Czym jest stan przedcukrzycowy

Stan przedcukrzycowy dotyczy najczęściej osób pomiędzy czterdziestym piątym a pięćdziesiątym piątym rokiem życia. Cukrzyca to choroba, która często bardzo długo nie daje typowych objawów, jest natomiast podstępna i bardzo niebezpieczna. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, czym dokładnie jest stan przedcukrzycowy i dlaczego powinno się go leczyć.

Stan przedcukrzycowy – czym dokładnie jest?

W Polsce na cukrzyce choruje kilka milionów Polaków, przy czym część z nich jeszcze nie jest tego świadoma. Najczęściej występującą odmianą tej choroby jest cukrzyca typu drugiego. Szacuje się, że ze wszystkich chorych aż 90% cierpi właśnie na tę odmianę. Aż jedna trzecia może nie być świadoma tego, że występuje u niej stan przedcukrzycowy.

Mówiąc o stanie przedcukrzycowym mamy na myśli zaburzenia poziomu cukru we krwi, które po kilku latach występowania mogą przekształcić się w cukrzycę. Szansa ta wzrasta w zasadzie do stu procent jeżeli w odpowiednim momencie nie podejmiemy odpowiednich kroków w celu unormowania poziomu cukru we krwi. Niestety bez badań diagnostycznych nie da się jednoznacznie stwierdzić czy cierpimy na stan przedcukrzycowy. Ponieważ zagrożenie jest realne warto regularnie odwiedzać poradnie w celu profilaktycznych badań. Na ich podstawie lekarz oceni czy jesteśmy w grupie zagrożonej cukrzycą.

Jak dokładnie diagnozuje się stan przedcukrzycowy?

Ponieważ sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy cierpimy na stan przedcukrzycowy w celu jego zdiagnozowania należy udać się do gabinetu lekarskiego. Pierwszym etapem diagnozy jest szczegółowy wywiad. Na stan przedcukrzycowy narażone są najbardziej osoby otyłe lub z nadwagą, prowadzące siedzący trym życia, cierpiące na nadciśnienie i nieprzestrzegające zdrowej diety. Jeżeli w naszej rodzinie występowały przypadki cukrzycy ryzyko choroby jest jeszcze większe. Następnie zostanie wykonane badanie stężenia glukozy na czczo. Stan przedcukrzycowy zostaje stwierdzony jeżeli wynik mieści się w przedziale między 100 a 125 mg/dl. Kolejnym badaniem jest doustny test obciążenia glukozy. Po wykonaniu tych badań lekarz będzie miał pewność czy pacjent cierpi na stan przedcukrzycowy. Profilaktyka jest istotna ze względu na to, że objawy mogą być niespecyficzne.

Po pozytywnej diagnozie. Jak leczyć stan przedcukrzycowy?

Ponieważ nieleczony stan przedcukrzycowy prowadzi do cukrzycy, dlatego po uzyskaniu pozytywnej diagnozy należy podjąć kroki w celu jego zwalczenia. Istotnym elementem powrotu do zdrowia jest  dbanie o zdrową i zbilansowaną dietę. Powinna ona polegać na ograniczeniu kaloryczności posiłków oraz zmianie nawyków żywieniowych na zdrowsze. Pomoże to zredukować masę ciała, której nadmiar sprzyja cukrzycy. Istotna jest także aktywność fizyczna, która nie tylko pomaga spalać kalorie, ale także dotlenia organizm i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Takie działania z reguły pomagają przywrócić prawidłowy poziom glukozy we krwi. Jeżeli jednak okażą się niewystarczające, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne, które pomoże nam zupełnie zlikwidować stan przedcukrzycowy.

Więcej informacji o stanie przedcukrzycowym znajdziesz na stronie https://diabetyk24.pl/blog-section/co-to-jest-stan-przedcukrzycowy