cwiczenia-w-domu-czy-w-fitness-klubie

Dbanie o dobrą formę fizyczną jest ważne dla wielu z nas. Nie zawsze jednak potrafimy dobrze wybrać miejsce do ich wykonywania.

Niezbędna aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia, który prowadzi wiele z nas, niejako wymusza na nas wprowadzenie do codziennych aktywności odpowiedniej dawki ćwiczeń. Kiedyś ludzie żyli aktywniej, wiele osób wykonywało prace fizyczne, rzadziej poruszało się samochodami, telewizja była tylko dodatkiem do codziennych zajęć a internetu po prostu nie było w domach. Dlatego też społeczeństwo było zdecydowanie szczuplejsze niż teraz. Niestety wraz z postępem cywilizacyjnym ruszamy się coraz mniej i co za tym idzie, kilogramów nam raczej przybywa niż ubywa.

Aby zachować nasze ciało w dobrej formie, powinno się prowadzić jak najaktywniejszy tryb życia. Jeżeli mamy typowo siedzącą pracę i poruszamy się na co dzień samochodem czy autobusem, konieczne jest wprowadzenie do planu dnia odpowiedniej dawki ćwiczeń. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń 5 razy w tygodniu po 30 minut (o lekkiej intensywności) lub 3 razy w tygodniu po 20 minut (duża intensywność). Przy wyborze ćwiczeń należy się kierować zarówno preferencjami co do ich rodzaju, jak i stanem zdrowia. W przypadku problemów z układem ruchu, najlepiej wybór formy zajęć skonsultować z lekarzem.

Ćwiczenia w domu

Gdy już określimy jaka forma ćwiczeń nas interesuje, należy zastanowić się, gdzie będziemy je wykonywać.

W ostatnich miesiącach szczególnie popularne są ćwiczenia w domu. Już w latach 90 bardzo popularne były programy Marioli Bojarskiej-Ferenc, która w Telewizji Polskiej uczyła Polki jak ćwiczyć aerobik czy pilates. Plusem tego typu zajęć, jest oszczędność czasu. Nie trzeba dojeżdżać do fitness klubu, przebierać się w nim, wracać do domu. Ćwiczenia możemy wykonywać we własnym mieszkaniu, w przerwie pomiędzy innymi zajęciami. Jest to szczególnie korzystne dla Pań, które zajmują się w domu małym dzieckiem, bo ćwiczenia są w stanie wykonywać w przerwie gdy maluch śpi.

Małgorzata Ptak