Andropauza Hormony a andropauza Męska Strefa Profilaktyka mężczyzny

Terapia zastępcza testosteronem

terapia-zastepcza-testosteronem

Z wiekiem produkcja testosteronu w ciele mężczyzny spada i jest to naturalny proces. Po czym więc poznać, kiedy spadek jest zbyt gwałtowny i należy uzupełnić braki hormonu?

Rola testosteronu w ciele mężczyzny

Testosteron jest odpowiedzialny za prawidłowy rozwój i wzrost męskich narządów płciowych oraz wykształcenie drugorzędnych cech płciowych. Produkowany jest w jądrach w komórkach Leydiga oraz w niewielkiej ilości przez korę nadnerczy. Kiedy jądra przestają produkować odpowiednie ilości testosteronu, powstaje jego niedobór.

Trochę statystyki oraz skutki niedoboru testosteronu

Według przeprowadzonych badań przyjmuje się, że stężenie testosteronu zaczyna spadać po 25 roku życia o 1% rocznie. W rezultacie zaburzenia związane z jego niedoborem dotykają 9% mężczyzn w przedziale wiekowym 40–60 lat i aż 22% w przedziale 60–80 lat. Skutkami tego zjawiska jest: zmniejszone libido, zaburzenia erekcji, bezpłodność, ginekomastia, spadek masy mięśniowej na rzecz tkanki tłuszczowej, zwiększone ryzyko wystąpienia osteoporozy oraz podwyższony poziom cholesterolu.

Dochodzą do tego jeszcze zaburzenia w zdrowiu psychicznym, objawiające się m.in. zmianami nastroju, pogarszającą się pamięcią, niepokojem, słabą odpornością na stres, znużeniem oraz depresją. Wszystkie te dolegliwości określa się mianem zespołu niedoboru testosteronu, lub w skrócie andropauzą (od żeńskiego odpowiednika menopauza).

Te dolegliwości skłaniają mężczyzn do poddania się hormonalnej terapii zastępczej. Jednak decyzja taka wymaga właściwej oceny oraz przeanalizowaniu korzyści i zagrożeń z niej wynikających.

Terapia testosteronem – dla kogo, jakie badania należy przeprowadzić.

Oczywiście, nie każdy mężczyzna z powodu złego samopoczucia czy chwilowej niedyspozycji będzie się nadawał do terapii hormonalnej. Musi ona być poprzedzona konsultacjami z odpowiednim lekarzem specjalistą – endokrynologiem lub andrologiem. Do terapii nie kwalifikują się osoby cierpiące na raka prostaty, sutka czy czerwienice prawdziwą (wzrost liczby krwinek czerwonych – erytrocytów). Trzeba bowiem pamiętać, że wyższy poziom testosteronu spowoduje wzrost liczby komórek rakowych oraz tzw. policytemię, czyli nadmierny wzrost erytrocytów.

Borys

Z wiekiem produkcja testosteronu w ciele mężczyzny spada i jest to naturalny proces. Po czym więc poznać, kiedy spadek jest zbyt gwałtowny i należy uzupełnić braki hormonu?

 

Jeśli nie eliminują cię powyższe choroby, to w dalszym etapie badań lekarz zaleci wykonanie podstawowych analiz krwi i moczu oraz prolaktyny, aby wykluczyć zaburzenia przysadki. Należy również wykonać badania kontrolne gruczołu krokowego oraz stężenie PSA (marker prostaty).

Kiedy wszystkie dodatkowe badania wypadną pomyślnie, głównym czynnikiem decydującym o rozpoczęciu terapii zastępczej będzie poziom testosteronu. W tym celu wykonuje się badanie krwi określające stężenie całkowitego oraz wolnego testosteronu. Co prawda nie da się określić granicznego poziomu testosteronu, przy którym zaleca się rozpoczęcie terapii ponieważ jest to sprawa indywidualna. Tym niemniej przyjęto średnie wartości kwalifikujące mężczyzn do rozpoczęcia terapii, wynoszą one odpowiednio dla:

  • stężenia całkowitego testosteronu poniżej 8 nmol/L (2,31 ng/mL),
  • stężenia wolnego testosteronu poniżej 180 pmol/L (52 pg/mL).

Czasami hormonalnej terapii uzupełniającej poddawani są mężczyźni z prawidłowym poziomem testosteronu, jednak skarżących się na silne objawy andropauzalne.

Odpowiednio dobrana hormonalna terapia zastępcza pomaga niemal całkowicie wyeliminować skutki niedoboru testosteronu, na tyle, że pacjenci ją stosujący zapominają o niegdysiejszych dolegliwościach.

Borys

Komentarze (2)

pati25

11 lat temu

Spadek poziomu testosteronu ma wiele skutków.Ciekawe informacje dla każdego mężczyzny.Panowie.Możecie sobie pomóc w czasie andro

drobina

11 lat temu

Sporo ciekawych artykułów dla mężczyzn pojawia się na naszym portalu. Tylko coś tych „naszych” mężczyzn ostatnio nie słychać. Chyba pouciekali, albo po cichu podczytują 😉

Zostaw komentarz