Poradnik pacjenta Profilaktyka

Problem z refundacją leków przeciwbólowych dla chorych na raka

problem-z-refundacja-lekow-przeciwbolowych-dla-chorych-na-raka

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Badania Bólu wystosował protest do Ministra Zdrowia dotyczący refundacji leków przeciwbólowych stosowanych w chorobie nowotworowej. Protest dotyczy niekorzystnych zmian na liście leków refundowanych, które dotkną pacjenta cierpiącego z powodu bólu nowotworowego.

Ministerstwo zapowiadało, że leki przeciwbólowe dla pacjentów onkologicznych będą refundowane, sprzedawane za niewielką opłatą ryczałtową. Jednak w aktualnej liście refundacyjnej leki te mają bardzo zróżnicowane ceny w zależności od rodzaju i dawki, co ma bardzo istotne znaczenie dla pacjentów. Ponadto leki opioidowe posiadające większą dawkę substancji czynnej posiadają dużo niższą odpłatność niż leki z mniejsza dawką jak np. OxyContin (dawka 80mg – 6,83 zł, dawka 20 mg – 46,66 zł)! Fundacja przyłącza się do protestu i prosi o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji powodującej, że pacjenci nie są traktowani jednakowo i mogą być poszkodowani w wyniku podjętych zmian.

Stanowisko w tej sprawie zajęło także Polskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej bardzo negatywnie oceniając wprowadzone zmiany. Zarząd Towarzystwa również zwrócił się do Ministra Zdrowia o korektę w dostępności silnych leków przeciwbólowych.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej w imieniu środowiska lekarskiego świadczącego opiekę paliatywną bardzo liczy na interwencyjne i należne poprawki w liście leków refundowanych 2012 aby poprawić ważną kwestię dostępności leków opioidowych w leczeniu dotkliwego bólu u chorych na nowotwór oraz przewlekłego bólu nienowotworowego.

Uważamy, że wiele z tych kuriozalnych decyzji MZ i zapisów w liście jest spowodowana błędami merytorycznymi, kompetencyjnymi i niezrozumieniem specyfiki leczenia opioidami. Wobec tego proponujemy, by zmiany były dokonane przez zespół ekspertów, w tym konsultanta krajowego i powinny być następstwem ocen wypracowanych przez te zespoły.

wygrajmyzdrowie.pl

Komentarze (3)

flinta_13

8 lat temu

ZA co płacimy składki NFZ?? skoro nie ma już refundowanych leków?… co będzie jeśli nas spotka taki los jak chorych na raka? sama mysl, przeraża mnie;/ choroba nie wybiera! ;/

drobina

8 lat temu

Nie wiem, czy kiedykolwiek nadejdzie taki dzień kiedy wreszcie nie będziemy mieli powodu narzekać na Ministerstwo Zdrowia i w ogóle na Służbę Zdrowia. Chyba jest to najbardziej nieuleczalna choroba w naszym kraju.

Zostaw komentarz