Psychologia W głąb siebie

Wiosenne porządki w głowie

wiosenne porządki w głowie

Wiosna to czas wielkich zmian. Robimy porządki w garderobach, ogrodach i domach. A co z naszym wnętrzem? Wiosna to też dobry czas na porządki w głowie.

Wiosenne przesilenie

Wszystko dookoła zaczyna rozkwitać, ludzie wydają się tacy szczęśliwi, wszyscy chętnie wychodzą na ulice, garną się do sportu i aktywności. A Ty? Czujesz, że nie możesz sobie poradzić sama ze sobą. Powinnaś czuć tą wiosenną energię, a zamiast tego jesteś zmęczona, rozdrażniona i najchętniej w ogóle nie wychodziłabyś z domu. Wbrew pozorom nie jesteś w tym uczuciu osamotniona. Oto dopadła Cię wiosenna depresja, zwana też wiosennym przesileniem lub depresją sezonową. Nie musisz się jednak od razu zamartwiać, że wpadłaś w poważną chorobę. Może to być po prostu duże obniżenie nastroju, z którego łatwo się jest wydostać. Wystarczy lekko posprzątać dookoła… swojego życia.

Posprzątać myśli

Paradoksalnie, czas wiosennego przesilenia może mieć bardzo pozytywne skutki. Obniżenie nastroju i poczucie braku psychicznego komfortu prowadzi do intensywnego zastanawiania się nad swoim życiem. Może warto wreszcie coś zmienić? Może wiosna to dobry czas, aby posprzątać wszystkie swoje sprawy i poukładać myśli w głowie? Zamiast bezproduktywnie się zamartwiać, zrób listę rzeczy, które pomogą uporządkować i odświeżyć Twoje życie i relacje z innymi. Co wreszcie trzeba dokończyć, z kim się pogodzić, kogo odwiedzić? Jakie cele chcesz dalej realizować? Zacznij od tych punktów, które najłatwiej wykonać, a zobaczysz, że reszta pójdzie już gładko!

M. Witczak

Wiosna to czas wielkich zmian. Robimy porządki w garderobach, ogrodach i domach. A co z naszym wnętrzem? Wiosna to też dobry czas, aby uporządkować swoje życie i poukładać wszystko od nowa w naszych głowach.

Wiosenne postanowienia

Nie tylko w nowym roku można robić sobie postanowienia. Każdy moment jest dobry, aby spróbować zmienić coś w swoim życiu. Zwłaszcza wiosną jest łatwiej zacząć coś od nowa. Przyroda budzi się do życia, więc to dobry czas na rozwijanie się razem z nią. Postanowienia mogą dotyczyć zarówno życiowych planów, jak i zupełnie prozaicznych, codziennych czynności. Bardzo dobrym wiosennym postanowieniem może być rozpoczęcie codziennej gimnastyki, rzucenie palenia albo przejście na zbilansowaną dietę. Wszak nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele mieszka również zdrowy duch.

Codzienna dawka energii, jaką jest wykonywanie zaplanowanych czynności, dodaje skrzydeł i sprawia, że zaczynasz podchodzić pozytywniej do każdej sprawy.

Nic nie przychodzi od razu, tak samo porządkowanie umysłu po zimowej stagnacji. Możesz zakwitnąć na wiosnę, jeśli tylko włożysz w to odrobinę wysiłku i dasz sobie trochę czasu, by uporządkować wszystkie swoje sprawy.

M. Witczak

Komentarze (7)

pati25

10 lat temu

Słuszne stwierdzenie „wiosna to też dobry czas, aby uporządkować swoje życie i poukładać wszystko od nowa w naszych głowach”
Mnie to stwierdzenie nie dotyczy.Życie i wszystko mam poukładane i nie muszę robić tego ponownie

filodendron

10 lat temu

Bardzo mądry artykuł, myślę że pomoże wielu ludziom wyjść z wiosennej depresji i dostrzec ważne sprawy, które mamy do załatwienia. Z wiosną,gdy zaczynamy wszystko od nowa może tym razem uda się nam zacząć lepiej przemiany ,niż to było rok temu.

pauzka

10 lat temu

To zjawisko mnie też nie dotyczy, zawsze wiosną dostaję takiego powera,
ba ! już na przedwiośniu czuję ten cudowny przypływ energii,bardzo
lubię to uczucie wyczekiwania na wiosnę , kiedy na każdym spacerze z psem
” szukam wiosny ” !

drobina

10 lat temu

Wiosenne przesilenie? Nie dam się! U mnie jest to raczej wiosenne nasilenie energii. W powyższym artykule jest cudowna rada na smutki i troski:
„Zamiast bezproduktywnie się zamartwiać, zrób listę rzeczy, które pomogą uporządkować i odświeżyć Twoje życie i relacje z innymi. Co wreszcie trzeba dokończyć, z kim się pogodzić, kogo odwiedzić?”

Zostaw komentarz