Cukrzyca

Cukrzyca brunatna – co musisz o niej wiedzieć?

cukrzyca-brunatna-co-musisz-o-niej-wiedziec

Cukrzyca brunatna, zwana także przeciążeniem żelazem, to niebezpieczna choroba metaboliczna. Przeczytaj uważnie, pierwsze objawy pojawiają się dopiero po czterdziestce.

Hemochromatoza pierwotna, czyli cukrzyca brunatna, jest chorobą dziedziczną, która polega na nadmiernym wchłanianiu żelaza z przyjmowanych posiłków. Konsekwencją nieleczonej cukrzycy brunatnej może być marskość wątroby. Sprawdź, jak możesz tego uniknąć.

Cukrzyca brunatna – przyczyny

Powodem gromadzenia żelaza w organizmie jest mutacja genu HFE, który chory dziedziczy od każdego z rodziców. W organizmie zdrowego człowieka znajduje się ok. 3-4 g żelaza. W przypadku osoby chorej na cukrzycę brunatną, po dziesięciu latach gromadzenia ok. 2 mg żelaza dziennie, jego ilość może wynosić nawet 40 g! Właśnie wtedy może dojść do uszkodzenia narządów, w których gromadzone jest żelazo – marskości wątroby. Nosicielami hemochromatozy pierwotnej jest 6% społeczeństwa i jest najczęściej występującą chorobą uwarunkowaną genetycznie.

Objawy hemochromatozy pierwotnej

Objawy choroby zazwyczaj obserwuje się u osób po 20. roku życia, a najczęściej po 40. u kobiet i po 50. u mężczyzn. Wczesne objawy nie są charakterystyczne, mogą powodować skojarzenia z innym chorobami, jednak należy zwrócić uwagę na równoczesne występowanie:

  • astenii – niedobór lub brak siły, uczucie zmęczenia fizycznego i psychicznego;
  • artralgii – ból stawów, występujący przy braku jawnego zapalenia stawów;
  • aminotransferazy – pojawienie się we krwi tego enzymu w znacznych ilościach oznacza, że doszło do uszkodzenia komórek wątroby.

W momencie, gdy w organizmie zgromadzona zostanie duża ilość żelaza, pojawia się pełnoobjawowa odmiana cukrzycy brunatnej, a z nią:

  • szaro-brązowe zabarwienie skóry;
  • marskość wątroby;
  • cukrzyca;
  • zapalenie wielostawowe;
  • kardiomiopatia.

Alicja Orzeł

Cukrzyca brunatna, zwana także przeciążeniem żelazem, to niebezpieczna choroba metaboliczna. Przeczytaj uważnie, pierwsze objawy pojawiają się dopiero po czterdziestce.

Cukrzyca brunatna – jak przebiega diagnostyka?

Przede wszystkim należy wykonać badanie krwi, które może ujawnić zwiększony poziom żelaza w organizmie, wskazujący na cukrzycę brunatną. Badana jest także wątroba, jednak jej nieprawidłowe funkcjonowanie może świadczyć także o innych chorobach, jak np. zapalenie wątroby. By móc stwierdzić występowanie hemochromatozy pierwotnej, konieczne jest przeprowadzenie badania DNA, które może ujawnić mutacje genu HFE. Często przeprowadzane jest także badanie na obecność glukozy w moczu – wraz z występowaniem jej podwyższonej ilości we krwi, oznacza cukrzycę brunatną.

Leczenie hemochromatozy pierwotnej

Leczenie cukrzycy brunatnej trwa przez całe życie chorego i polega na pozbywaniu się nadmiaru zgromadzonego w organizmie żelaza. W tym celu podawane są preparaty zawierające deferoksaminę, czyli związek, który usuwa metale ciężkie z krwi pacjenta. Rzadziej niż kiedyś stosuje się także upust krwi – częstotliwość i ilość jest kwestią indywidualną. Jeżeli zabiegi przeprowadzane są prawidłowo, możliwe jest wstrzymanie postępu choroby. W przypadku marskości wątroby, jedynym wyjściem jest przeszczep narządu.

Cukrzyca brunatna – dieta

W przebiegu leczenia pomoże przestrzeganie prawidłowej diety. Wyeliminowanie pokarmów zawierających żelazo nie jest konieczne. Ważne natomiast, że chorzy na cukrzycę muszą bezwzględnie przestrzegać zakazu spożywania alkoholu. Etanol uszkadza wątrobę, a także powoduje większe wchłanianie żelaza z układu pokarmowego. Nie należy także przyjmować witaminy C w dawkach większych, niż zakłada norma, ponieważ może dojść do toksycznego działania żelaza.

Cukrzyca brunatna jest chorobą dziedziczną, dlatego nie można jej zapobiec. Gdy jednak znamy objawy choroby, jesteśmy w stanie podjąć szybkie leczenie, by nie dopuścić do jej rozwoju oraz zapobiec poważnym szkodom zdrowotnym w organizmie.

Alicja Orzeł

Komentarze (9)

pati25

8 lat temu

Z tego artykułu dowiedziałam się.,że jest taka choroba,cukrzyca brunatna.Przerażające,bo jest taka ciężka,trudna w leczeniu.

Emilly27k

8 lat temu

Drobinko też zastanawia mnie ta nazwa cukrzyca brunatna. Większość osób nie zna tej nazwy,więc nie dziwię się się wcale, ponieważ ja też nie słyszałam nic w temacie.

drobina

8 lat temu

Interesujący artykuł. Wcześniej nie miałam pojęcia, że istnieje coś takiego jak cukrzyca brunatna.

dulcynea

8 lat temu

Ciekawych rzeczy , dowiedziałam się z tego artykułu. Jak większość Pań pierwszy raz słyszę o tym rodzaju cukrzycy. To bardzo ciężka choroba.

filodendron

8 lat temu

Ja tez pierwszy raz spotkałam sie z taką nazwą, to przerażająca choroba. Zauważyąłm, że lekarze niechętnie dają skierowania na badania profilaktycznie, dosłownie trzeba je na nich wymuszać. A jak jest za późno to się mówi ,że pacjent nie przyszedł wcześniej i wszystko zwala się na pacjenta, ze to jego wina.

Mindi

8 lat temu

Pierwszy raz spotkałam się z taką nazwą. Wydaje mi się ona bardziej dokuczliwa i poważna. Mam nadzieję, że mnie ten problem nie spotka, tym bardziej, że mam niedobory żelaza, który u mnie źle się wchłania. Oby jak najmniej ludzi na tę ciężką cukrzycę. Z drugiej strony dobrze, że się o tym pisze bo ktoś może zbadać się pod kątem cukrzycy brązowej i zacząć leczenie.

sirena46

8 lat temu

Też nie znałam do dzisiaj tego rodzaju cukrzycy. Jednak warto wiedzieć jak się ona objawia i być czujnym w przyszłości.
Również nic nie wiem o tym, żeby u mnie w rodzinie ktoś taką cukrzyce miał.

Tess

8 lat temu

Nie znałam tego rodzaju cukrzycy. W mojej rodzinie nic nie mówiono o takich objawach, wiec czuję się bezpieczna. Ta cukrzyca jest gorsza do leczenia niż zwykła.

Zostaw komentarz