ABC Zdrowia Porady Zdrowie

Jak zmienić styl życia na zdrowszy?

jak-zmienic-styl-zycia-na-zdrowszy

Każdy chciałby żyć zdrowiej – ale to nie takie proste. Szczególnie, gdy na co dzień z telewizyjnego ekranu o walorach młodości i witalności przypominają nam ludzie młodzi, zdrowi, uśmiechnięci, pełni energii. Ale chyba jeszcze bardziej działa na nas fakt, że naszym znajomym się udało.

Skoro oni potrafili to i ja też mogę – czym się od nich różnię? Jednak dokonywanie zmian w swoim stylu życia, do którego się przyzwyczailiśmy wcale nie jest takie proste. Wymaga sporo odwagi, wysiłku i jest związane z niewiadomą – czy aby na pewno nam się uda. Z tą stresogenną sytuacją radzą sobie osoby o wielkiej determinacji, które potrafią z uporem dążyć do celu.

Zazwyczaj każdy, komu się udało dokonać zmiany stylu swego życia, przechodzi następujące etapy:

1.etap przedwstępny – nie chcę żadnych zmian czyli stan, w którym może nie jest nam dobrze, ale boimy się cokolwiek zmienić, żeby nie było gorzej;

2.etap rozważania – myślę o zmianach, zaczynamy myśleć o zmianach często za późno, dopiero gdy np. lekarz zwróci nam uwagę na podwyższony poziom cholesterolu itp., kiedy zderzymy się z niemiłymi faktami zaczynamy sobie postanawiać – najpierw jak ograniczyć słodycze lub rzucić palenie, albo od nowego tygodnia, miesiąca czy roku zapisać się na zajęcia ruchowe do fitness clubu, ale postanowić jest łatwo – trudniej jest wytrwać w decyzji;

3.etap przygotowania – jestem gotowy/-a do wprowadzenia zmian; aby nasza decyzja o zmianie stylu życia była skuteczna warto się do zmiany przygotować – tzn. zasięgnąć informacji z różnych źródeł jak to skutecznie robić (np. co oznacza zdrowe odżywianie, jak zdrowo gotować, jakich składników unikać, a które są obowiązkowe).

Przygotowując się do zmiany stylu życia czasami trzeba zainwestować. Żeby uprawiać nordic walking trzeba kupić sobie kijki i strój sportowy. Jeżeli chcemy zdrowo gotować to może warto kupić sobie nowe garnki do gotowania bez tłuszczu, soli itp. Inwestycji nie należy się obawiać – to pierwszy krok do zmian, dzięki drogim inwestycjom łatwiej będzie nam wytrwać w swoim postanowieniu, sami siebie musimy bowiem przekonać, że zakup był przemyślany i ma czemuś służyć – warto więc „pójść za ciosem” i z niego korzystać na co dzień, by nie mieć świadomości wyrzucania pieniędzy.

4.etap działania – wykonanie pewnych zmian; każda faktyczna, nawet niewielka zmiana stylu życia na bardziej zdrowy to sukces – to trzeba sobie jasno powiedzieć! dlatego kolekcjonujmy sukcesy, niech tworzą jak najdłuższą listę, nawet te w mikro skali
5.etap utrzymywania – regularne praktykowanie; dokonane pozytywne zmiany zachowań antyzdrowotnych na prozdrowotne trzeba utrzymać – i to do końca życia; to najtrudniejszy etap, ale tylko w swej początkowej fazie; warto nagradzać się za sukcesy, które polegają na długości w wytrzymaniu w swym postanowieniu np. już sześć miesięcy regularnie spaceruję.

Nigdy nie jest za późno, aby zmienić złe nawyki, które rujnują nasze zdrowie. Warto próbować, ponieważ stawka jest wysoka – to zdrowe i szczęśliwe życie.

Jakie czynniki z pewnością ułatwiają przeobrażenia w stylu życia?

  • jasne określenie możliwego do zrealizowania celu;
  • zaplanowanie realnego, bezpiecznego sposobu dojścia do celu;
  • dokonywanie samokontroli;
  • umiejętne zarządzanie czasem;
  • wsparcie ze strony rodziny, najbliższych;
  • wsparcie specjalistów z dziedziny zdrowego stylu życia.

dr Paweł F. Nowak

Komentarze (5)

pati25

11 lat temu

To prrawda,że na zmianę naszego stylu życia ktoś lub coś ma wpływ.W moim przypadku na zmianę miał też wpływ ten portal.Po przeczytaniu artykułów o zdrowiu,o odżywianiu staram się jeszcze bardziej niż dotychczas dbać o prawidłowe odżywianie.Ograniczam niektóre pokarmy.Więcej się też ruszam,ćwiczę.

babka

11 lat temu

Odniosłam malutki sukcesik, a mianowicie jestem obecnie w etapie 4 i jestem niezmiernie z tego dumna. Ta zmiana długo we mnie dojrzewała i dzięki Wam czyli portalowi menopauza.pl i dzięki Menóweczkom ruszyłam z tymi zmianami. Dzielnie się trzymam i niezmiernie się cieszę.

pati25

13 lat temu

Włśnie wtedy zmieniamy styl życia kiedy jesteśmy do tego zmuszeni poprzez różne sytuacje o których mowa w etapie rozważania.Wcześniej nie zwracamy na to uwagi.Prowadzimy taki styl życia jaki nam odpowiada i do którego się przyzwyczailiśmy.Potem staramy się go zmienic i nie zawsze nam się udaje.

irysek7

13 lat temu

Jak zmienić styl życia? Myślę, że trzeba mieć do tego bardzo silną motywację. Większość z nas doskonale wie jakie zachowania nie służą zdrowiu a mimo to dajemy upust swoim przyjemnościom i np. jemy zbyt dużo słodyczy, za mało się ruszamy.
Ja akurat potrzebowałam silnego bodźca by zacząć bardziej o siebie dbać. (tym „kopem” była miłość :))) Swego czasu przekonałam się na własnej skórze, że zakochani potrafią żyć niemal tylko powietrzem 😉

Zostaw komentarz