wszystko-o-kiszonkach

Kiszenie (lub kwaszenie) to jedna z najpopularniejszych metod konserwacji i przechowywania żywności. Czy jest zdrowa? Na czym polega?

Sprawdzone sposoby kiszenia

Kiszeniem od setek lat zajmowali się nasi przodkowie, przekazując najlepsze przepisy z pokolenia na pokolenie. Podstawą w kiszeniu jest przygotowanie odpowiedniego środowiska. Warzywa kisimy najczęściej w dużych szklanych słojach, a kapustę w specjalnych beczkach. Proces fermentacji przebiega w warunkach beztlenowych, dlatego do warzyw dolewamy wodę z solą (solankę, która przyspiesza fermentację), z kolei kapustę należy mocno ubić, by wypuściła naturalne soki.

Do kiszonek warto dodać przyprawy: czosnek, koperek, chrzan, kminek, gorczycę. Z kolei kapustę można od razu ukisić z dodatkiem drobno startej marchewki. Po trzech dniach kiszenia w temperaturze do 20°C przetwory przenosimy do chłodnego i zaciemnionego pomieszczenia – najlepiej do piwnicy, by tam spokojnie dojrzewały.

Kiszenie jest zdrowe i potrzebne. Warto nauczyć się kiszenia, by cieszyć się długo świeżością warzyw, którym fermentacja nadaje charakterystycznego smaku.

Monika Witczak