Kobieta w rodzinie Psychologia

Wpływ rozwodu na psychikę dziecka

wplyw-rozwodu-na-psychike-dziecka

Niezależnie od tego, ile mamy lat, rozwód rodziców stanowi niezwykle bolesne przeżycie. Budzi dotychczasowy ład i sprawia, że czujemy się zagubieni.

Niektórzy rodzice zapominają o dobru dzieci i wystawiają na szwank ich psychikę. Zmuszają je do opowiedzenia się po jednej ze stron. Dziecko, które ma dobry kontakt z obojgiem rodziców, nie chce mieszać się w sprawy dorosłych.

Symboliczny koniec dzieciństwa

Kiedy rozpada się małżeństwo rodziców, ich pociechy czują, że w ten symboliczny sposób skończyło się dzieciństwo. Rozstanie burzy znany, bezpieczny świat.

Wpływ rozwodu na psychikę dziecka

Dzieci, których rodzice wnieśli pozew o rozwód, zmagają się ze smutkiem, niepokojem. Nie potrafią przewidzieć, jak w przyszłości ułożą się ich relacje z rodzicami. Czasem pojawia się złość i gniew. Niezależnie od tego, jakie uczucia towarzyszą rozwodowi rodziców, nie powinniśmy odmawiać sobie prawa do ich przeżywania. Nie należy tłumić w sobie negatywnych emocji.

Wezwanie dziecka na świadka

W przypadku dorosłych dzieci często pojawia się dodatkowy problem. Rodzice, chcąc uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie współmałżonka, powołują pociechę na świadka. Nie warto angażować się w tego typu konflikty. Wyjątek stanowi sytuacja, w której matka była regularnie bita i zdradzana.

Irmina

Niezależnie od tego, ile mamy lat, rozwód rodziców stanowi niezwykle bolesne przeżycie. Budzi dotychczasowy ład i sprawia, że czujemy się zagubieni.

Szczera rozmowa z rodzicami

Kiedy otrzymamy wezwanie do sądu, powinniśmy szczerze porozmawiać z rodzicami. Warto dowiedzieć się, dlaczego powołali nas na świadka. W sytuacji, gdy jeden z rodziców nie przestaje na nas naciskać, powinniśmy porozmawiać z rodzeństwem i wujostwem. Dzieląc się z nimi swoimi obawami, zrzucamy z siebie ogromny ciężar.

Odmowa składania zeznań

Warto pamiętać, iż jako osobie spokrewnionej ze stronami, przysługuje nam prawo do odmowy składania zeznań. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z tej możliwości, powinniśmy poinformować rodziców, iż nie mogą liczyć na naszą pomoc w rozwiązaniu konfliktu.

Osoby, które zdecydowały się na składanie zeznań, powinny pamiętać, iż nie mogą mijać się z prawdą. Krzywoprzysięstwo jest karalne.

Irmina

Komentarze (3)

pati25

7 lat temu

Rozwód rodziców jest dla dzieci strasznym przeżyciem.
Dochodzi nawet do tego,że dziecko obwinia siebie o to.Sądzi,że utraci miłość rodzica.Wystarczy porozmawiać z dzieckiem,wytłumaczyć mu,że to nie przez niego rodzice się rozwodzą.I nadal będą go kochać,będą nadal jego mamą i tatą mimo,że nie będą mieszkać razem

stazyz

7 lat temu

Niestety dorośli już tacy są, wielkie, egoistyczne dzieciaki, które w swym zacietrzewieniu, zapominają o swoich pociechach. A one nic nie rozumiejąc, obwiniają się trudną sytuacją rodziców… często przez całe życie:\ A przecież wystarczy normalnie po ludzku rozwiązywać swoje problemy, rozmawiać aby uzyskać jakiś dobry kompromis. No, ale to już wymaga odrobinę chęci i zrozumienia, co często jest obce dla dwojga rozżalonych, rozwodzących się dorosłych:|

drobina

7 lat temu

Rozwód rodziców, to najczęściej dramat w życiu dziecka i to ono najbardziej na tym cierpi. Rodzice rzadko kiedy potrafią się dogadać co do opieki nad dzieckiem, które w trakcie rozwodu staje się kartą przetargową.

Zostaw komentarz