Life Style Psychologia

Dojrzała kobieta – czyli jaka?

dojrzala-kobieta-czyli-jaka

Co to znaczy być dojrzałą kobietą? Czy istnieje definicja dojrzałości i czy jest jakaś sztywna granica, która ją wyznacza? Jaka naprawdę jest kobieta dojrzała?

Schematycznie o kobiecie dojrzałej

Narosło wiele stereotypów i wymagań wokół tego pojęcia. Kiedy zamkniemy oczy i pomyślimy o typowej „kobiecie dojrzałej”, co zobaczymy? Zadbaną, dobrze ubraną 40-50latkę (wiek nieokreślony, w końcu dzięki kosmetykom, diecie, zdrowemu trybowi życia i aktywności fizycznej, nawet pięćdziesięciolatka może wyglądać dziesięć lat młodziej!), uśmiechniętą, pewną siebie, która wie, czego chce i wreszcie zaczyna żyć pełnią życia. Kobietę sukcesu, o ustabilizowanej sytuacji życiowej. Czy ten stereotyp, pielęgnowany przez reklamy i kolorowe magazyny, ma w ogóle odbicie w rzeczywistości?

Być kobietą, być kobietą… dojrzałą

Niełatwo jest być dojrzałą kobietą. Niełatwo wpasować się w stereotyp, który mówi nam, że wreszcie mamy żyć pełną piersią, mieć ustabilizowaną sytuację życiową, rozwijać się i przeżywać drugą młodość. Kobieta dojrzała to kobieta o wielu twarzach. Musi borykać się z wewnętrznymi rozdarciami i pęknięciami. Kobieta dojrzała już wie, że życie nie jest łaskawe i nie układa się tak, jakbyśmy tego chciały – ale wciąż ma odwagę mieć marzenia. Dużo już doświadczyła, poznała życie i dokonała wielu wyborów, często trudnych i gorzkich.

M. Witczak

Co to znaczy być dojrzałą kobietą? Czy istnieje definicja dojrzałości i czy jest jakaś sztywna granica, która ją wyznacza? Jaka naprawdę jest kobieta dojrzała?

Dojrzała kobieta metaforycznie

To dojrzały owoc o nie zawsze pięknej, aksamitnej skórce, lecz zawsze o ciekawym, smacznym wnętrzu. Jednak trzeba pamiętać, że niektóre owoce można zjeść tylko raz. Kobietę dojrzałą można też przyrównać do wina – im starsze, tym ma szlachetniejszy smak. Znawcy win dobrze wiedzą, że każde ma swoją niepowtarzalną historię i smakuje inaczej. Jedne są słodkie, inne cierpkie i trzeba nauczyć się je smakować i doceniać ich bogaty, głęboki bukiet.

Dojrzałość nie zależy od wieku. To konsekwencja własnych wyborów, doświadczeń, przemyśleń i emocji. Świadomość ograniczeń, problemów i celów. A także odwaga spełniania swoich marzeń, wzięcia życia we własne ręce i gotowość na zmiany.

M. Witczak

Komentarze (9)

elle@elle

6 lat temu

ciekawy artykuł,zwlaszcza stwierdzenie,ze dojrzale sa po przejsciach i wyborach,to madre stwierdzenie,sama tego doswiadczylam

serenada0

7 lat temu

Dojrzałość psychiczna nie wyklucza odrobinę szaleństwa , a wręcz przeciwnie , znamy granice , ryzykujemy ale rozsądnie , przede wszystkim znamy swoją wartość i ja to lubię:-X

flinta_13

9 lat temu

moim zdaniem kobieta dojrzala jest po wielu doswiadczeniach zyciowych (umysł) a takze fizycznie jej stan skóry mówi nam o oznakach starzenia.

pauzka

9 lat temu

Czy jest jakaś granica między tymi pojęciami, kiedy jestem dojrzała a kiedy
jeszcze nie ? To odczucie bardzo subiektywne, dojrzałość w sensie
biologicznym nastąpiła nieodwołalnie, ale z dojrzałością emocjonalną bywa
nadal różnie. Czasem wbrew rozsądkowi ,chce się ,,zaszaleć”, nie zważając
na metrykę.

pati25

9 lat temu

Ciekawy artykuł.Jest on zgodny z pojęciem kobiety dojrzałej.Takiej,która „już doświadczyła, poznała życie i dokonała wielu wyborów, często trudnych i gorzkich”.Taka kobieta jest uważana za bardziej doświadczoną przez życie i często doradza np swoim dzieciom

hallina

9 lat temu

Ja też bardzo lubie to porównanie,zawsze mówię,że ci,którzy lubią tylko truskawki nigdy nie zaznają rozkoszy smakowania winogron,a przecięż one są pyszne

drobina

9 lat temu

Nigdy nie jest za późno na dokonanie właściwych wyborów. Czasami potrzeba odwagi i odrobiny szaleństwa, żeby wziąć sprawy w swoje ręce. Podoba mi się porównanie dojrzałej kobiety do wina – jest jak najbardziej słuszne.

filodendron

9 lat temu

W pełni zgadzam się z tym artykułem.”Świadomość ograniczeń,problemów i celów.A także odwaga spełniania swoich marzeń,wzięcia życia we własne ręce i gotowość na zmiany.”Ja chociaż jestem bojaźliwą kobietą, po 40 -tce odważyłam się i nie żałuję.Ale ,żeby się odważyć trzeba być trochę szalonym.Bo ryzyko jest bardzo duże.

Zostaw komentarz