trening-oparty-o-regule-fit

Nie lek nas leczy, nie trucizna truje, lecz odpowiednia dawka tych substancji – podobnie jest też z aktywnością fizyczną.

  • I od słowa intensity (intensywność) – najłatwiej określać ją prędkością wykonywanego zadania ruchowego np. można jeździć rowerem 12 km/h, można też 20 km/h. Dobrym miernikiem intensywności ćwiczenia, które wykonujemy jest tętno (częstość skurczów serca) – im wyższe tętno podczas ćwiczeń tym większa ich intensywność. Tętno powinno mieścić się w granicach ok. 60%-85% naszego tętna maksymalnego, które oblicza się odejmując wiek (w latach) od liczby 220.
  • T od słowa Time (czas) Ważne jest tez to jak długo będziemy ćwiczyć, ile czasu zajmie nam pojedynczy trening. Dobrze by było, gdyby trwał co najmniej 30 minut, ale nie powinien dłużej niż 60 minut (w przypadku niskiej jego intensywności u zaawansowanych może trwać maksymalnie do 90 minut).

Powyższa reguła FIT opisuje najważniejsze zasady treningu fizycznego ukierunkowanego na utrzymanie lub poprawę zdrowia. Trzeba pamiętać, że u osób po 40 roku życia zwiększanie obciążenia treningowego musi następować stosunkowo powoli, ponieważ wraz z wiekiem organizm ma coraz mniejszą zdolność do adaptacji. Nie należy się spieszyć i zwiększać od razu wszystkich składowych obciążenia tj. ilości treningów, czasu ich trwania czy intensywności.

dr Paweł F. Nowak