HTZ Wady hormonalnej terapii zastępczej

Hormonalna terapia dla kobiet

hormonalna-terapia-dla-kobiet

Wraz z wejściem w okres menopauzy w organizmie kobiety zachodzą zmiany o podłożu hormonalnym. Mogą one spowodować nie tylko zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu na co dzień i związane z nim dolegliwości, jak choćby uderzenia gorąca czy problemy z nieotrzymaniem moczu.

Mogą także ale także owocować rozwojem chorób w przyszłości. Szczególnie duże jest zagrożenie chorobami układu krwionośnego, serca (przez zatory oraz zakrzepy) i osteoporozą (w wyniku osłabienia kości oraz zmian w ich strukturze). Dlatego też zaleca się stosowanie terapii.

Do najpopularniejszych, choć budzących też największe kontrowersje form należy hormonalna terapia zastępcza.

Polega ona na podawaniu odpowiednich dawek hormonów, tak, aby zrównoważyć ich ilość w organizmie kobiety. Estrogeny (zazwyczaj razem z progesteronami, choć są wyjątki) mogą być podawane w zróżnicowanych dawkach oraz formach (tabletek, plastrów, globulek, wkładek dopochwowych, żeli, maści i innych).

Zależy to zarówno od wieku pacjentki, stopnia nasilenia objawów, jak również jej ogólnego stanu zdrowia oraz preferencji. Istnieje kilka rodzajów terapii – przy stosowaniu HTZ w sposób sekwencyjny zachowane są comiesięczne krwawienia ( taką postać leczenia zaleca się głównie młodszym kobietom, które rozpoczynają dopiero klimakterium).

Natomiast przy terapii ciągłej (stałym przyjmowaniu estrogenów oraz progesteronu) – miesiączka nie występuje.

Redakcja

Wraz z wejściem w okres menopauzy w organizmie kobiety zachodzą zmiany o podłożu hormonalnym. Mogą one spowodować nie tylko zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu na co dzień i związane z nim dolegliwości, jak choćby uderzenia gorąca czy problemy z nieotrzymaniem moczu.

Hormonalna terapia zastępcza nie jest wskazana dla każdego. Trzeba rozważyć ryzyko powikłań, skutków ubocznych, a także upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do stosowania terapii (należą do nich m.in. choroba niedokrwienna serca, choroby nowotworowe lub wzmożone ryzyko ich wystąpienia, niewydolność wątroby, jaskra).

Dodatkowo należy liczyć się z zagrożeniem nowotworem, jeśli terapia będzie stosowana przez ponad 5 lat. HTZ powinno być brane pod uwagę tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, a więc: gdy występuje ryzyko wystąpienia osteoporozy czy innych około menopauzalnych schorzeń, a dolegliwości związane z klimakterium są naprawdę silne. W pozostałych przypadkach wystarczy odpowiednia dieta, zmiana stylu życia oraz przyjmowanie fitohormonów (dostępnych w aptekach nawet bez recepty).

Warto wspomnieć, iż fitoestrogeny również są skuteczne w walce z niekorzystnymi symptomami menopauzy, a są bezpieczniejsze niż preparaty HTZ. Niezależnie jednak od rodzaju terapii, na jaki się zdecydujemy, nie wolno zapominać o regularnych badaniach oraz kontroli stanu zdrowia.

Redakcja

Komentarze (2)

pati25

10 lat temu

Od blisko 3 lat stosuję HTZ w formie plasterków.Fakt,że czuję się bardzo dobrze.Zaniepokoił mnie fakt,że po 5 latach występuje zagrożenie nowotworem.Idę niedługo do mojego gina i muszę z nim pogadać o tym

Mindi

10 lat temu

Jestem w wieku, w którym muszę się liczyć z potrzebą leczenia hormonami. Wiem już o HTZ coraz więcej, wiec spokojnie patrzę w przyszłość i nie boję się tej ewentualności.

Zostaw komentarz