HTZ Zalety HTZ

Hormonalna terapia zastępcza u kobiet po menopauzie

hormonalna-terapia-zastepcza-u-kobiet-po-menopauzie

Hormonalna terapia zastępcza jest jedną z metod leczenia objawów menopauzy. Może być także stosowana u kobiet, które przeszły już ten okres.

Okres pomenopauzalny

Menopauza przynosi wiele zmian w organizmie i życiu kobiety. Obniża się produkcja hormonów. W wyniku ich zmiany pracy, kobiety mogą odczuwać po menopauzie różne objawy, które dotyczą fizyczności, psychiki oraz całego funkcjonowania. Taka kolej rzeczy bardzo często powoduje obniżenie jakości życia kobiety.

Hormonalna terapia zastępcza u kobiet po menopauzie

Hormonalna terapia zastępcza może być stosowana również po przekwitaniu. To najbardziej powszechna metoda leczenia niedoboru hormonów takich jak estrogeny. Niedobór tych hormonów zwykle objawia się uderzeniami gorąca, zaburzeniami snu, zmęczeniem czy depresją. Do rozpoczęcia terapii hormonalnej kwalifikuje się także atrofia pochwy. Kobietom po menopauzie zaleca się rozpoczęcie hormonalnej terapii estrogenowo-progestagenowej. Przyjmowanie hormonów dotyczy najniższych dawek. Zbyt wysokie, mogą powodować bowiem niekorzystne objawy. Niższe dawki są bezpieczniejsze, jeśli hormonalną terapię zastępczą rozpoczynamy po 60. roku życia.

Rodzaje terapii

Hormony mogą być podawane w różny sposób. Wybór środków zależy od preferencji kobiety i jej stanu. Preparaty występują w formie plastrów, gdzie działają przez uwalnianie substancji do skóry. Stosować można także formy doustne, dopochwowe czy wewnątrzmaciczne. Przy tego typu terapii istnieje ryzyko rozwoju różnych chorób, także raka sutka. Krótkoterminowe leczenie jest bardzo skuteczne, niweluje takie objawy jak uderzenia gorąca. Metody nie powinno się nagle przerywać, ponieważ niesie to ryzyko szybkiego powrotu objawów. Wystarczy odpowiednio zmniejszać dawkowanie hormonów, schodząc stopniowo do jak najniższych dawek. Leczenie ustala się indywidualnie. Musi być dokładnie dostosowane do objawów i organizmu kobiety. Lekarz powinien skupić się na jego szczegółowym celu. Terapia zwykle jest krótkotrwała. Powinno się stosować ją od 3 do 5 lat.

Hormonalna terapia zastępcza jest skuteczna w leczeniu objawów pomenopauzalnych. Jednak, tak jak w przypadku innych metod, zaleca się zachowanie ostrożności i stałego kontaktu z lekarzem, który będzie nadzorował przyjmowanie hormonów.

Katarzyna Antos

Komentarze (7)

pati25

8 lat temu

Hormonalna terapia zastępcza wiele może pomóc w walce z objawami menopauzy.Ja stosuję HTZ w formie plasterków.Nie mam żadnych dokuczliwych objawów

drobina

8 lat temu

Dla mnie HTZ ma zbyt wiele minusów. Na szczęście menopauza przebiega u mnie dość łagodnie więc nie mam dylematu: stosować HTZ, czy nie? Myślę, że i tak nigdy bym się nie zdecydowała na taką terapię.

dulcynea

8 lat temu

Jakoś boję sie tej terapii htz , jeszcze mnie to nie dotyczy .
Ale jestem już blisko i nie wiem jak u mnie będzie przebiegała menopauza.

filodendron

8 lat temu

Ja miałam krwotoki więc lekarze zastosowali u mnie wkładkę mirena, żebym nie krwawiła, zawiera ona hormon. Teraz tak sobie myśle, czy nie porzyczyniła się ona do zezłośliwienia mojego torbiela na nerce.Przedtem było wszystko w porządku .

Mindi

8 lat temu

Jestem w trakcie tych dokuczliwych zmian menopauzalnych. Nie są przyjemne ale da się wytrzymać. Brałam jakiś czas hormony, więc wiem, że też nie czułam się zbyt dobrze a do tego została mi po tym leczeniu pamiątka, przebarwienia i chyba skłonność do przebarwień. Wiem, że o ile nie będę musiała nie zdecyduję się na leczenie HTZ. Niestety czasami trzeba aby zapobiec innym groźnym powikłaniom.

drobina

8 lat temu

Nie jest tak źle z tą menopauzą. Do tej pory dawałam sobie nieźle radę bez HTZ więc mam nadzieję , że tak będzie nadal
:-X

sirena46

8 lat temu

Jeśli kobieta ma bardzo dokuczliwe objawy jestem za HTZ
tym bardziej, że HTZ ma też plusy.
Przechodzę właśnie przez to i wiem jak bardzo uciążliwe są objawy menopauzy. HTZ u mnie nie wchodzi w grę ze względów zdrowotnych, ale gdybym mogła stosować hormony to pewnie bym się na nie zdecydowała 🙂

Zostaw komentarz