Psychologia W głąb siebie

Wpływ estrogenów na pamięć – badania psychologiczne

wplyw-estrogenow-na-pamiec-badania-psychologiczne

Wpływ estrogenów na funkcjonowanie psychiczne i sprawność przebiegu procesów poznawczych badany był przez naukowców wielokrotnie i przyniósł kilka przełomowych odkryć.

Żeńskie hormony moderują głównie funkcje pamięci, dlatego na początek krótkie omówienie tego zagadnienia.

Pamięć

W psychologii pamięć zdefiniowana jest ogólnie jako proces składający się z kilku faz, takich jak rejestrowanie bodźców, ich przechowywanie, i odtwarzanie. Jednakże występują tutaj znaczne różnice indywidualne, co oznacza, że każdy z nas ma własny odmienny, poziom tej zdolności.

Pamięć nie jest zjawiskiem uniwersalnym. Na podstawie licznych badań udało się badaczom pogrupować tę zdolność w zależności od pewnych czynników.

  • W zależności od tzw. zdolności specyficznych możemy wyróżnić pamięć wzrokową, przestrzenna, słuchową etc.
  • Ze względu na czas przechowywania informacji w zasobach pamięci – wyróżniamy pamięć sensoryczną, krótka i trwałą.
  • Jeśli zaś chodzi o zdolność zwerbalizowania śladu pamięciowego mamy pamięć deklaratywną i niedeklaratywną (pamięć czynności np. jazdy na rowerze).

Pierwsze badania

Pierwsze ze znanych badań dotyczących wpływu estrogenów na procesy poznawcze zostały przeprowadzone na Uniwersytecie w Michigan (USA) i dowiodły, że przyjmowanie estrogenów przyczynia się do poprawy pamięci przestrzennej u kobiet w wieku menopauzalnym, wczesnym etapie rozwoju choroby Alzheimera, jak również chroni je chroni przed udarem mózgu.

Joanna P.

Wpływ estrogenów na funkcjonowanie psychiczne i sprawność przebiegu procesów poznawczych badany był przez naukowców wielokrotnie i przyniósł kilka przełomowych odkryć.

W grupie badawczej, w której kobiety przez kilka lat stosowały hormonalną terapię zastępczą, bazującą na estrogenach- wynik w koncentracji uwagi (zdolność do wyłowienia bodźca znaczące spośród innych, które nie mają znaczenia z perspektywy rozwiązywanego działania)* okazała się wyższa*. Rola estrogenów jest tak ważna, ponieważ ów hormon zawiera w sobie substancje odżywcze dla komórek nerwowych mózgu.

Kora mózgowa

Z drugiej jednak strony dysponujemy wynikami badań, które dowiodły zależność pomiędzy zbyt dużym stężeniem estrogenów we krwi, a obniżeniem funkcjonowania zdolności psychicznych, ulokowanych w korze. Kora mózgowa jest bowiem strukturą o dużej liczbie receptorów estrogenowych, które moderują niektóre funkcje psychologiczne.

Naukowcy z USA (Uniwersytet w Illinois) odkryli, że podwyższony (w stosunku do normalnego) poziom estrogenów we krwi pogarsza funkcjonowanie pamięci krótkotrwałej. Stąd tak ważne jest, aby bardzo indywidualnie i profesjonalnie podchodzić do zagadnienia hormonalnej terapii zastępczej, po to, aby uzyskać z niej same korzyści, eliminując zagrożenia i efekty uboczne.

Joanna P.

Wpływ estrogenów na funkcjonowanie psychiczne i sprawność przebiegu procesów poznawczych badany był przez naukowców wielokrotnie i przyniósł kilka przełomowych odkryć.

Hormony pomagają w zachowaniu sprawności umysłowej

Najnowsze, choć nie do końca jeszcze zweryfikowane badania zdają się potwierdzać, iż kobiety przyjmujące estrogeny dłużej zachowują sprawność umysłową. Amerykańska badaczka A.L Paganini- Hill wykazała w badaniu epidemiologicznym, że kobiety poddane terapii estrogenowej po menopauzie zapadają na chorobę Alzhaimera 40 procent rzadziej w porównaniu do grupy kontrolnej nie przyjmującej hormonów.

Warto także na koniec dodać, że estrogeny wpływają także na wiele innych funkcji psychicznych takich jak: empatia, wrażliwość społeczna, dobre zorganizowanie, skuteczność, wydajność. Ich przyjmowanie obarczone jest także ryzykiem niektórych chorób somatycznych – decyzja o rozpoczęciu terapii musi być przemyślana, a co najważniejsze dobrze skonsultowana z lekarzem prowadzącym, ponieważ ich działanie zawsze będzie indywidualną sprawą organizmu kobiety.

Joanna P.

Komentarze (6)

elle@elle

8 lat temu

ja mam troche podwyzszone estrogeny a pamiec dobra zarowno wzrokowa jak i ze sluchu dobrze sie ucze,to chyba dlatego ze jestem leworeczna i obie półkule intensywnie pracuja

summer

12 lat temu

Nie no pati – to już jest kopanie leżącego – przecież linet zzielenieje z zazdrości, że Ty bierzesz, a ona nie może;)))

linet

12 lat temu

Przygnębił mnie ten artykuł:( Ponieważ nie będę mogła przyjmować estrogenów, to grozi mi wiele przykrych konsekwencji, od osłabienia aż do utraty pamięci , szczególnie po zawarciu znajomosci z panem Alzh. A poza tym tyle następstw psychicznych: uszczerbek na wrażliwości, skuteczności, wydajności, dezorganizacja życia, nie mówiąc już o chorobach somatycznych:( Ratunku!

Zostaw komentarz