jak-zmienic-styl-zycia-na-zdrowszy

Każdy chciałby żyć zdrowiej – ale to nie takie proste. Szczególnie, gdy na co dzień z telewizyjnego ekranu o walorach młodości i witalności przypominają nam ludzie młodzi, zdrowi, uśmiechnięci, pełni energii. Ale chyba jeszcze bardziej działa na nas fakt, że naszym znajomym się udało.

Skoro oni potrafili to i ja też mogę – czym się od nich różnię? Jednak dokonywanie zmian w swoim stylu życia, do którego się przyzwyczailiśmy wcale nie jest takie proste. Wymaga sporo odwagi, wysiłku i jest związane z niewiadomą – czy aby na pewno nam się uda. Z tą stresogenną sytuacją radzą sobie osoby o wielkiej determinacji, które potrafią z uporem dążyć do celu.

Zazwyczaj każdy, komu się udało dokonać zmiany stylu swego życia, przechodzi następujące etapy:

1.etap przedwstępny – nie chcę żadnych zmian czyli stan, w którym może nie jest nam dobrze, ale boimy się cokolwiek zmienić, żeby nie było gorzej;

2.etap rozważania – myślę o zmianach, zaczynamy myśleć o zmianach często za późno, dopiero gdy np. lekarz zwróci nam uwagę na podwyższony poziom cholesterolu itp., kiedy zderzymy się z niemiłymi faktami zaczynamy sobie postanawiać – najpierw jak ograniczyć słodycze lub rzucić palenie, albo od nowego tygodnia, miesiąca czy roku zapisać się na zajęcia ruchowe do fitness clubu, ale postanowić jest łatwo – trudniej jest wytrwać w decyzji;

3.etap przygotowania – jestem gotowy/-a do wprowadzenia zmian; aby nasza decyzja o zmianie stylu życia była skuteczna warto się do zmiany przygotować – tzn. zasięgnąć informacji z różnych źródeł jak to skutecznie robić (np. co oznacza zdrowe odżywianie, jak zdrowo gotować, jakich składników unikać, a które są obowiązkowe).

Przygotowując się do zmiany stylu życia czasami trzeba zainwestować. Żeby uprawiać nordic walking trzeba kupić sobie kijki i strój sportowy. Jeżeli chcemy zdrowo gotować to może warto kupić sobie nowe garnki do gotowania bez tłuszczu, soli itp. Inwestycji nie należy się obawiać – to pierwszy krok do zmian, dzięki drogim inwestycjom łatwiej będzie nam wytrwać w swoim postanowieniu, sami siebie musimy bowiem przekonać, że zakup był przemyślany i ma czemuś służyć – warto więc „pójść za ciosem” i z niego korzystać na co dzień, by nie mieć świadomości wyrzucania pieniędzy.

4.etap działania – wykonanie pewnych zmian; każda faktyczna, nawet niewielka zmiana stylu życia na bardziej zdrowy to sukces – to trzeba sobie jasno powiedzieć! dlatego kolekcjonujmy sukcesy, niech tworzą jak najdłuższą listę, nawet te w mikro skali
5.etap utrzymywania – regularne praktykowanie; dokonane pozytywne zmiany zachowań antyzdrowotnych na prozdrowotne trzeba utrzymać – i to do końca życia; to najtrudniejszy etap, ale tylko w swej początkowej fazie; warto nagradzać się za sukcesy, które polegają na długości w wytrzymaniu w swym postanowieniu np. już sześć miesięcy regularnie spaceruję.

Nigdy nie jest za późno, aby zmienić złe nawyki, które rujnują nasze zdrowie. Warto próbować, ponieważ stawka jest wysoka – to zdrowe i szczęśliwe życie.

Jakie czynniki z pewnością ułatwiają przeobrażenia w stylu życia?

  • jasne określenie możliwego do zrealizowania celu;
  • zaplanowanie realnego, bezpiecznego sposobu dojścia do celu;
  • dokonywanie samokontroli;
  • umiejętne zarządzanie czasem;
  • wsparcie ze strony rodziny, najbliższych;
  • wsparcie specjalistów z dziedziny zdrowego stylu życia.

dr Paweł F. Nowak