Jak zapobiegać? Profilaktyka

Udar cieplny – profilaktyka

udar-cieplny-profilaktyka

W upalne dni szczególnie jesteśmy narażeni na przegrzanie organizmu. Jest to poważny stan chorobowy, który ma liczne i nieprzyjemne konsekwencje. Jak chronić się przed udarem i jak sobie z nim radzić?

Udar cieplny powstaje, gdy nasz organizm wchłonie lub wytworzy za dużo ciepła. Może się zdarzyć podczas intensywnego wysiłku fizycznego, bez wody, przebywania w dusznym, wilgotnym i ciepłym pomieszczeniu a także na skutek zbyt długiego przebywania na słońcu.

Udar zawsze jest wynikiem przegrzania głowy i karku. Jeśli dojdzie do przegrzania, nasz system termoregulacji przestaje prawidłowo działać – pocimy się bardzo obficie lub wcale, nasze serce zaczyna mocno, szybko bić.

Czynniki ryzyka udaru

Udaru może dostać każda osoba, niezależnie od stanu zdrowia, jednak są czynniki, które znacznie podwyższają ryzyko udaru. Należy pamiętać, że każdy z nas reaguje na upał inaczej, dlatego nie powinniśmy lekceważyć sygnałów od osób z naszego otoczenia.

W okresie upałów szczególnie na siebie powinny uważać:

  • osoby starsze
  • dzieci
  • cukrzycy
  • osoby z chorobami układu krążenia
  • osoby otyłe
  • alergicy przyjmujący stale leki antyhistaminowe
  • osoby przyjmujące leki moczopędne
  • cierpiący na depresję, przyjmujący stale leki

Joanna Pastuszka-Roczek

W upalne dni szczególnie jesteśmy narażeni na przegrzanie organizmu. Jest to poważny stan chorobowy, który ma liczne i nieprzyjemne konsekwencje. Jak chronić się przed udarem i jak sobie z nim radzić?

Ryzyko znacznie zwiększa się, gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu. Szczególnie niebezpieczny jest ulubieniec letnich ogródków czyli piwo – działa ono moczopędnie i rozszerza naczynia krwionośne, co sprzyja udarowi.

Udar słoneczny – objawy i profilaktyka

Szczególnym przypadkiem udaru cieplnego jest tzw. porażenie słoneczne – potocznie zwane udarem słonecznym. Sprzyja mu przebywanie na otwartych, nasłonecznionych przestrzeniach, połączony z wysiłkiem fizycznym. Bardzo niebezpieczne jest też zasypianie na słońcu.

Objawy udaru to przede wszystkim osłabienie organizmu, nudności, zawroty głowy, gorączka. Skóra może być bardzo rozpalona i sucha, albo wilgotna. Jeśli dodatkowo chory jest bardzo blady, a jego skóra lepka i wilgotna – należy koniecznie zadzwonić po pogotowie.

Na imprezach zakrapianych alkoholem bardzo łatwo jest pomylić udar z upojeniem alkoholowym, gdyż chory może zacząć chwiejnie chodzić, kiwać się, wymiotować, zdarzają się utraty przytomności (omdlenia) albo świadomości (bełkotliwa mowa, nieumiejętność poprawnego konstruowania zdań).

Aby uchronić się przed udarem cieplnym przede wszystkim powinniśmy unikać przegrzania głowy – należy nosić kapelusz lub czapkę, wykonane z przewiewnych, ale nie przepuszczających promieni UV materiałów, unikać ciemnych strojów, dużo pić wody. Najlepiej nie wychodzić z domu w godzinach 11-15.

Joanna Pastuszka-Roczek

W upalne dni szczególnie jesteśmy narażeni na przegrzanie organizmu. Jest to poważny stan chorobowy, który ma liczne i nieprzyjemne konsekwencje. Jak chronić się przed udarem i jak sobie z nim radzić?

Nie trzeba rezygnować z alkoholu, jednak najlepiej jest konsumować go wieczorami i „przepijać” taką samą ilością wody.

Udar słoneczny – pierwsza pomoc

Jeśli podejrzewamy u kogoś udar, najważniejsze jest stopniowe ochładzanie głowy i karku. Robimy to, kładąc zimny (nie lodowaty) ręcznik na kark i głowę, zmieniają c w miarę potrzeby, wstawiamy nogi do miski z zimną wodą.

Pod żadnym pozorem nie należy umieszczać nagle chorego w wannie z zimną wodą lub jeziorze! Najlepiej będzie, jeśli powoli zanurzymy chorego w zimnej wodzie, stopniowo dodając kolejne jej porcje. Podajemy zimne płyny, które chory powinien wypijać małymi łyczkami – wodę, sok owocowy (niesłodzony).

Chorego poddajemy obserwacji, jeśli jego stan się pogarsza, albo zaczyna tracić przytomność – koniecznie należy udać się na pogotowie. Nawet, jeśli stan uległ poprawie, warto udać się do lekarza. Po ataku udaru należy bezwzględnie unikać słońca, często schładzać głowę i kark zimnymi ręcznikami (przez około 2-3 dni), pić dużo płynów.

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (8)

pati25

10 lat temu

Każda osoba,która korzysta ze słońca w spoosób nieodpowiedni może dostać udaru słonecznego.Teraz znowu zbliżają się tropikalne upały więc warto zapoznać się z tymi radami B)

Danusiate

10 lat temu

Niby wszyscy wiemy, jak niebezpieczny może być udar cieplny, ale znam wiele osób, które potrafią godzinami siedzieć w pełnym słońcu bez żadnej ochrony. Efekty – spalona słońcem skóra i ból głowy. Ja nie lubię upałów, nie jestem też miłośniczką opalania się, zawsze staram się smarować kremem z wysokim filtrem i pić dużo wody.

drobina

10 lat temu

Bardzo ciekawe rady.Aby zabezpieczyć się przed udarem cieplnym, wystarczy trochę wyobraźni. Teraz, w upalne dni staram się wychodzić na słońce w rozsądnych porach. Z moim wnusiem na spacerek wychodzę po godzinie 8-mej, a potem dopiero wieczorkiem po 18-tej. Bardzo ważne jest, żeby w upalne dni pić dużo płynów – zwłaszcza wody.

mejgosia

10 lat temu

Szkoda że dopiero teraz czytam o tym udarze, bo właśnie wróciłam z plaży, ale na szczeście postępowałam bezpiecznie, czyli kocyk pod drzewkiem, dużo wody do picia , no i zakaz picia piwa! :-d Udar mnie ominął, ale plecki trochę pieką!:(

filodendron

10 lat temu

Ja źle się czuje w czasie upałów. Chętnie przeczytałam te przydatne rady – dobrze jest wiedziec jak ratowac ludzi w takich sytuacjach- bo to poważne zagrożenia.

Mindi

10 lat temu

Jestem ostrożna przy takich pogodach i staram się aby cała rodzina zabezpieczała się przed działaniem słońca. Skutki udaru są poważne i nie można bagatelizować zagrożenia. Warto jak najwięcej wiedzieć na ten temat.

dulcynea

10 lat temu

Z pewnością dobre rady, niby w naszych warunkach geograficznych te upały nie trwają długo. Ale należy o tych wskazówkach pamiętać:-X
Zapomniałam o pozostawianiu w samochodzie pod sklepem dzieci w samochodzie, dziś to widziałam znowu. Przecieź to typowa głupota.

Zostaw komentarz