Cukrzyca

Białka w diecie cukrzyka

bialka-w-diecie-cukrzyka

Każdy diabetyk wie, że w codziennej diecie ważne jest liczenie ilości spożywanych węglowodanów, białek i tłuszczów. Trzymając się ściśle diety, można zachować optymalną masę ciała.

Białko w cukrzycy

Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia zaktualizowali normy żywienia, które określają zalecaną dzienną porcję spożycia białka. W najnowszych opracowaniach możemy znaleźć wzmiankę o tym, iż zarówno kobiety, jak i mężczyźni po 19. roku życia powinni spożywać 0,9 g/kg masy ciała. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne rekomenduje aby stosunek białka roślinnego do białka zwierzęcego wynosił co najmniej 1 do 1. Warto pamiętać, iż do tych zaleceń należy podchodzić elastycznie, ponieważ niektóre choroby wymagają ograniczenia podaży protein. Lekarz powinien poinformować pacjenta, ile wynosi w jego przypadku zalecana dzienna porcja białka. Komponując posiłki, należy uwzględnić zawartość protein w poszczególnych artykułach spożywczych.

Prawidłowa masa ciała

W celu obliczenia prawidłowej masy ciała należy skorzystać ze wzoru na wskaźnik masy ciała (BMI). Z przeprowadzonych badań wynika, iż prawidłowy wskaźnik BMI waha się od 18,5 do 24,9.

Dieta dla diabetyków

W celu utrzymania prawidłowej masy ciała należy uważnie dobierać produkty spożywcze. Zaleca się pieczywo niskobiałkowe. Z kolei kasze, ryż, makarony i płatki śniadaniowe można spożywać, ale w ich przypadku warto zachować umiar. Jednocześnie należy zrezygnować z serów żółtych, pleśniowych i topionych, ponieważ oprócz białka zawierają dużo tłuszczów nasyconych, które sprzyjają miażdżycy. Diabetycy mogą spożywać ziemniaki, ale powinni pamiętać, iż są one kaloryczne. Osobom, które borykają się z cukrzycą, zaleca się awokado, ponieważ ten owoc charakteryzuje się niewielką zawartością cukru.

Arek

Komentarze (2)

pati25

10 lat temu

Ważne informacje dla cukrzyków.Aby zadbać o prawidłową masę ciała podczas tej choroby powinni wiedzieć jaka musi być prawidłowa dieta

drobina

10 lat temu

Ten artykuł diabetycy (i nie tylko oni) powinni sobie wziąć do serca. Przy tej podstępnej chorobie przestrzeganie prawidłowej diety jest bardzo ważne.

Zostaw komentarz