonowanie układu nerwowego. Jeśli go zabraknie, stan zdrowia i wygląd kobiety zaczyna się systematycznie pogarszać.

Fitoestrogeny łagodzą objawy menopauzy, zmniejszają ryzyko zaburzeń takich jak hirsutyzm (męski typ owłosienia u kobiet), obniżenie barwy głosu. Pozwalają na złagodzenie nieprzyjemnych objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, bóle głowy, zimne poty, bolesność stawów i kości. Zmniejszają ryzyko osteoporozy i chorób krążenia.

Rośliny zawierające fitoestrogeny

Znajdziemy je w potrawach sojowych, herbacie z czerwonej koniczyny, a także w postaci suplementów. Godnym polecenia jest preparat Ligunin, który zawiera ekstrakt z nasion lnu standaryzowany na 20% lignanów.

Lignany lniane są bardzo łatwo przyswajalne przez nasz organizm, gdyż len jest rośliną obecną w jadłospisie Europejczyków – w przeciwieństwie do soi spożywanej powszechnie w krajach azjatyckich.

Menopauza to okres wielkiej burzy hormonalnej – przyjmowanie odpowiedniej suplementacji pomoże nam ją przetrwać. Należy jednak pamiętać, że przy hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) trzeba skonsultować z lekarzem podaż fitohormonów w diecie.

Oleofarm

Komentarze (4)

pati25

10 lat temu

Wiele się dowiedziałam o fitoestrogenach.Do tej pory sądziłam,że łagodzą nieprzyjemne objawy menopauzy.A tu…mają jeszcze inne cenne właściwości.Nie stosuję ich.

Danusiate

10 lat temu

Dzięki wygranej w menopauza.pl też w końcu wypróbuję fitohormony 🙂 Już dawno się do tego przymierzałam i jakoś nie wychodziło…

Mindi

10 lat temu

Dość dużo wiadomości o fitohormonach. Warto wiedzieć o nich jak najwięcej. Zamierzam spróbować tej metody wspomagania w czasie dolegliwości menopauzy, może nie będzie potrzebna HTZ.

drobina

10 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł. O fitoestrogenach wiedziłam tylko tyle, że łagodzą objawy menopauzy, ale o ich cennych właściwościach niewiele. Na herbatkę z czerwonej koniczyny mam ochotę od dłuższego czasu. Wreszcie muszę jej spróbować:-X

Zostaw komentarz