przyczyny-suchosci-pochwy

Suchość pochwy jest dolegliwością utrudniającą nie tylko współżycie, ale również codzienne funkcjonowanie wielu kobiet. Schorzenie to wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych objawów, m.in. swędzeniem, pieczeniem, a także bólem w obrębie okolic intymnych (nasilającym się zwłaszcza podczas stosunku seksualnego oraz niekiedy podczas chodzenia).

U źródeł suchości pochwy leży brak równowagi hormonalnej. W ciele kobiety poziom estrogenu jest zbyt niski – czego geneza może być zależna zarówno od czynników fizycznych jak i psychicznych. Do najczęstszych przyczyn fizjologicznych suchości pochwy zaliczane są:

  • Okres menopauzy oraz związane z nim zaprzestanie produkcji estrogenu – w tym wypadku pomocna może okazać się terapia hormonalna;
  • Okres połogu oraz laktacji – po urodzeniu dziecka;
  • Zaburzenia flory bakteryjnej pochwy – mające źródło w nieprawidłowej higienie, używaniu zbyt agresywnych środków myjących,
  • Stany zapalne i chorobowe – grzybice, podrażnienia w okolicach intymnych upośledzające prawidłowe nawilżenie;
  • Niektóre leki – a także niewłaściwie dobrane pigułki antykoncepcyjne, czy wkładki hormonalne;
    Zdarza się także, że suchość pochwy jest związana z psychiką kobiety. Mogą ją wywołać zarówno silny stres, przemęczenie, jak również zahamowania seksualne, problemy z libido.

Dlatego w przypadku suchości pochwy warto jest zastanowić się nad jej genezą i podjąć leczenie adekwatne do problemów. Konieczna może być konsultacja nie tylko ginekologiczna, ale również psychologiczna (czy seksuologiczna).

Redakcja