Kobieta w społeczeństwie Psychologia

Szczodrość wcale nie domeną kobiet

szczodrosc-wcale-nie-domena-kobiet

Kobiety powszechnie uchodzą za bardziej rozrzutne niż mężczyźni. Okazuje się jednak, że pomimo tego, iż mają one przysłowiową “lekką rękę” do wydawania pieniędzy, wcale nie są chętne do dzielenia się swoimi dobrami z innymi.

Kobieta na zakupach

Zestaw słów kobieta oraz zakupy kojarzy nam się jednoznacznie i rodzi w głowie typową wizualizację przedstawiającą obwieszoną torbami, zaaferowaną, pochłoniętą shoppingiem niewiastę w roli głównej. Choć wobec takiej konotacji mogą pojawić się głosy sprzeciwu,nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że to właśnie panie są głównymi odwiedzającymi różnego rodzaju centra handlowe i to one stanowią najczęstszą klientelę znanych sieciówek. Udowodniono, że kobiety są bardziej rozrzutne niż mężczyźni, co oznacza, że zdecydowanie częściej niż ci ostatni wydają one pieniądze na zakup czegoś, co nie jest artykułem pierwszej potrzeby. Tym bardziej dziwią zatem wnioski płynące z pewnego eksperymentu mówiące o tym, że rozdawanie pieniędzy innym ludziom przychodzi kobietom trudniej niż mężczyznom.

Szczodrość domeną kobiet?

Takie cechy kobiet jak wysoki poziom empatii oraz wrażliwości społecznej w zestawieniu z wyżej opisaną rozrzutnością wydają się wskazywać na potencjalną gotowość kobiet do dzielenia się swoimi dobrami z innymi ludźmi. Nic bardziej mylnego. Naukowcy z Uniwersytetu Chicago i kalifornijskiego Uniwersytetu w Berkeley przeprowadzili pewne doświadczenie, które jednoznacznie wykazało, że kobiety zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni są skłonne do hojności i wielkopańskich gestów. Autor badań John List, ekonomista z Uniwersytetu Chicago i specjalista w dziedzinie filantropii, stwierdził również, iż kobiety działające pod pewną presją, a więc na przykład zaczepione na ulicy przez osobę proszącą je o pieniądze czy zaskoczone we własnym mieszkaniu podobną sytuacją, są nieco bardziej skłonne do podzielenia się swoimi pieniędzmi z innymi. Skłonność ta jednak zdecydowanie gaśnie w przypadku, gdy podejmują decyzję o ewentualnej wpłacie nie w sytuacji face to face. Czy to oznacza, że panie są większymi egoistkami niż panowie? Trudno to stwierdzić. Jedno jednak jest bezsprzeczne i powinno napawać optymizmem: mężczyźni angażujący się w różnego rodzaju charytatywne akcje są oceniani przez przedstawicielki płci pięknej jako bardziej atrakcyjni.

Natalia Wieteska

Komentarze (8)

sirena46

8 lat temu

Te badania o hojności odnoszą się Amerykanek, ale pewnie Polki zachowują się tak samo. Myślę, że to czy ktoś jest hojny czy nie zależy od człowieka, a nie od płci.
A na rozrzutność może pozwolić sobie kobieta, która ma dużo pieniędzy i nie wie co z nimi robić.
Po za tym ja mogę wesprzeć finansowo kogoś w potrzebie kogo znam, ale dlaczego ma dawać na ulicy pieniądze obcej osobie, której nie znam i nie wiem czy ona nie zbiera np. na alkohol…….

Mindi

8 lat temu

W tym przypadku nie generalizowałabym. Wszystko zależy jaka grupa ludzi jest badana. Wiadomo, że kobiety lubią fatałaszki i dbanie o siebie i część swoich opieniędzy na to wydawają. Ale znam jeszcze więcej panów, którzy dużo, bardzo dużo wydają na drogie gadżety, markowe ubrania i używki. Jesli chodzi o szczodrość dla potrzebujących to także jest to zależne od empatii i usposobienia a nie od płci.

Emilly27k

8 lat temu

Każdy z nich lubi zakupy , ale kobiety bardziej więcej poświęcają czasu na nie. Hojne to nie zawsze są, ale muszą nad tym popracować jeszcze.

pati25

8 lat temu

Zarówno kobiety jak i mężczyźni lubią wydawać pieniądze.Z tym,że kobiety bardziej przemyślają swoje zakupy.A mężczyźni…nie

drobina

8 lat temu

To chyba prawda, że szczodrość nie jest domeną kobiet.
No cóż! Widać, że rozrzutności z hojnością nie po drodze:-X
Może ten brak hojności wynika z niższych zarobków? Wszak wciąż jesteśmy dyskryminowane na tym polu:-X:P

elle@elle

8 lat temu

zgadzam sie z tym ze kobiety moze sa bardziej zakupoholiczkami,ale mezczyzni tez lubia zakupy i maja swoje meskie zabawki,samochody,sprzet elktroniczny a to tez kosztuje

dulcynea

8 lat temu

Ja zgadzam się z tezą, że mężczyźni są bardziej hojni , a kobiety może bardziej rozrzutne.
Choć zasady takiej- nie maX(

Zostaw komentarz