weze-w-garniturach

Z psychopatami możemy spotkać się na każdym szczeblu społecznym, najlepszym sposobem uchronienia się przed ich destrukcyjnym wpływem jest znajomość ich sposobów działania i zwykła ostrożność.

Sygnały ostrzegawcze

Twój nowy znajomy/a wywiera na Ciebie zaskakująco intensywny wpływ? Jesteś pod wielkim wrażeniem jego/jej promiennego uśmiechu i hipnotyzującego spojrzenia? Czujesz się trochę przytłoczona, a jednocześnie obezwładniona jego/jej urokiem osobistym? Czas zastanowić się nad tym, co się właściwie dzieje. Zamknij oczy i zacznij bacznie SŁUCHAĆ tego, co dana osoba mówi, nie daj się zwieść barwnym pozorom.

Kontakt wzrokowy jest ważnym narzędziem służącym do dominacji i kontroli. Wiele ofiar psychopatów opisywało ich charakterystyczne spojrzenie, dużo bardziej intensywne niż to występujące w standardowych kontaktach interpersonalnych.

Oczy szeroko otwarte

Spotykając na swojej drodze nowych ludzi zachowaj ostrożność. Psychopaci są niezwykle sprawni w kreowaniu korzystnego pierwszego wrażenia. Autoprezentacja to normalne ludzkie zachowanie, jednak osoby z tym zaburzeniem osobowości wykorzystują wszystkie swoje realne i wymyślone atuty, żeby omotać Cię pajęczyną uroku osobistego, a potem wykorzystać do własnych celów. Próbujmy weryfikować nowych znajomych i to co mówią. Podpytajmy o relacje rodzinne, miejsce zamieszkania i zatrudnienia. Większość psychopatów będzie odpowiadała na takie pytania wymijająco i niespójnie, to powinno w nas wzbudzić poważne podejrzenia. Trzeba być podwójnie i potrójnie ostrożnym w momencie, kiedy nowy i niezwykle uroczy znajomy namawia nas na jakiekolwiek przedsięwzięcia finansowe. Wielką pomocą w dociekaniu prawdy jest Internet, wpisz dane znajomego w wyszukiwarkę i zobacz, co mówią o nim źródła internetowe. Mimo, że te zabiegi mogą się wydać przesadzone, to lepiej dmuchać na zimne i obudzić w sobie paranoiczną stronę osobowości, niż potem cierpieć z powodu wyrachowanych zachowań psychopaty. Oni nie będą mieli żadnych skrupułów, żeby Cię wykorzystać i zranić.

Sytuacje wysokiego ryzyka

Psychopaci mają swoje ulubione „żerowiska”. Są to na przykład portale internetowe dla samotnych, lokale rozrywkowe, lotniska etc. Czyli takie miejsca, w których człowiek pojawia się w pojedynkę, szuka towarzystwa, rozrywki i przygody. W takich sytuacjach jesteśmy często zdezorientowani i czujemy się samotni. Psychopata potrafi wypatrzyć w tłumie pasażerów, czy też uczestników potańcówki osobę szczególnie zagubioną, to będzie jego ofiara. „Zarzucanie sieci” zaczyna się zwykle od jakiejś drobnej przysługi, takiej jak pomoc w niesieniu bagażu, jest to pretekst do nawiązania znajomości, która szybko okazuje się być destrukcyjna dla jednej z uwikłanych w nią osób.

Poznaj samą siebie

Psychopaci żerują na naszych słabościach, warto więc znać swoje „pięty achillesowe” i być ostrożnym wobec każdego, kto próbuje je wykorzystać. Pogłębiaj swoją samoświadomość. Jesteś łasa na komplementy? Uważaj na pochlebców. Wzruszają Cię niedojrzali panowie, którym trzeba matkować? Bądź ostrożna w ich towarzystwie. Lubisz ryzykowne przedsięwzięcia finansowe? Uważaj na uroczego znajomego, który snuje przed Tobą wizję szybkiego pomnożenia majątku.

Wszystkie te porady mogą pomóc w uniknięciu nawiązania relacji z psychopatą, co jednak zrobić, gdy na to zaburzenie osobowości cierpi jedna z najbliższych Tobie osób, mąż lub dziecko? Gdy na uniknięcie kontaktu jest niemożliwe?

O tym w dalszej części artykułu.

Zainteresowanym tematem polecam książkę „Psychopaci są wśród nas” Roberta D. Hare

Artykuły powiązane:

cz. 1 Kim jest psychopata

Janis