Kobieta w społeczeństwie Psychologia

W świecie księżniczki

księżniczka

Zastanawiałyście się kiedyś jak to jest być księżniczką? Żyć w pięknym zamku z księciem u bok? Na chwilę przenosimy marzenia z dzieciństwa, kiedy co druga mała dziewczynka pragnęła złotej korony. Zanurzamy się w świecie księżniczki i zestawiamy wyobrażenia z rzeczywistością.

Księżniczki są wśród nas

Księżniczki nie żyją tylko w bajkach i barwnych opowieściach. One istnieją naprawdę, żyją we współczesnym świecie, ale ich egzystencja nie zawsze prezentuje się tak, ja na kartach powieści. Wiele małych dziewczynek marzy o byciu księżniczką i spotkaniu księcia na białym koniu. Ale współczesne kobiety doskonale wiedzą, że nie warto bezczynnie czekać na księcia. Szkoda na to czasu i całego życia. W popkulturę wpisały się sylwetki księżniczek, które dość mocno zarysowały się w życiu kulturowo-społecznym. Mowa oczywiście o brytyjskim dworze, księżnej Dianie i księżnej Kate. Diana Spencer od początku wywoła burzę swoją obecnością w życiu nie tylko księcia Karola, ale całej rodziny królewskiej. Równie szybko skradła serce milionów. Mocno angażowała się w pomoc innym, zwłaszcza dzieciom i kobietom. Wyjeżdżała na misje i odwiedzała odległe zakątki, gdzie nie nosiła korony ani strojnych sukien. Diana pokazała zupełnie inne oblicze księżniczki, która nie boi się pracy, głodu i trudnych warunków. Tragiczna śmierć księżnej poruszyła cały świat. Jej burzliwe i barwne życie do dziś jest tematem wielu zainteresowanych.

Przed księżną Kate stały ogromne wymagania, ponieważ wszyscy oczekiwali godnej następczyni Diany. Wybranka księcia Williama ma z nią wiele wspólnego. Nie są jej obce działania charytatywne i zwyczajne życie, bez korony czy całego blichtru. Czujne media śledzą każdy krok Kate, jej stylizacje i zachowanie. Nie omieszkają wytknąć błędów, ale często podziwiają i zachwycają się stylem księżnej Kate. Zakładane przez nią stroje, w mig znikają ze sklepów, a nawet doprowadzają do ich bankructwa, jak miało to miejsce w przypadku jednej sukienki. W Kate, tysiące albo i miliony kobiet na całym świecie widzą dziewczynę z sąsiedztwa, zwyczajną, taką jak one. Dlatego jej wizerunek jest tak podziwiany i powielany. I choć większość nigdy nie przekroczy progu pałacu, nic nie stoi na przeszkodzie, by naśladować wzorce i postawy, jakie prezentuje księżna.

Życie jak w bajce

Literatura i film pokazują nam coraz bardziej nowoczesny obraz księżniczki. Dawniej była to skromna dziewczyna, która spotykając na drodze swojego księcia, w ekspresowym tempie trafiła do zamku. I wszyscy żyli długo i szczęśliwie. Tak kończy się historia Kopciuszka czy Śpiącej Królewny. Ale to przecież nie wszystkie ze słynnych dam. Księżniczka może być też waleczna, odważna i silna, jak Mulan czy Merida Waleczna. Radzi sobie bez mężczyzn, potrafi stanąć do walki. Nie nosi barwnych kreacji, bo nie odczuwa takiej potrzeby. Życie dalekie jest od bajki, więc ten bardziej przystępny wizerunek księżniczki, jest nam bliższy od kobiety w różowej sukience i koronie na głowie.

Motyw księżniczki często pojawia się we współczesnej literaturze. Słynna, sfilmowana w części seria Pamiętnik księżniczki, bardzo ciekawie pokazuje, jak zmienia się życie zwykłej dziewczyny, która dowiaduje się, że jest księżniczką. I nie wszystko okazuje się w nim kolorowe. Anonimowość przestaje istnieć, liczy się sztuka dobrych manier i mnóstwo obowiązków, które zamieniają beztroski czas dorastania w drobny pył. Bliżej warto przyjrzeć się także uwielbianej przez miliony historii Greya. Bestseller opiera się na motywie Kopciuszka. Mamy nijaką dziewczynę, która w niczym nie przypomina pięknej księżniczki. Nagle spotyka księcia, czyli bogatego młodego przystojniaka. Ich historia niewiele wspólnego ma z bajką, chyba że taka dla dorosłych. Zawiłe losy nijak mają się do bajkowego happy endu, a mimo to opowieść stała się prawdziwym fenomenem.

w świecie księżniczkiMarzymy o życiu jak w bajce, ale najwyższy czas zejść na ziemię, poprawić koronę codzienności i iść dalej. Z pewnością w każdej z nas jest po trochę z każdej księżniczki. Odrobina troski, chęć pomocy innym, nutka nieśmiałości, wyczucie stylu czy pragnienie wielkiej miłości. Ale jako współczesne księżniczki jesteśmy też pewne siebie, niezależne i nieustraszone. Nie warto z nami zadzierać. W świecie księżniczki też są skomplikowane sprawy, problemy i sytuacje, które nie do końca wychodzą tak, jakbyśmy tego chciały. Najważniejsze, by w życiu nie zatracić się w idealizmie i wyobrażeniach. Rzeczywistość może być znacznie bardziej ciekawa. A książę? Jaki książę? My księżniczki same decydujemy o swoim losie.

Katarzyna Antos

Komentarze (2)

pati25

5 lat temu

Dla siebie jesteśmy wszystkie księżniczkami.Mając kochanego mężczyznę to jesteśmy dla niego księżniczką.Życie prawdziwej księżniczki (mającej tytuł księżniczki) na pewno nie jest łatwe

Tess

5 lat temu

Każda dziewczynka marzy aby być księżniczką. Gdybyż życie na to pozwalało. Ale trzeba się szanować i samemu się dobrze traktować.

Zostaw komentarz